تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوعدرصد
روزشمار8
کوتاه مدت11
سالیانه15
بیش از یکسالممنوع
دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 168357 تاریخ انتشار : 30 شهریور 1400
پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: مجمع انتخاب اعضای هیئت مدیره بانک سامان روز ۲۱ تیر ماه امسال برگزار شد؛ ولی گویا این مجمع موجب ناخرسندی برخی سهامداران شده است.

به گزارش بانک مردم و به نقل از اخباربانک، از نظر عده‌ای از سهامداران بانک سامان در مجمع مذکور ۸ تخلف صورت گرفته که باید به آن‌ها رسیدگی شود. به همین منظور، بعضی سهامداران بانک سامان در نامه‌ای به معاونت نظارت بانک مرکزی، ضمن بیان این ۸ تخلف، درخواست رسیدگی مطرح کرده اند.

تخلفات صورت گرفته در مجمع انتخاب اعضای هیئت مدیره بانک سامان از نظر سهامداران به این شرح بوده است.

۱. مخدوش بودن تعداد زیادی از وکالتنامه‌ها در روز رای گیری:
در رای‌گیری مجمع تعداد زیادی از وکالتنامه‌ها به‌صورت دستی بدون گواهی امضا و بدون ثبت رسمی دفترخانه‌ای بودند که صحت و درستی این وکالتنامه‌ها جای بررسی جدی دارد؛ متاسفانه علیرغم اعتراض سهامداران به هیات رئیسه در خصوص غیرقانونی بودن وکالتنامه‌ها، هیئت رئیسه به ادامه رای‌گیری به شیوه غیرقانونی با وکالتنامه‌های عدم احراز هویت شده تاکید ورزیدند که صحت انتخابات برگزار شده را با تردید جدی مواجه می‌کند.

۲. عدم رعایت ذینفع واحد:
علیرغم مکاتبات متعدد سهامداران در خصوص اداره خانوادگی بانک سامان و عدم رعایت ذینفع واحد از طریق سهامداری شرکت‌های متعدد تراستی در بانک سامان، متاسفانه تنها ۵.۴ درصد مازاد ذینفع واحد توسط بانک مرکزی در نظر گرفته شد که رای آن به وزارت اقتصاد واگذار شد.
نکته جالب اینکه طبق اعلام آقای ولی ضرابیه در مجمع، وزارت اقتصاد رای خود را در مجمع به بانیان وضع موجود در بانک داد که جای بسی تامل و تعجب دارد.

۳. غیر قانونی بودن ۴.۵ درصد رای بازارگردان بانک به هیئت مدیره منتخب خانواده ضرابیه
همانطور که در برگزاری مجمع در خصوص غیر قانونی بودن رای بازارگردان بانک به‌صورت علنی توسط سهامداران اعتراض شد، متاسفانه هیئت رئیسه مجمع در بیانی غیرواقعی اعلام کردند منابع بازارگردان توسط بانک سامان تامین نشده اما؛ در حالی که طبق صورت‌های مالی حسابرسی شده منتهی به ۳۰ اسفند ۹۹ منابع قابل توجهی از سوی بانک جهت بازارگردان بانک اختصاص داده شده است.
شایان ذکر است حسب استفساریه انجام شده از سوی سازمان محترم حسابرسی به مورخه ۱۴۰۰/۰۵/۰۴، سهام بازارگردان در حکم سهام خزانه بوده و روز مجمع حق رای نداشته است.
گفتنی است در صورت حذف رای بازارگردان، نتایج مجمع قطعا دچار تغییر خواهد شد.

۴. نامشخص بودن محل صندوق رای گیری:
هیات رئیسه مجمع صندوق رای‌گیری را به محل نامشخصی منتقل کرده و صندوق رای‌گیری در سالن برگزاری مجمع نبود و شمارش آرا در محل نامشخص انجام می‌شد.

۵. مخفی نبودن شمارش آرا:
متاسفانه آقای ولی ضرابیه در پایان مجمع که فیلم و مستندات آن نیز موجود است، اعلام کردند: وزارت اقتصاد در مجمع فوق العاده رای خود را به هیئت مدیره قبلی بانک و بانیان وضع موجود داد که نشان دهنده مخفی نبودن رای گیری بوده و شائبه لابی احتمالی در خصوص رای گیری را تقویت می‌نماید.

۶. اجبار کلیه پرسنل بانک سامان به حضور در مجمع و رای دادن به هیات مدیره منتخب آقای محمد ضرابیه و خانواده ایشان:
حضور پرسنل بانک به نحوی بود که بانک ۳ سالن مختلف برای حضور پرسنل و رای دادن به هیئت مدیره منتخب خانواده ضرابیه اختصاص داده بود.

۷. اختصاص وام و پشنهاد پرداخت وام به برخی سهامداران در ازای رای دادن به هیات مدیره منتخب خانواده ضرابیه:
از جمله تفاهم نامه صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد و بانک سامان در خرداد ۱۴۰۰ و درست یک ماه قبل از انتخابات هیات مدیره شائبه این موضوع را به‌صورت جدی مطرح می‌کند و نیز پیشنهادات مشابهی به تعدادی از سهامداران بزرگ بانک پیشنهاد داده شده بود.

۸. نامتناسب بودن میزان حضور سهامداران با مجامع قبلی بانک سامان
در مجمع فوق العاده انتخابات هیئت مدیره بانک سامان، میزان حضور سهامداران بیش از ۸۸ درصد اعلام شد در حالی که در مجامع قبلی و در شرایط غیر کرونایی میزان مشارکت حداکثر در حدود ۷۰ درصد بود که جای تامل داشته و برای سهامداران حقیقی غیر همسو با بانک بسیار شائبه برانگیز است.

لازم به ذکر است که رونوشت این نامه، به دادستان کل کشور؛ شورای پول و اعتبار؛ وزیر اقتصاد؛ وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛ و مدیریت نظارت بر ناشران بازار پایه فرابورس نیز ارسال شده است و باید دید به این انتقاد سهامداران چطور پاسخ داده خواهد شد.
منبع: بورس نیوز

پایگاه خبری اخبار بانک: انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود.

Twitter Google+ Facebook
296 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه