تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوعدرصد
روزشمار8
کوتاه مدت11
سالیانه15
بیش از یکسالممنوع
دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 162512 تاریخ انتشار : 1 دسامبر 2020

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: گزارش بانک مرکزی از آمار چک‌های مبادله ای در مهرماه ۹۹ نشان می دهد نسبت تعداد چک‌های برگشتی به مبادله ای در این ماه نسبت به شهریورماه ۹.۸ درصد کاهش یافته است.

به گزارش بانک مردم و به نقل از فارس، شیوع کرونا در ایران از اواخر بهمن ماه ۹۸ سبب شد تا بسیاری از  واحدهای اقتصادی تعطیل یا نیمه تعطیل شوند، موضوعی که در تسویه تعهدات مالی آن ها به خصوص وصول چک های صادر شده توسط آنها نیز تاثیرگذار بود. به همین دلیل، دولت برخی از تنبیه های مربوط به چک برگشتی را  برای سه ماه به حالت تعلیق درآورد تا در صورت برگشت چک در روزهای کرونایی، فعالین اقتصادی دچار مشکلات زیادی نشوند.

بر همین اساس و همانطور که انتظار می رفت، گزارش بانک مرکزی از آمار چک های مبادله ای در مهر ماه ۹۹ مشابه ماه‌های قبل، نشان‌دهنده رقم قابل توجه تعداد و مبلغ چک های برگشتی بعد از طی یک سال روند کاهشی بوده است.

مطابق گزارش بانک مرکزی، در مهر ماه ۱۳۹۹ در کل کشور بالغ بر ۸٫۹ میلیون فقره چک به ارزشی حدود ۲۱۷۰ هزار میلیارد ریال مبادله گردید که نسبت به مـاه قبـل از نظـر تعـداد و مبلـغ بـه ترتیـب ۵٫۸ درصـد کاهش و ۶٫۹ درصد افزایش نشان می‌دهد.

در مهر ماه ۱۳۹۹، در کل کشور بیش از ۸٫۱ میلیون فقره چک به ارزشی حـدود ۱۹۵۶ هـزار میلیارد ریال وصول گردید که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ۴٫۸ درصـد کاهش و ۷٫۱ درصـد افزایش نشان می‌دهـد. از کل تعداد و مبلغ چک‌های مبادله شده در ماه مذکور به ترتیب ۹۱٫۷ درصد و ۹۰٫۱ درصد وصول گردیده است. درصد تعداد و مبلغ چک های وصول شده در شهریور ماه ۱۳۹۹ به ترتیب معادل ۹۰٫۸ درصد و ۸۹٫۹ درصد و در مهر ماه ۱۳۹۸ بـه ترتیـب برابـر ۹۱٫۶ درصـد و ۸۷٫۸ درصـد بوده است.

در مهر ماه ۱۳۹۹، در کل کشور بالغ بر ۷۳۴ هزار فقـره چـک بـه ارزشـی حـدود ۲۱۴ هـزار میلیارد ریال برگشت داده شده است که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد ۱۵ درصد کاهش و از نظر مبلغ ۴٫۵ درصد افزایش نشان می‌دهـد.

براساس این گزارش، از کل تعداد و مبلغ چک‌های مبادله شده در ماه مـذکور (مهر ۹۹) بـه ترتیـب ۸٫۳ درصد و ۹٫۹ درصد برگشت داده شده است. تعداد و مبلغ چک های برگشت داده شده نسبت به چک های مبادله شده در شهریور ماه امسال به ترتیب معادل ۹٫۲ درصد و ۱۰٫۱ درصد و در مهر ماه ۹۸ به ترتیب برابـر ۸٫۴ درصـد و ۱۲٫۲ درصد بوده است. به عبارت دیگر، تعداد چک های برگشت داده شده نسبت به چک‌های مبادله شده در مهر ماه ۹۹ در مقایسه با شهریور ماه امسال ۹٫۸ درصد کاهش یافته است.

کارشناسان اعتقاد دارند با اجرای بندهای عقب افتاده قانون جدید چک از جمله ثبت اطلاعات چک در سامانه صیاد و چک الکترونیک توسط بانک مرکزی، شاهد کاهش چشمگیر تعداد و مبلغ چک های برگشتی نسبت به مبادله ای در ماه های آتی خواهیم بود.

OtLyNj2hjFCi

Twitter Google+ Facebook
32 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه