تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوعدرصد
روزشمار8
کوتاه مدت11
سالیانه15
بیش از یکسالممنوع
دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 168232 تاریخ انتشار : 22 شهریور 1400
پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: این روزها دوباره بحث شاخص کفایت سرمایه بانک‌ها پس از انتشار یک گزارش در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها مطرح شده و البته یکی از بانک‌هایی که در آن مورد اشاره قرار گرفته، زیان انباشته بانک ایران زمین است. اما تکیه بر یک رقم و یا شاخص بدون در نظر گرفتن اقدامات در دست انجام زیر نظر نهاد ناظر پولی و ترکیب دارایی بانک‌ها می‌تواند ابهام‌آفرین شود.

به گزارش بانک مردم و به نقل از دنیای بانک، چالش ناترازی بانک‌ها و پایین بودن نرخ کفایت سرمایه آنها موضوعی است که کارشناسان و خبرگان بانکی و حتی مقامات اقتصادی و مدیران ارشد بانک مرکزی نسبت به آن آگاهی دارند و ترمیم وضعیت ترازنامه و صورت مالی بانک‌ها از جمله برنامه‌های پیچیده، زمان‌بر و البته ضروری است که چند سالی است توسط بانک‌ها دنبال می‌شود.

ارزیابی صورت وضعیت مالی و حساب سود و زیان بانک ایران زمین نشان می‌دهد که این بانک در برابر زیان انباشته دارایی‌های باکیفیت و مستحکم و دارای ارزش بالایی است که نه تنها زیان انباشته بانک را پوشش می‌دهد بلکه راه را برای ترمیم ساختار مالی و جهش این بانک در آینده هموار می‌سازد.

یکی از شاخص‌های مهم در صورت وضعیت مالی بانک ایران زمین، ارزیابی تسهیلات اعطایی و مطالبات از اشخاص غیر دولتی است که نشان می‌دهد میزان تسهیلات و مطالبات بانک از ۳۵ هزار و ۷۰۴ میلیارد ریال از ابتدای فروردین ۹۹ به حدود ۵۱ هزار و ۲۵۸ میلیارد ریال در پایان اسفند سال گذشته رسیده و در پایان خرداد امسال از مرز ۶۷ هزار و ۲۳۲ ریال هم عبور کرده است. علاوه بر اینکه بانک یادشده بر اساس صورت‌های مالی سه ماهه نخست امسال بیش از ۸۴۳۲ میلیون ریال در بازار سهام و سایر اوراق بهادار سرمایه‌گذاری کرده است.

نکته مهم در ترازنامه یا همان صورت وضعیت مالی بانک ایران زمین اینکه ارزش سایر دارایی‌های بانک در پایان خرداد امسال به بیش از ۲۵۲ هزار میلیارد ریال رسیده که بخش اصلی این دارایی‌ها به گفته عبدالمجید پورسعید، پروژه های ملکی هستند که در نتیجه انحلال و ادغام موسسه مولی الموحدین به بانک منتقل شده و ارزش بالایی داشته و بانک می تواند این پروژه ها را در افزایش سرمایه استفاده یا به فروش برساند.

به گزارش دنیای بانک، از آنجا که بخش عمده از آنچه در قالب سایر دارایی‌ها در صورت‌های مالی بانک ایران زمین گنجانده شده، پروژه‌های ملکی است، باید در نظر داشت که ارزش برآورد شده در پایان خرداد ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته تنها ۱٫۳ درصد رشد کرده است. بدیهی است که اگر رشد قیمت املاک، مستغلات و پروژه‌های ملکی تجاری این بانک دستکم در طول یک سال گذشته ملاک ارزیابی قرار گیرد، روشن خواهد شد که بانک ایران زمین، دارایی‌های ارزش‌مندی است که به مثابه یک عامل محرک در اصلاح ساختار مالی شرکت عمل خواهد کرد.

بانک ایران زمین که سال ۱۴۰۰ را سال تحول و جهش انتخاب کرده و مصمم است تا اولین بانک تمام آنلاین یا تمام دیجیتال کشور شود، سعی دارد تا شکاف بین هزینه سپرده‌ها و درآمد از محل تسهیلات را هم در یک برنامه زمان‌بندی مدون و مشخص کاهش دهد و یکی از الزامات اصلی و ضروری برای کاهش زیان انباشته بانک، افزایش سرمایه خواهد بود که مدیران این بانک در حال تعامل و رایزنی با بانک مرکزی و سازمان بورس و اوراق بهادار جهت گرفتن مجوز افزایش سرمایه هستند.

  • این عدد ارزش کم‌نظیر دارد

یکی از انتقادها از وضعیت ترازنامه بانک‌ها همیشه این بوده که بخشی از آنچه در ترکیب دارایی بانک‌ها و موسسات اعتباری گنجانده می‌شود، وجود خارجی ندارد یا بیشتر حساب‌سازی است و ابهام دارد. این مساله البته در ارتباط با اجزای دارایی‌های بانک ایران زمین صدق نمی‌کند چرا که حدود ۵۵ درصد از کل دارایی‌های بانک به میزان حدود ۵۰۰ هزار میلیارد ریال در پایان خرداد سال گذشته را سایر دارایی‌ها یا همان املاک، مستغلات یا پروژه‌های تجاری و اداری است که ارزش روز آنها بیشتر از آن‌چیزی است که در صورت‌های مالی بانک منعکس شده است.

مساله دیگر در ارتباط با بانک ایران زمین، حرکت تدریجی و هدفمند به سمت کارمزدمحوری است به گونه‌ای که خالص درآمد کارمزد بانک در پایان خرداد امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۵ هزار درصد رشد کرده و از زیان به سود تغییر جهت داده است. افزون بر اینکه هزینه‌های مالی بانک هم کاهشی ۲۶ درصدی را تجربه کرده است.

Twitter Google+ Facebook
152 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه