تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوعدرصد
روزشمار8
کوتاه مدت11
سالیانه15
بیش از یکسالممنوع
دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 168941 تاریخ انتشار : 5 آبان 1400

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: وزیر اقتصاد گفت: بنابر تاکید مقام معظم رهبری و تکلیف قانونی، بانک ها باید از بنگاهداری غیرضرور خارج شوند.

به گزارش بانک مردم و به نقل از باشگاه خبرنگاران، سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد با اشاره به افزایش شفافیت عملکرد بانک ها اظهار کرد: شفافیت قراردادهای منعقد شده فی مابین بانک ها و مشتریان بانک، شفافیت عملیات داخلی خود بانک ها و شرکت های زیرمجموعه بانک های دولتی محور بعدی انتظارات است.

وی افزود: افزایش عملیات ارزی بانک ها برای کمک به تجارت کشور و افزایش صادرات و واردات باید در دستور کار بانک های دولتی قرار گیرد.

خاندوزی با تاکید بر خروج از بنگاهداری غیرضرور بانک ها بیان کرد: بنابر تاکید مقام معظم رهبر انقلاب و تکلیف قانونی، بنگاهداری از سوی بانک ها باید به فراموشی سپرده شود.

وزیر اقتصاد افزود: افزایش شفافیت عملکرد بانک‌ها، شفافیت قرارداد‌های منعقد بین بانک‌ها و مشتریان، شفافیت عملیات داخلی بانک‌ها و شرکت‌های زیر مجموعه بانک‌های دولتی محور بعدی انتظارات ما از بانک‌ها است.

وی بیان کرد: افزایش عملیات ارزی بانک ها، برای کمک به کشور برای صادرات و واردات باید در دستور کار بانک‌های دولتی قرار بگیرد.

وی افزود: تاکید دولت سیزدهم این است که بانک‌ها از بنگاه‌داری‌های غیر ضروری به سرعت خارج شوند.

خاندوزی بیان کرد: متاسفانه عدم شفافیت در معیار‌های صلاحیت مدیران بانک‌ها باعث شده در برخی از شرکت‌های ذیل بانک ها، انتصاب‌ها کاملا سلیقه‌ای صورت گیرد.

وی بیان کرد: ما نظارت می‌کنیم تا از ظرفیت متخصصین تمام استان‌های کشور برای مدیرت آتی بانک‌ها استفاده شود.

خاندوزی درباره هدایت اعتبار به بخش‌های مولد گفت: یکی از مطالبات جدی وزارت اقتصاد این است که بانک‌ها نباید به سمت فعالیت‌ها یا تامین مالی سوداگرانه در اقتصاد بروند.

وزیر اقتصاد و دارایی درباره استقرار نظام اعتبار سنجی گفت: مردم اگر به لحاظ عملکردی و شاخص‌های اعتباری وضع خوبی داشته باشند باید بتوانند بدون نیاز به وثایق گران و سنگین به تسهیلات بانکی دسترسی داشته باشند نه اینکه هر کسی که وثایق گران قیمت‌تری دارد بتواند تسهیلات بیشتری از سیستم بانکی دریافت کند.

خاندوزی با بیان اینکه رویکرد ما به سمت بانکداری مردمی است گفت: یکی از اقدامات ما در سیستم بانکی، رعایت کامل مصوبات شورای پول واعتبار در تعیین نرخ‌ها است که در اولویت نظارتی ما قرار دارد، زیرا برخی از بانک‌ها این نرخ‌ها را رعایت نمی‌کنند.

وی بیان کرد: باید توازن منطقه‌ای در برخورداری استان‌ها از تسهیلات بانکی به نسبت‌های متوازن، در استان‌ها وجود داشته باشد. متاسفانه شاهد هستیم بسیاری از استان‌ها به نسبت سپرده گذاری‌ها از تسهیلات کمتری برخوردار هستند.

وزیر اقتصاد و دارایی ادامه داد: جلوگیری از تعطیلی واحد‌های تملیکی تاکید رئیس جمهور بوده و  تاکید کرده که شفافیت در مناسبات درون بانکی باعث تصمیم‌گیری بهینه مدیران فعلی می‌شود.

وی گفت: شفافیت شاه کلیدی است تا بصورت اتوماتیک مدیران بانک‌های کشور را به سمت کارامدی، دوری از مسائل حاشیه‌ای وجلوگیری از مفاسد و تصمیم‌گیری سلیقه‌ای سوق دهد.

خاندوزی افزود: امید است با این سرفصل‌ها در آینده شاهد کارکرد‌های تولیدگرایانه و عدالت محور بانک‌ها باشیم.

Twitter Google+ Facebook
177 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه