تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوعدرصد
روزشمار8
کوتاه مدت11
سالیانه15
بیش از یکسالممنوع
دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 139924 تاریخ انتشار : 3 نوامبر 2019
بانک ترکیه ای

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: ارزش کل دارایی‌های بانکداری اسلامی ترکیه در پایان سه ماهه اول سال ۲۰۱۹ به ۴۱ میلیارد دلار رسیده که نسبت به دوره مشابه سال قبل رشد ۳۷ درصدی را تجربه نموده است.

به گزارش بانک مردم به نقل از پورتال بانکداری اسلامی، در حال حاضر شش بانک اسلامی در نظام بانکداری ترکیه فعال هستند. سهم دارایی‌های بانک‌های اسلامی از کل نظام بانکی ترکیه در سال ۲۰۱۸، حدود ۶ درصد بوده که رسیدن به سهم ۱۵ درصدی از کل صنعت بانکداری تا سال ۲۰۲۳ هدف‌گذاری شده است.

بر اساس گزارش نشریه بین‌المللی The Banker، بانک زراعت ترکیه توانسته است با رشد ۸۰ درصدی در دارایی‌ها مقام نخست را در میان بانک‌های اسلامی (از لحاظ بیشترین رشد دارایی‌ها) در سال ۲۰۱۸ به خود اختصاص دهد که نشان‌دهنده عملکرد قوی بانک‌های اسلامی این کشور می‌باشد. در این کشور، آموزش بخش مهمی از فرآیند نظام بانکداری اسلامی را تشکیل می‌دهد؛ لذا، با الگوبرداری از مدل مورد استفاده توسط کشور مالزی به دنبال توسعه آموزش بانکداری اسلامی در این کشور هستند.

دولت ترکیه تلاش می‌کند تا این کشور را به مرکز سرمایه‌گذاری اسلامی در خاورمیانه تبدیل کند و به دنبال تجدید ساختار در نظام بانکی خود است. در این مسیر، طراحی و ایجاد ساختار بیمه اسلامی، اصلاح ساختار قوانین و مقررات مرتبط با بانک‌های اسلامی، جذب سرمایه برای تاسیس نظام بیمه‌ای و همچنین افزایش سهم در بازار سرمایه از جمله اقدامات انجام شده، به شمار می‌رود.

بر اساس آمار و اطلاعات به دست آمده، ارزش کل دارایی‌های بانکداری اسلامی در ترکیه طی سه ماهه اول سال ۲۰۱۹، حدود ۴۱ میلیارد دلار بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل از رشد ۳۷ درصدی برخوردار بوده و میزان سرمایه آن برابر ۳٫۱ میلیارد دلار است.

بانک‌های اسلامی در سه ماهه نخست ۲۰۱۹، سود ناخالصی (قبل از کسر مالیات، زکات و غیره) به میزان ۴۵۴ میلیون دلار را به خود اختصاص داده‌اند که با افزایش ۳۰ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۷ همراه بوده است. میزان تسهیلات اعطایی بانک‌ها نیز از سال‌ ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹، ۱٫۳ برابر شده و به ۲۵ میلیارد دلار افزایش یافته است.

Twitter Google+ Facebook
394 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه