تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوع درصد
روزشمار 10
کوتاه مدت 10
سالیانه 15
بیش از یکسال ممنوع

دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 135913 تاریخ انتشار : ۲۳ شهریور ۱۳۹۸

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم : وجه التزام ۶ درصدی در برخی قراردادهای تسهیلاتی تا ۱۵ درصد نیز از مشتریان اخذ می‌شود.

به گزارش بانک مردم ، بر اساس قوانین موجود نرخ وجه التزام در قراردادهای تسهیلاتی بین بانک‌ها و موسسات اعتباری و مشتریان ۶ درصد تعیین شده است.

بر اساس آخرین بخشنامه بانک مرکزی نرخ تسهیلات نیز در بانکها و موسسات ۱۸ درصد تعیین شده است.

بر این اساس در صورتی که مشتری تسهیلات خود را دیرتر پرداخت کند علاوه بر نرخ تسهیلات ۱۸ درصدی، ۶ درصد نیز وجه التزام اخذ شده و مجموعا ۲۴ درصد برای روزهای تاخیر واریزی از مشتری دریافت می شود.

اما نکته‌ای که بسیاری از مشتریان از آن ناآگاه هستند این است که برخی از بانک‌ها و موسسات اعتباری نرخ وجه التزام را تا ۱۵ درصد نیز از مشتریان دریافت می کنند.

بانک‌ها و موسسات اعتباری طرح های تسهیلاتی را برای مشتریان قرار می دهند که در برخی موارد نرخ‌های تسهیلات کمتر از ۱۸ درصد بوده که تا ۹ درصد نیز می‌رسد.

حال بانک برای تسهیلات ۹ درصدی خود جریمه تاخیر ۱۵ درصدی در نظر گرفته و مجموعاً ۲۴ درصد از مشتری دریافت می کند!

به عبارت دیگر وجه التزام ۶ درصد در این قرارداد به ۱۵ درصد افزایش پیدا کرده که معمولاً مشتری از آن ناآگاه است و قرارداد را ناخوانده امضا می کند.

از بخشنامه بانک مرکزی این گونه استنباط می کنند که برای تاخیر حداقل ۲۴ درصد باید از مشتری دریافت شود که ۱۸ درصد آن مربوط به نرخ تسهیلات و ۶ درصد آن بابت وجه التزام می باشد.

اما اگر نرخ تسهیلات کمتر از ۱۸ درصد باشد باز هم بانکها بر اساس همین بخشنامه ۲۴ درصد را مبنای کار قرار داده و از مشتریان دریافت می‌کنند.

Twitter Google+ Facebook
358 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه