تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوعدرصد
روزشمار8
کوتاه مدت11
سالیانه15
بیش از یکسالممنوع
دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 162113 تاریخ انتشار : 23 نوامبر 2020

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: برای چهارمین بار متوالی نرخ تورم کانادا بالا رفت.

به گزارش بانک مردم و به نقل از ایسنا، متوسط نرخ تورم کانادا در ۱۲ ماه منتهی به اکتبر با ۰٫۲ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۰٫۷ درصد رسید که این نرخ تورم، ۰٫۱ درصد بالا تر از نرخ قبلی برآورد شده توسط کارشناسان و بیشترین تورم ثبت شده در این کشور طی چهار ماه اخیر محسوب می شود.

در بین بخش‌های مختلف،  بیشترین تورم مربوط به مواد غذایی و نوشیدنی با ۲٫۳ درصد بوده است.  تورم آب و برق نیز ۱٫۸ درصد و مراقبت های درمانی با ۱٫۷  درصد اندازه گرفته شده است.  از سوی دیگر کمترین تورم مربوط به بخش لباس و پوشاک با منفی چهار درصد و فرهنگ و آموزش با منفی ۱٫۳ درصد بوده است.

بانک مرکزی کانادا تا پیش از بحران کرونا بر خلاف همتای آمریکایی خود تاکنون توانسته بود نرخ تورم را در محدوده دو درصدی باقی نگه دارد و این مساله به ثبات نرخ بهره نیز کمک کرده بود. با این حال این بانک اعلام کرده است که تحت تاثیر شیوع کرونا و سقوط قیمت نفت، نرخ تورم این کشور احتمالا در محدوده صفر درصدی نوسان پیدا خواهد کرد و انتظار می رود که دست کم در طول سه ماهه دوم سال شاهد تداوم این وضعیت باشیم.

پس از مدت ها تعطیلی گسترده کسب و کارها، بخش های مختلف اقتصادی کانادا به تدریج در حال بازگشایی هستند و روند بازگشت کارکنان به کارهای خود آغاز شده است. انتظار می رود به زودی مخارج مصرف کنندگان افزایش پیدا کند هر چند تا بازگشت مخارج به سطوح پیش از کرونا مدت ها زمان لازم است.

طبق اعلام مرکز آمار کانادا، تورم ماهانه در ماه اکتبر با ۰٫۵ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۰٫۴ درصد رسیده است. هسته تورمی نیز که تغییرات قیمتی انرژی و مواد غذایی را به دلیل نوسانات بالای آن ها در نظر نمی گیرد تا پایان این ماه با ۰٫۱ درصد کاهش نسبت به ماه قبل خود به ۰٫۲ درصد رسیده است.

در بازه زمانی ۱۹۱۵ تا ۲۰۲۰، بالاترین تورم ماهانه ثبت شده در کانادا ۲۱٫۶ درصد و کمترین تورم ثبت شده نیز منفی ۱۷٫۸ درصد بوده است.

Twitter Google+ Facebook
217 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه