تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوعدرصد
روزشمار8
کوتاه مدت11
سالیانه15
بیش از یکسالممنوع
دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 168000 تاریخ انتشار : 9 شهریور 1400

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: بانک های سراسر افغانستان که پس از به قدرت رسیدن طالبان اوایل ماه جاری میلادی خدمات خود را متوقف کرده بودند، اعلام کردند که با آغاز فعالیت بانک مرکزی این کشور جنگ زده، خدمات خود را از سر خواهند گرفت.

به گزارش بانک مردم و به نقل از تسنیم، بانک های سراسر افغانستان که پس از به قدرت رسیدن طالبان اوایل ماه جاری میلادی خدمات خود را متوقف کرده بودند، اعلام کردند که با آغاز فعالیت بانک مرکزی این کشور جنگ زده، خدمات خود را از سر خواهند گرفت.

بانک های محلی در بیانیه ای اعلام کردند: ما می خواهیم به همه مشتریان خود اطلاع دهیم که منتظر بمانند تا عملیات بانک مرکزی افغانستان آغاز شود و به محض شروع فعالیت این بانک، بانک های خصوصی نیز خدمات خود را آغاز خواهند کرد.

بر اساس این گزارش، سیستم بانکی این کشور در آستانه فروپاشی است چرا که ارسال کمک های مالی از سوی کشورها و موسسات خارجی، که بخش عمده ای از بودجه دولت افغانستان را تشکیل می دهند، در بحبوحه تحولات سیاسی در این کشور متوقف شده است.

صندوق بین المللی پول اوایل ماه جاری میلادی اعلام کرد که دسترسی افغانستان را به ۴۵۰ میلیون دلار حق برداشت ویژه یا بدهی ارائه شده از سوی این وام دهنده به کشورهای فقیر را محدود کرده است. این اقدام پس از تلاش آمریکا برای جلوگیری از انتقال وجوه و منابع مالی به سمت گروه طالبان، صورت گرفت.

بانک جهانی نیز هفته گذشته اعلام کرد که به دلیل عدم اطمینان به آینده افغانستان، حمایت مالی از این کشور را متوقف می کند.

اگرچه مناطق روستایی تا حد زیادی بدون بانک هستند، بسیاری از کارکنان دولت حقوق خود را از طریق موسسات مالی دریافت می کنند. بسته شدن مستمر بانک ها منجر به کاهش پول نقد شده است.

رئیس فراری بانک مرکزی افغانستان هفته گذشته هشدار داد که تورم شدید ممکن است در حالی رخ دهد که واحد پول این کشور در بحران کنونی تضعیف می شود.

حتی قبل از خروج نیروهای آمریکایی، اقتصاد افغانستان با مشکلاتی مانند همه گیری کووید-۱۹، کاهش تجارت ، کاهش کمک های خیرین و خشکسالی مواجه بود.

Twitter Google+ Facebook
180 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه