تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوع درصد
روزشمار 8
کوتاه مدت 11
سالیانه 15
بیش از یکسال ممنوع

دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 149011 تاریخ انتشار : ۱۰ فروردین ۱۳۹۹

واردات برنج ادامه می یابد

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: دبیر انجمن واردکنندگان برنج با بیان اینکه بانک مرکزی نسبت به تخصیص ارز برای واردات برنج بی اعتنایی می‌کند، گفت: بیم آن می‌رود تجار هند و پاکستان خواستار مرجوع شدن برنج‌های معطل مانده در گمرکات شوند.

به گزارش بانک مردم به نقل از میزان؛ مسیح کشاورز گفت‌: در حالی که بیم آن می‌رود صادرات برنج از کشور‌های هند و پاکستان متوقف شده و تجار این کشور خواستار مرجوع شدن برنج‌های معطل مانده در گمرکات ایران شوند، بانک مرکزی نسبت به تخصیص ارز برای واردات برنج بی اعتنایی می‌کند.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج با بیان اینکه امیدواریم وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان متولی بازار بتواند واردکنندگان برنج را در رفع مشکلات پیش آمده همراهی کند، افزود: شیوع ویروس کرونا در اکثر کشور‌های جهان موجب شده تا کشور‌های هند و پاکستان به عنوان بزرگترین صادرکنندگان برنج به ایران واحد‌های تولیدی خود را قرنطینه و صادرات برنج را تا مدت نامعلومی متوقف کنند.

وی با بیان اینکه با توقف صادرات برنج قطعاً قیمت این محصول در بازار جهانی افزایش پیدا می‌کند، تصریح کرد: در چنین شرایطی ممکن است تجار کشور‌های هند و پاکستان خواستار مرجوع شدن برنج‌هایی شوند که چند ماهی است در گمرکات ایران معطل مانده و به دلیل عدم تخصیص ارز و پرداخت بهای آن‌ها به طرف خارجی، ترخیص این برنج‌ها از گمرکات امکان پذیر نیست.

کشاورز گفت: در حال حاضر به دلیل توقف واردات برنج به دلیل عدم تخصیص ارز، قیمت برنج پاکستانی افزایش یافته و برنج هندی نیز در برخی نقاط کشور با افزایش قیمت روبه‌رو شده است.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج با اشاره به اینکه کوتاه شدن فاصله زمانی تعطیلات نوروزی و ایام ماه مبارک رمضان تقاضا برای برنج در بازار را افزایش داده است، اظهار کرد: در صورت عدم تامین به موقع برنج وارداتی، بازار این کالا دچار نوسان خواهد شد، پیش از اینکه با چنین شرایطی روبه‌رو شویم باید برای آن چاره‌ای اندیشید.

کشاورز با بیان اینکه مدیران بانک مرکزی هشدار‌های قبلی انجمن واردکنندگان برنج ایران در خصوص احتمال بروز اختلال در بازار‌های جهانی برنج به دلیل شیوع کرونا را جدی نگرفته‌اند، خاطرنشان کرد: با متوقف شدن صادرات برنج از سوی تامین‌کنندگان بزرگ دنیا مانند هند و پاکستان و وجود تقاضا در بازار‌های جهانی با افزایش قیمت روبرو خواهیم شد و در چنین شرایطی بیم آن می‌رود تجار این دو کشور که چند ماهی است برای دریافت بهای محصول خود معطل مانده‌اند، خواستار مرجوع شدن برنج‌های معطل مانده در گمرکات ایران شوند تا آن‌ها را به کشور‌های دیگر منطقه، چون ترکیه، امارات، عراق و دیگر کشور‌های حوزه خلیج فارس که برای خرید نقدی و با قیمت بالاتر اعلام آمادگی کرده‌اند، صادرکنند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه روند صعودی افزایش تقاضا حداقل تا پایان دهه اول ماه مبارک رمضان ادامه دارد، از وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان متولی این بخش توقع داریم با رایزنی مسولان بانک مرکزی را از حساسیت موضوع آگاه سازند.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج تصریح کرد: در صورت مرجوع شدن این برنج‌ها، قطعا در ما‌ه‌های آتی و تا عادی شدن شرایط باید همین محصول را با چند برابر قیمت خریداری و وارد کنیم که قطعا برای اقتصاد کشور صرفه اقتصادی ندارد.

Twitter Google+ Facebook
164 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه