تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوعدرصد
روزشمار8
کوتاه مدت11
سالیانه15
بیش از یکسالممنوع
دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 168536 تاریخ انتشار : 11 مهر 1400

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: تنور بازار رمزارز کماکان در ایران داغ است و تبلیغات گسترده شرکت‌های فعال در حوزه ماینینگ و صرافی‌های بی‌نام و نشان برای تبادل رمزارز همچون ویروسی در فضای مجازی پخش شده‌ است. درباره دلایل استقبال از بازار ارزهای مجازی در ایران نیز عوامل متعددی بیان شده؛ از تمایل ایرانیان به ورود در بازارهای هیجانی مشابه رفتار بازیگران خرد بورس تهران در نیمه نخست سال ۱۳۹۹ تا استقبال از وعده سودآوری دلاری و میل به استخراج رمزارز با برق ارزان‌قیمت.

به گزارش بانک مردم و به نقل از روزنامه راه مردم، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد، پدیده ‌«رمزارز‌» همچنان دردسر درست می‌کند و ما به‌ازای چنین مزایایی، ریسک‌ها و مخاطراتی نیز فعالان این بازار را تهدید کند. در چنین شرایطی، افزایش سطح دانش و آگاهی عموم مردم نسبت به جنبه‌های مخرب ورود به این بازار در کنار مزایای احتمالی، ضروری به نظر می‌رسد.

در همین راستا، وزارت اطلاعات روز چهارشنبه طی بیانیه‌ای، از دستگیری باند کلاهبرداری و سوداگران رمزارز خبر داد. در این بیانیه آمده است: «این باند با فریب افکار عمومی و تشویق افراد به خرید و سرمایه‌گذاری در رمز ارز مجعول «کینگ‌مانی»، مبالغ هنگفتی را از زیرمجموعه‌های خود کسب کرده و با ایجاد نوسانات ساختگی در قیمت رمز ارز ادعایی، اقدام به خرید و فروش آن کرده است.»

بعد از اعتراضات سرمایه‌گذاران در جریان بررسی پرونده صرافی کریپتولند و دستگیری سینا استوی، حالا کینگ‌مانی به عنوان یکی از ارزهای مجازی پرحاشیه در ایران خبرساز شده است.

ماهیت جعلی کینگ‌مانی که از مدت‌ها قبل توجه سرمایه‌گذاران حوزه رمزارز در ایران را به خود جلب کرده بود در ماه‌های اخیر بر بخش قابل‌توجهی از خریداران آن ثابت شده است؛ حال با توجه به شواهد و قرائن موجود،  به نظر می‌رسد این رمزارز جعلی رمزارزی و پرحاشیه، در واقع زمینه‌ لازم برای شکل‌گیری یک کلاهبرداری بزرگ در میان بازاریابان شبکه‌ای را ایجاد کرده است.

توصیه‌های مکرر لیدرهای یک شرکت مطرح در زمینه‌ بازاریابی شبکه‌ای به زیرمجموعه‌های خود مبنی بر سرمایه‌گذاری و به کارگیری کینگ‌مانی در مبادلات تجاری داخلیشان، از جمله مهم‌ترین دلایلی است که وقوع این کلاهبرداری بزرگ را تأیید می‌کند. البته به مرور زمان، خرید و فروش رمزارز جعلی کینگ‌مانی نه تنها در میان فعالان این شرکت‌های بازاریابی بلکه در میان فعالان بازار رمزارز هم به سرعت مشروعیت پیدا کرد.

بررسی‌های بیشتر نشان می‌دهد، هر‌چند براساس اطلاعات موجود در وب‌سایت کینگ‌مانی و ادعای صاحب امتیاز آن از سوی یک شرکت سوئدی، براساس آمار سایت الکسا، بیش از ۷۹‌درصد بازدیدکنندگان آن را ایرانیان تشکیل می‌دهند. علاوه بر این اعضای هیئت مدیره‌ این شرکت سوئدی را چند نفر ایرانی از جمله مدیران یکی از شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای فعال در ایران تشکیل می‌دهند.

همچنین، با وجود ادعای وب‌سایت کینگ‌مانی مبنی‌بر وجود ۵ صرافی که رمزارز مذکور را مورد معامله قرار می‌دهند، تنها ۳صرافی آن هم با حجم معاملات بسیار ناچیز و یا صرف اعلام قیمت کینگ‌مانی را به رسمیت می‌شناسند و شکایات کاربران نیز حاکی از برداشت بدون اطلاع توسط صرافی UTBYTE و حتی مسدود شدن کیف پول کاربران است!

شواهد حاکی است، نه تنها رمزارز جعلی کینگ‌مانی به عنوان جایگزین پورسانت بازاریابی شبکه‌ای رواج پیدا کرده، بلکه صحنه‌گردانان کینگ‌مانی با شگردهای پانزی، به دنبال شبکه‌سازی و دستکاری اعتبار و ارزش آن نیز بوده‌اند.

پای حرف مالباختگان

در این بین مالباختگان کینگ‌مانی نه تنها اقدام به خرید و فروش این ارز مجازی جعلی می‌کردند، بلکه آن را به سایر افراد نیز معرفی کرده و به نوعی باعث افزایش سرمایه‌گذاری و به تبع آن گسترش ابعاد کلاهبرداری می‌شدند. پس از مدتی کاربران وبسایت یوتی‌بایت -‌که به عنوان صرافی و کیف پول مرتبط با این پروژه معرفی شده بود- مشاهده کردند که حساب‌های کاربری آنان یکی پس از دیگری در حال بسته شدن است.

بنا بر اظهارات مالباختگان، لیدرهای این شرکت بازاریابی شبکه‌ای به بهانه اختلالات سایت، به زیرمجموعه‌های خود وعده بازگشایی آن را در آینده نزدیک را می‌دادند؛ در‌حالی‌که هیچ‌کدام از وعده‌های آنها عملی نشده است.

یکی مالباختگان ارز جعلی کینگ مانی که مقدار قابل‌توجهی رمز‌ارز جعلی کینگ‌مانی خریداری کرده، می‌گوید: تیرماه سال گذشته مبلغی معادل یک‌میلیارد تومان را به صرافی یوتی‌بایت واریز و اقدام به خرید کینگ‌مانی کردم و از طریق خرید و فروش، میزان ارز مجازی خود را افزایش دادم.

وی ادامه داد: برخی می‌گویند که میزان فعالیت و خرید و فروش در این سایت جعلی بوده و توسط ربات انجام می‌شده است به طوری که پس از مدتی به دلیل تعداد اندک متقاضیان، قیمت این ارز از ۶۰ یورو به ۱۹ یورو کاهش یافت و به یک‌باره کل حساب کاربری من و بسیاری دیگر از افراد مسدود شد. با پیگیری‌های زیاد، متوجه شدم که مسئولین ارشد شرکت به دلیل آن‌که من را مقصر کاهش قیمت این ارز مجازی می‌دانستند، تصمیم به بلاک حساب کاربری من گرفتند.

مالباخته دیگری با اشاره به این‌که شواهد و قرائن نشان می‌دهد این کلاهبرداری بسیار برنامه‌ریزی‌شده و از پیش تعین‌شده بوده است، افزود: حتی برخی از افراد ناشناس که از بلاک‌شدن حساب کاربری من اطلاع داشتند، طی تماس‌هایی درخواست کردند تا حساب کاربری من را با ۳۰‌درصد مبلغ ارزش آن خریداری کنند و از هیچ راهی برای اخاذی بیشتر از مردم دریغ نمی‌کردند.

پیگیری مجلس

در همین حال ابوالفضل ابوترابی، عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی با اشاره به این‌که رصد اخبار فضای مجازی نشان داد که یک شرکت بازاریابی شبکه‌ای شناخته‌شده پشتوانه رمز ارز کینگ‌مانی بوده و اساساً اقبال عموم مردم به کینگ‌مانی به دلیل حمایت این شرکت بوده است، گفته است: این موضوع از دستگاه قضا در حال مطالبه است و به زودی برای مالباختگان کینگ‌مانی شفاف خواهد شد. وظیفه مجلس است که در مقابل دغدغه و مطالبات مردم پاسخ‌گو باشد و انشاءالله در نهایت به همین نتیجه نیز منجر خواهد شد.

به گزارش راه مردم، سرانجام، بعد از بررسی‌های صورت‌گرفته و محرز شدن تخلفات مرتبط با رمزارز کینگ‌مانی از جمله فرار مالیاتی و قاچاق ارز، عوامل پشت‌پرده و نقش‌آفرین در رواج این رمزارز تحت پیگرد قضایی قرار گرفته و به تدریج پرونده متخلفان مرتبط با این رمزارز در مراجع قضایی کشور مورد بررسی قرار خواهد گرفت و نتایج آن اطلاع‌رسانی خواهد شد.

فارغ از شکل‌گیری کلاهبرداری‌های گسترده و دام‌گستری سوداگران رمزارز، تشدید خروج سرمایه و رونق اقتصاد زیرزمینی از جمله پیامدهای رواج معاملات رمزارز محسوب می‌شود. ریسک بالای سرمایه‌گذاری برای کاربران به دلیل نبود زیرساخت حقوقی و قانونی برای رسیدگی به شکایات مالباختگان، در ماه‌های اخیر مکررا مورد بحث و بررسی صورت گرفته است. اما مخاطرات بازار رمزارزها به همین جا ختم نمی‌شود و در کنار نوسانات شدید قیمتی، سرقت کیف پول دیجیتال و یا مسدود شدن آن برای ایرانی‌ها بارها به وقوع پیوسته است.

اما این موارد همه چالش‌های رمزارزها را پوشش نمی‌دهد و اخیراً همایون اسعدیان از کارگردانان سینمای ایران به صراحت از درخواست بازیگران برای عقد قرارداد بر اساس بیت‌کوین و در‌پی آن کسب درآمد غیرشفاف و فرار مالیاتی پرده‌برداری کرده است.

پیش‌تر بانک مرکزی در اطلاعیه‌های جداگانه‌ای، تمام مخاطرات و ریسک‌های تبادل هر نوع رمزارز را صرفاً بر‌عهده متعاملین دانست و توصیه اکید کرد، هم‌میهنان از خرید و فروش رمز‌ارزها خودداری کنند. همچنین در‌پی قطعی مکرر برق و افزایش مصرف شبکه داخلی در بهار سال جاری، پنجم خردادماه ۱۴۰۰، هیئت دولت استخراج قانونی رمزارز را هم تا پایان شهریورماه ممنوع اعلام کرد.

برخی از کارشناسان اقتصادی معتقدند، ذات غیرشفاف و نظارت‌گریز ارزهای مجازی علاوه‌بر افزایش ریسک سرمایه‌گذاری و تبادلات برای کاربران، می‌تواند به ابزاری برای اعمال مجرمانه‌ای نظیر پولشویی و تأمین مالی تروریسم تبدیل شود. به نظر می‌رسد بخشی از سخت‌گیری و احتیاط معقول دولت‌ها در مواجهه با پدیده رمزارز نیز ناشی از همین مسئله باشد، تا جایی‌که اقتصادهای بزرگ در برخی مقاطع زمانی با وضع قوانین مختلف در صدد کنترل و شناسایی معاملات انواع رمزارزها می‌شوند.

 

Twitter Google+ Facebook
255 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه