تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوعدرصد
روزشمار8
کوتاه مدت11
سالیانه15
بیش از یکسالممنوع
دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 168710 تاریخ انتشار : 21 مهر 1400

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: برخورداری ایران از منابع طبیعی و نیروی کار و انرژی ارزان مزیتی است که خیلی از کشورهای از این قابلیت بی بهره اند، با این وجود توجه به رونق تولید و صادرات می تواند ارزآوری قابل توجهی را نصیب کشور کند.
به گزارش بانک مردم، ظرفیت های فراوان و قابلیت های کم نظیر کشور در بخش های مختلف اقتصادی چون برخورداری از نیروی کار و حمل و نقل ارزان قیمت، داشتن منابع معدنی خدادای در کنار انرژی کم هزینه، مزایایی است که بستر مناسب را برای رشد اقتصاد کشور آنگونه که تولید باهدف توسعه صادرات و ارزآوری انجام شود را فراهم کرده است.
حال در شرایطی که زمینه تولید کیفی ارزان در کشور وجود دارد، بنابراین اقدامات لازم برای ورود به بازارهای جهانی آن هم در شرایطی که بیماری کووید ۱۹ اکنون خیلی از مشاغل و کسب و کارها را در دنیا به تعطیلی کشانده است باید از سرگرفته شود تا از فرصت استثنایی به وجود آمده برای فروش کالا و فعالیت های نیروی کار و خدمات لازم نهایت استفاده به عمل آید.
به طور مثال کشورهای کم برخورداری چون، عراق، لیبی، یمن، سوریه و افغانستان که به دلیل وقوع جنگ و بحرانهای سیاسی و …تولید آنها با مشکل مواجه و رونق چندانی ندارند، تشنه واردات کالاهای مصرفی بوده که این موضوع موقعیت مناسب را برای ایران ایجاد کرده است تا با رایزنی فعالان اقتصادی با چنین کشورهایی محصولات ایران به شکل گسترده ای به این کشورها صادر شود. مزایای چنین رویکردی علاوه بر ارزآوری مناسب و قابل توجه برای کشور، ایجاد اشتغالزایی و تحرک پذیری بخش تولید در داخل را در پی دارد که این روند می تواند تاثیر بسزایی بر رشد اقتصادی کشور به جای گذارد.
البته سیاست گذاریها و برنامه ریزیها در داخل نیز برای توسعه بخش تولید با حمایت بانک ها در راستای فعال کردن صنایع کوچک ضروری است چرا که بخش عمده صنایع کوچک و بنگاههای اقتصادی کشور یا با ظرفیت اندک کار می کنند و یا به دلایلی تعطیل شده اند، بنابراین تلاش مسئولان برای توسعه بخش تولید و حمایت از مشاغل و کسب و کارها خرد زمینه ساز رونق اقتصادی در کشور خواهد بود تا برای فعالان اقتصادی انگیزه هر چه بیشتر کار ایجاد شود.
به هر حال حرکت درمسیر بنای تولید با هدف صادرات تفکری باید باشد که با توجه به ارزان بودن آب، برق، گاز، نیروی کار در کشور به راحتی بتوان محصولات و کالاهای را با هزینه کم تولید کرد. البته در این راه نباید از تولید کیفی همتراز با کالاها و محصولات مشابه خارجی غافل ماند بلکه کالاها و محصولاتی در کشور طوری تولید شود که از آخرین استاندارها لازم برخوردار و در اروپا و خارج از کشور خریداران زیادی داشته باشد.
یکی از راهکارها رونق تولید و صادرات در کشور خرید دستگاهها و ماشین الات خارجی مدرن تولیدی البته با حمایت سیستم بانکی است چرا که با خرید تجهیزات و بهره گیری از دانش روز دنیا همچنین استفاده از تخصص و خلاقیت های نخبگان داخلی برای تولید کیفی می توان به راحتی آن را به دنیا صادر کرد.
دلیل چنین رویکردی افزایش هزینه های تولید در دنیا است اما برخورداری ایران از مواد اولیه و نیروی کار و انرژی ارزان مزیتی است که خیلی از کشورهای دنیا از این قابلیت بی بهره اند.به طور مثال هم اکنون کشور انگلیس به دلیل بحرانی که بر اثر جدایی از اتحادیه اروپا برای آن ایجاد شده است و پس از ۶۰ سال عضویت اکنون خود را از این اتحادیه کنار کشیده است می تواند زمینه ای برای ورود نیروی کار و فروش کالاهای ایرانی در چارچوبی درست به چنین کشوری با هدف ارزآوری و بالا بردن تولید ناخاص ملی باشد چرا که اکنون این کشور در حوزه کارگری و تولید ضعیف شده و بسیاری از کارگران آن مراکز تولید را ترک کرده اند.
حال در چنین شرایطی که رقابت بین اتحادیه اروپا و انگلیس به وجود آمده است و اروپایی ها به انگلیس می گوید؛ کناره گیری از اتحادیه اشتباه بزرگی بوده که این کشور مرتکب شده است اما انگلیس نیز تفکر خود را دارد، بنابراین چنین موضوعی فرصت لازم را ایجاد کرده است تا محصولات ایرانی بخش خصوصی به این کشور گسیل داده شود. علاوه بر این کشور، برخی دیگر از کشورهای اروپایی درحال ساخت و ساز، بناها و تغییر ساختمانها خود هستند که به نیروی کار و تکنسین های متخصص نیازدارند در چنین شرایطی چون بخش عمران و ساخت و ساز ۱۳۰۰ شغل را به خود مرتبط کرده است بنابراین این موضوع نیز زمینه کار در چنین کشورهای را برای نیروهای کار ایرانی متخصص فراهم کرده است که می توان از این طریق ارز آوری خاصی را کسب کرد.

داوود شیران؛ کارشناس اقتصادی

 

Twitter Google+ Facebook
118 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه