تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوعدرصد
روزشمار8
کوتاه مدت11
سالیانه15
بیش از یکسالممنوع
دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 169351 تاریخ انتشار : 23 آبان 1400

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: بررسی عملکرد بانک‌ها و موسسات اعتباری کشور بیانگر این است که مانده تسهیلات اعطایی تا پایان شهریور امسال در مقایسه با اسفند پارسال رشد ۲۰.۳ درصدی داشته و فقط هشت درصد از تسهیلات بانکی قرض‌الحسنه است.

به گزارش بانک مردم و به نقل از ایسنا، طبق اطلاعات منتشر شده از سوی بانک مرکزی تسهیلات اعطایی بانک‌ها و موسسات اعتباری تا پایان شهریور امسال، معادل ۲۸۷۷ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان بوده که نسبت به اسفند سال گذشته با رشد ۲۰.۳ درصدی مواجه شده است.

همچنین، تسهیلات قرض‌الحسنه ۸.۳ درصد از کل تسهیلات اعطایی بانک‌ها و موسسات اعتباری قرض‌الحسنه را تشکیل داده و حجم عمده عملکرد تسهیلاتی بانک‌ها مربوط به مرابحه با ۳۱.۲ درصد و فروش اقساطی ۱۹.۴ درصد است.

به لحاظ عددی در پایان شهریور سال جاری ۲۳۹ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان از کل تسهیلات اعطایی بانک‌ها و موسسات اعتباری کشور قرض‌الحسنه بوده که این میزان نسبت به اسفند ماه سال گذشته، ۱۸ درصد رشد را نشان می‌دهد.

بانک‌های تجاری چقدر تسهیلات دادند؟

از سوی دیگر، بانک‌های تجاری در کل ۴۳۶ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده‌اند که با رشد ۱۹.۲ درصدی مواجه شده و سهم وام‌های قرض‌الحسنه از این میزان تسهیلات ۶۰ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان است که اعطای این وام از سوی بانک‌های تجاری در پایان سال گذشته ۲۲.۱ درصد افزایش یافته است.

گفتنی است، ۱۳.۹ درصد از وام‌های بانک‌های تجاری را قرض‌الحسنه تشکیل می‌دهد.

در بانک‌های تجاری کشور نیز، سهم عمده تسهیلات پرداختی مانند بانک‌ها و موسسات اعتباری مربوط به فروش اقساطی به میزان ۲۸.۳ درصد است که رقم آن ۱۲۳ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان در پایان شهریور ۱۴۰۰ بوده است.

به صورت کلی، سهم عمده تسهیلات پرداختی بانک‌های تجاری در پایان شهریور ۱۴۰۰ به فروش اقساطی، مرابحه و قرض الحسنه اختصاص یافته است.
بانک‌های تخصصی چقدر تسهیلات قرض‌الحسنه دادند؟

همچنین، بررسی عملکرد بانک‌های تخصصی در پرداخت تسهیلات تا پایان شهریور سال جاری نشان دهنده این است که تسهیلات اعطایی با ۷.۵ درصد افزایش از رقم ۳۸۷ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان به عدد ۴۱۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان رسیده که سهم تسهیلات قرض‌الحسنه از این میزان تسهیلات اعطایی بانک‌های تخصصی معادل ۲۱ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان بوده که با افزایش ۶.۵ درصدی در مقایسه با اسفند سال گذشته مواجه شده است.

گفتنی است که ۵.۱ درصد از وام‌های بانک‌های تخصصی را قرض‌الحسنه تشکیل می‌دهد.

بزرگترین بخش تسهیلات پرداخت شده در بانک‌های تخصصی کشور مربوط به فروش اقساطی می‌شود؛ به نحوی که در پایان شهریور سال جاری ۴۰.۴ درصد کل تسهیلات اعطایی این بانک‌ها به رقم ۱۶۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان در بخش فروش اقساطی بوده و این رقم در اسفند ماه سال گذشته به میزان ۱۶۸ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان بود.

بانک‌های تخصصی نیز در بخش مشارکت مدنی تسهیلات قابل توجهی پرداخت کرده‌اند؛ به نحوی که ۱۷ درصد کل منابع تسهیلاتی این بانک‌ها در پایان شهریور امسال به میزان ۷۰ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان در این بخش پرداخت شده است.
عملکرد وام‌دهی بانک‌های غیردولتی و موسسات اعتباری

طبق این گزارش، بررسی تسهیلات اعطایی بانک‌های غیردولتی و موسسات اعتباری در پایان شهریور امسال نشان می‌دهد که تسهیلات این بانک با ۲۳.۶ درصد رشد به رقم ۲۰۲۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان رسیده است و سهم تسهیلات قرض‌الحسنه از این میزان تسهیلات ۷.۸ درصد ( ۱۵۷ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان) بوده که اعطای این نوع تسهیلات در این نوع بانک‌ها در شهریور امسال ۱۸.۱ درصد رشد داشته است.

همچنین، ۳۶.۸ درصد کل اعتبارات ارائه شده به متقاضیان در بخش مرابحه این بانک به رقم ۷۴۵ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بوده است.

Twitter Google+ Facebook
214 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه