تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوعدرصد
روزشمار8
کوتاه مدت11
سالیانه15
بیش از یکسالممنوع
دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 168309 تاریخ انتشار : 28 شهریور 1400
پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: محمد طالبی، علی طیب‌نیا، محمد رضا فرزین، غلامرضا سلیمانی، علی صالح‌آبادی، محمد هادی زاهدی‌وفا کدامیک شانس بیشتری برای نشستن روی صندلی ریاست بانک مرکزی دارند؟ آیا اکبر کمیجانی، فردی خواهد بود که کوتاه‌ترین زمان ممکن در تاریخ بانک مرکزی ریاست این بانک را عهده‌دار بوده است؟ ماجرای رفتن وزیر اقتصاد به دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران و گفتگو با علی طیب‌نیا چه بوده و پشت پرده حضور محمد رضا فرزین در نشست ستاد اقتصادی دولت چیست؟

به گزارش بانک مردم و به نقل از دنیای بانک، پس از ولی‌اله سیف و عبدالناصر همتی، نوبت ریاست کلی بانک مرکزی در واپسین هفته‌های حیات دولت حسن روحانی به اکبر کمیجانی رسید. چهره‌ای اقتصاددان، شناخته‌شدن، مورد اعتماد شبکه بانکی به ویژه در بانک مرکزی و البته مردی همیشه ارام و متعهد به علم اقتصاد. کسی که در روزگار ریاست کلی محسن نوربخش بر بانک مرکزی به معاون اقتصادی بانک رسید و در دولت محمود احمدی‌نژاد از بانک مرکزی رفت و به دانشگاه برگشت. با روی کارآمدن دولت حسن روحانی و انتخاب ولی‌اله سیف به عنوان رئیس کل بانک مرکزی، کمیجانی بار دیگر به ساختمان بانک مرکزی این بار در مقام قائم مقام برگشت و همین مسئولیت را در زمان ریاست عبدالناصر همتی بر عهده داشت. پس از حضور همتی در کارزار انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم، دولت روحانی همتی را برکنار و اکبر کمیجانی را به ریاست کلی بانک مرکزی برگزید.

با انتخاب سید ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس جمهور سیزدهم، گمانه‌زنی رسانه‌ها درباره ریاست بانک مرکزی قوت گرفت و حتی سید احسان خاندوزی وزیر جدید اقتصاد پیش از رسیدن به صدارت و حتی در هنگام اخذ رای اعتماد مجلس، از تغییر رئیس کل بانک مرکزی سخن گفت و او کسی است که به موجب قانون حق دارد تا گزینه پیشنهادی خود را به دولت معرفی کند.

علی صالح‌آبادی

به نظر نمی‌رسد که گزینه مطلوب وزیر جوان اقتصاد دولت رئیسی، حفظ اکبر کمیجانی باشد و نخستین گزینه‌ای که نام او رسانه‌ای شد، کسی نبود جز علی صالح‌آبادی، رئیس اسبق سازمان بورس و اوراق بهادار تهران در دولت محمود احمدی‌نژاد که بعدها در دولت حسن روحانی به مدیرعاملی بانک توسعه صادرات منصوب شد. صالح‌آبادی که گفته می‌شود رابطه نزدیکی به وزیر اقتصاد دارد و حتی در نوشتن برنامه‌های خاندوزی برای گرفتن رای اعتماد مشارکت جدی داشته، یکی از جدی‌ترین گزینه‌های احتمالی ریاست بر بانک مرکزی بود تا جایی که این احتمال مطرح بود که او در همان هفته‌های نخست استقرار دولت راهی ساختمان بانک مرکزی در خیابان میرداماد می‌شود. تاخیر در معرفی صالح‌آبادی از سوی خاندوزی این فرضیه را تقویت کرده که شاید وزیر اقتصاد بخواهد که صالح‌ابادی را در مقام یکی از معاونان ارشد خود از جمله معاون بانک و بیمه وزارت اقتصاد انتخاب کند. در این صورت باید سرغ گزینه‌های دیگر رفت.

غلامرضا سلیمانی

‌یکبار عبدالناصر همتی از ساختمان بیمه مرکزی راهی بانک مرکزی شد و به همین دلیل بازهم تکرار این سناریو ممکن محتمل به نظر می‌رود و به این ترتیب یکی از دیگر گزینه ‌های ریاست کلی بانک مرکزی است. غلامرضا سلیمانی کسی است که پس از رفتن همتی به بانک مرکزی به ریاست بیمه مرکزی رسید و گفته می شود گفتگوها و نشست‌هایی هم با او انجام شده و مورد تایید ۲ معاون ابراهیم رئیسی هم هست، یکی محمد مخبر معاون اول و دیگری محسن رضایی معاون اقتصادی رئیس جمهور. سلیمانی چهره‌ای بدون حاشیه و تکنوکراتی است که همواره مورد اعتماد در سطوح مختلف مدیریتی بوده تا جایی که در کارنامه او مدیریت در ستاد تدبیر، شستا، سرمایه‌گذاری غدیر، ریاست هیات مدیره بیمه ملت، ریاست هیات مدیره بانک پارسیان و … دیده می‌شود.

بر اساس گزارش‌ها پس از گفتگوهای اولیه با سلیمانی، دیگر هیچ خبری به بیرون درز نکرده که آیا ممکن است او گزینه نهایی باشد یا نه؟ این احتمال که ممکن است در نهایت وزیر اقتصاد در جمع‌بندی نهایی به این نتیجه برسد که برای هماهنگی در تیم اقتصادی دولت از چهره‌ای تکنوکرات، مستقل و البته بدون حاشیه نظیر سلیمانی رونمایی کند، دور از انتظار نخواهد بود. در این صورت انتخاب بعدی وزیر اقتصاد این خواهد بود که چه کسی را به عنوان سکاندار بیمه مرکزی انتخاب کند؟

محمد هادی زاهدی‌وفا

انتخاب محمد هادی زاهدی‌وفا، به عنوان گزینه نهایی ریاست بانک مرکزی، به این معناست که یکی از چهره‌های نزدیک به سعید جلیلی به درون کابینه ابراهیم رئیسی راه پیدا خواهد کرد. هرچند بر خلاف سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، علیرضا زاکانی و محسن رضایی، هنوز خود سعید جلیلی مسئولیتی در تیم دولت سیزدهم قبول نکرده یا به او پیشنهاد نشده با این حال انتخاب علی باقری کنی به جای عباس عراقچی در مقام معاونت سیاسی وزارت خارجه و مذاکره‌کننده ارشد ایران در پرونده هسته‌ای نشان داد که همچنان این احتمال وجود دارد که یک کرسی مهم به چهره‌های نزدیک و مورد حمایت جلیلی سپرده شود. او کسی نخواهد بود جز محمد هادی زاهدی وفا که در سابقه او معاونت وزیر اقتصاد دیده می‌شود و تحصیل‌کرده دانشگاه امام صادق (ع) هم هست.

محمد طالبی

دبیرکل فعلی بانک مرکزی هم از دیگر گزینه‌های مطرح برای ریاست بر بانک مرکزی است. محمد طالبی مدیرعامل و رئیس هیات مدیره اسبق بانک کشاورزی و البته عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق (ع) که به حکم عبداناصر همتی مسئولیت دبیرکلی بانک مرکزی را بر عهده گرفته است. طالبی البته چهره شناخته‌شده در بین بانکداران است و پیش از این هم در ستاد اجرایی فرمان حضرت امام هم مسئولیت داشته و می‌توان از او به عنوان یک بانکدار تکنوکرات یاد کرد که نسبت به گزینه‌های دیگر دستکم سابقه فعالیت در بانک مرکزی را هم دارد. انتخاب و انتصاب او به این معناست که رئیس جمهور تصمیمی به ورود چهره‌های جدید به درون بانک مرکزی را ندارد و تلاش می‌کند تا این نهاد را از تغییرات زودهنگام دور سازد.

محمد رضا فرزین

او قرار بود وزیر اقتصاد دولت سیزدهم شود و حتی در اولین نشست ابراهیم رئیسی با اقتصاددانان محمد رضا فرزین به همراه مجید قاسمی تنها ۲ بانکدار بخش خصوصی بودند که حضور داشتند. فرزین اکنون مدیرعامل بانک کارآفرین است و اگر به ساختمان بانک مرکزی راه پیدا کند، پس از ولی‌اله سیف، این دومین بار است که ریاست بانک مرکزی از بانک کارآفرین انتخاب شده است. افزون بر اینکه با انتخاب این اقتصاددان اهل کاشان، برنده بلامنازع تیم اقتصادی دولت رئیسی، مردانی هستند که در دولت محمود احمدی‌نژاد مسئولیت داشتند. البته فرزین مورد حمایت شمس‌الدین حسینی وزیر اقتصاد دولت احمدی‌نژاد و نماینده فعلی مجلس هم هست و هنوز این معما به قوت خود باقی است که چه اتفاقی رخ داد که نام او از فهرست نامزدهای وزارت اقتصاد خارج شد؟ با این حال حضور او در یکی از جلسات ستاد اقتصادی دولت این فرضیه را تقویت کرده که معاون وزیر اقتصاد و رئیس صندوق توسعه ملی در دولت احمدی‌نژاد یکی از گزینه‌های جدی ریاست بانک مرکزی است.

علی طیب‌نیا

علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد دولت نخست حسن روحانی، ساکت‌ترین اقتصاددان و مدیر اقتصادی است که پس از کناره‌گیری از وزارت هیچ گفتگویی با رسانه‌ها نداشته است. اما این احتمال مطرح است که طرف مشورت قرار می‌گیرد چه اینکه پیش از این قرار بود در دولت دوم حسن روحانی او به سازمان برنامه و بودجه برود و جای محمد باقر نوبخت را بگیرد و عبدالناصر همتی هم راهی بانک مرکزی شود، اما همتی به بانک مرکزی رفت و راه به روی طیب‌نیا برای ریاست بر سازمان برنامه و بودجه بسته شد. البته طیب‌نیا سکوت کرد و مشاور وزیر آموزش و پرورش و بعدها عضو شورای پول و اعتبار شد و اکنون که اقتصاد ایران با نرخ تورم بالای ۵۰ درصدی مواجه شده، این احتمال مطرح است که سید ابراهیم رئیسی برای سپردن ریاست بانک مرکزی به طیب‌نیا برای مهار تورم رضایت دهد. این فرضیه وقتی قوت می‌گیرد که خاندوزی وزیر اقتصاد چند روز پس از وزارت‌ خود راهی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران می‌شود و با علی طیب‌نیا دیدار می‌کند. در دو روز گذشته این خبر به بیرون درز کرده که ممکن است در نهایت طیب‌نیا، رئیس کل بانک مرکزی شود اما آنچه اکنون مشخص است اینکه هنوز گزینه نهایی مشخص نشده و خاندوزی در حال جمع‌بندی است. آیا نتیجه جمع‌بندی و گزینه پیشنهادی او با هماهنگی محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور و محسن رضایی معاون اقتصادی رئیس جمهور صورت می‌گیرد. سوال مهم‌تر مستاجر بعدی بانک مرکزی مستقل خواهد بود یا خود را وام‌دار می‌داند؟

Twitter Google+ Facebook
361 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه