تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوعدرصد
روزشمار8
کوتاه مدت11
سالیانه15
بیش از یکسالممنوع
دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 168524 تاریخ انتشار : 11 مهر 1400
پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: اگر ۵ هزار یورو یا بیشتر پس‌انداز دارید، از این پس باید به بانک های آلمانی سود منفی بدهید. تا کنون مشتریان بانک‌ها برای خدمات مختلف مجبور به پرداخت کارمزد بودند، حالا برخی از بانک‌ها برای پس‌اندازهای کوچک نیز سود منفی می‌گیرند.

به گزارش بانک مردم. به نقل از دویچه وله آلمان، پس از شروع بحران مالی در سال ۲۰۰۸ میلادی بانک‌های اروپایی دست به پایین آوردن نرخ سود زدند. این روند تا نزدیک شدن نرخ سود به صفر ادامه یافت. اما حال بانک‌ها و موسسات بانکی در صدد دریافت هزینه برای نگهداری سپرده و پس‌انداز مشتریان خود هستند. این هزینه اصطلاحاً معروف به سود منفی است.

بانک‌های آلمان برای سپرد‌ه‌ها و پس‌اندازهای اندک نیز کارمزد طلب می‌کنند. بنا به تحقیقی که از سایت مالی “وریوکس” صورت گرفته دست‌کم ۱۳۵ موسسه مالی در آلمان برای سپرده‌های به میزان ۵۰ هزار یورو سود منفی دریافت کرده‌اند. برخی از بانک‌ها حتی از پس‌اندازهایی به میزان ۵ هزار یورو نیز سود منفی درخواست می‌کنند.

بنا به این تحقیق شمار بانک‌هایی که برای سپرده‌ها سود منفی یا کارمزد محاسبه می‌کنند از شروع سال جاری میلادی تا کنون از ۲۱۴ به ۳۹۲ بانک رسیده است.

به گفته اولیور مایر، کارشناس امور مالی و بانکی از سایت “وریوکس” روند رشد سود منفی هم‌چنان به شدت ادامه دارد و روزانه شمار بیشتری از موسسات مالی به این روند می‌پیوندند.

اغلب بانک‌ها و موسسات مالی در آلمان سود منفی را حدود نیم درصد مقرر کرده‌اند. بانک‌هاعلت این تصمیم را پرداخت کارمزد به بانک مرکزی اروپا برای نگهداری از سپرده‌ها می‌دانند. دست‌کم ۱۳ موسسه مالی میزان سود منفی را از ۵۵/ ۰ تا یک درصد محاسبه می‌کنند.

انتقاد به سیاست‌های مالی بانکها
گفته می‌شود سود منفی بیش از همه متوجه مشتریان جدید بانک‌ها است. بانک‌ها قصد دارند که با مشتریان خود به صورت فردی میزان سود منفی را تعیین کنند.

انجمن مرکزی مصرف‌کنندگان در آلمان اعمال سود منفی برای حساب‌های جاری را (صرف‌نظر از مشتری جدید یا قدیمی) غیرقانونی می‌داند. اما اخیرا در حکمی که دادگاهی در شهر لایپزیگ آلمان صادر کرده، دریافت سود منفی برای حساب‌های جاری و سپرده منع قانونی ندارد.

سایت “وریوکس” بررسی کارمزد و سود منفی را بر مبنای داده‌های ۱۳۰۰ بانک و موسسه مالی که در اینترنت دست به تبلیغ می‌زنند، انجام داده است.

Twitter Google+ Facebook
235 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه