تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوعدرصد
روزشمار8
کوتاه مدت11
سالیانه15
بیش از یکسالممنوع
دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 160995 تاریخ انتشار : 24 اکتبر 2020

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: امروز روز واکنش دلار تهران به کانال ۳۰ هزار تومانی است، شکست دوباره این کانال، می‌تواند پیامی متفاوت از شکست اول داشته باشد. اما خبرهای افزایش فروش نفت ایران، می‌تواند ترمز این حرکت باشد.

به گزارش بانک مردم و به نقل از اقتصادنیوز، قیمت‌های بازار هرات امروز روندی نسبتا افزایشی را ثبت کرده و از کانال ۲۸ هزار تومان وارد کانال بالاتر شده است. اگر نرخ دلار در بازار هرات با همین روند ادامه یابد، می‌تواند بازار تهران را نیز مجاب به پذیرش دوباره ۳۰ هزار تومان کند. اگرچه قیمت در هرات نیز در پیشروی بیشتر مردد ماند که نشان می‌دهد نیروهای کاهشی بازار همچنان فعال هستند.

نکته دیگری که وجود دارد، اینکه امروز صرافی ملی نرخ خرید دلار را بالا برد تا بتواند فروشندگان بیشتری را مجاب به عرضه کند. پیش از این نرخ خرید دلار در حدود ۴ هزار تومان پایین‌تر از نرخ فروش دلار بوده است. این تاکتیک باعث می‌شود تا فروشندگانی که در روزهای اخیر با توجه به قیمت پایین صرافی عرضه نمی‌کردند، به تغییر رویه ترویج شوند.

افزایش درآمدهای نفتی

به نظر می‌رسد یک عامل کاهشی قوی در بازار ارز در حال ظهور است. رئیس کل بانک مرکزی در روزهای گذشته از افزایش فروش نفت ایران خبر داده بود. شاید برخی اظهارات رئیس کل بانک مرکزی را مانور تبلیغاتی بدانند، اما جالب است که بدانیم روزنامه وال‌استریت ژورنال هم این مسئله را تایید کرده و خبر داده که ایران در ۶ ماه، بیش از یک ۸۰۰ هزار بشکه نفت در روز فروخته است. حتی اگر نفت در برابر کالا باشد، باید توجه کرد که منابع ارزی بانک مرکزی از شر دلار ۴۲۰۰ تومانی خلاص می‌شوند، این یعنی بانک مرکزی به جای اینکه دلار خود را با نرخ ۴۲۰۰ تومان به واردکننده بدهد، می‌تواند در بازار آزاد مدیریت کند؛ با اینکار هم ریال بیشتری از سطح اقتصاد جمع می‌شود، هم قدرت بازارساز افزایش می‌یابد.

Twitter Google+ Facebook
128 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه