تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوعدرصد
روزشمار8
کوتاه مدت11
سالیانه15
بیش از یکسالممنوع
دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 165197 تاریخ انتشار : 4 اسفند 1399

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: همزمان با انتشار خبر بازداشت مدیر ارشد ارزی بانک مرکزی به اتهام دریافت رشوه ۳۵ میلیارد دلاری بانک مرکزی توضیحاتی در این باره ارائه داد.

همزمان با انتشار خبر بازداشت یکی از مدیران ارشد ارزی بانک مرکزی به اتهام دریافت رشوه ۳۵ میلیارد دلاری، روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرد: حدود یک ماه پیش یکی از مدیران سابق ادارات بخش ارزی توسط مرجع قضایی و با موضوع اتهامیِ مرتبط با اوایل سال ۹۷، احضار و بازداشت شده است.

تاکید می شود این بانک اطلاع دقیقی از مورد یا موارد اتهامی ندارد و ضمن همکاری کامل با قوه قضاییه، هرگونه اظهار نظر نسبت به این موضوع را منوط به صدور رأی یا تصمیم مرجع قضایی می‌داند.

خبرهای منتشر شده نشان می دهد که یکی از مدیران ارشد ارزی بانک مرکزی به اتهام دریافت رشوه در پرونده توزیع ۳۵ میلیارد دلار ارزهای مداخله‌ای بانک مرکزی بازداشت شده است.

مدیر اسبق بانک مرکزی که پیش از این در سطوح بالای بانک مرکزی فعالیت می کرد و مسئولیت مستقیم در حوزه ارزی داشت، نقش بزرگی در ارزپاشی‌های بی ضابطه و فروش ارزهای مداخله‌ای در بازار داشته است.

قبلاً هم انتقادهای فراوانی متوجه او بوده است و گفته می شد که در تلاطم‌های ارزی سال‌های اخیر دخالت‌های ارزی توسط او پررنگ بوده است.

گفتنی است،‌ هم اکنون در دستگاه قضا پرونده ولی الله سیف رییس کل سابق بانک مرکزی و احمد عراقچی معاون ارزی او باز است، ضمن اینکه پرونده های رسول سجاد و صالحی از دیگر مدیران ارزی بانک مرکزی در دوره مدیریت سیف نیز همچنان در دستگاه قضایی باز است و این افراد نیز در بازداشت هستند.

صمد کریمی کیست؟

دو منبع مطلع در حوزه پولی و بانکی، تایید کردند نام مدیر بازداشت شده، صمد کریمی، رییس سابق اداره صادرات بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران است.

لازم به ذکر است کریمی به دلایل اعلام نشده در تاریخ ۲۵ آبان ۱۳۹۹ به دستور عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی از سمت خود برکنار و حسین چرخ انداز جایگزین وی شد. اما دو روز بعد، در تاریخ ۲۷ آبان ماه طی حکمی از سوی همتی، مسئولیت یکی دیگر از بخش‌های نهاد مرجع پولی و بانکی کشور را عهده‌دار و به عنوان سرپرست اداره ریسک بانک مرکزی منصوب شد.

از سوی دیگر صمد کریمی که امروز خبر بازداشتش بدون ذکر نام، بازتاب گسترده‌ای یافت، از زمان راه‌اندازی مرکز مبادلات ارزی بانک مرکزی در دولت دهم، در این اداره مهم و تاثیرگذار بر بازار ارز کشور فعالیت داشته است.

همچنین، پیش از این نیز سخنگوی قوه قضائیه از اخذ آخرین دفاع از سیف رئیس سابق بانک مرکزی و احمد عراقچی معاون ارزی بانک مرکزی و ارسال پرونده آن‌ها به دادگاه خبر داده بود.

Twitter Google+ Facebook
240 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه