تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوعدرصد
روزشمار8
کوتاه مدت11
سالیانه15
بیش از یکسالممنوع
دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 170869 تاریخ انتشار : 22 دی 1400

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: ضراب‌خانه ایالات متحده، عرضه سکه‌ جدیدی با چهره مایا آنجلو، شاعر، نویسنده، و کنشگر فقید آمریکایی را آغاز کرد؛ او نخستین آمریکایی آفریقایی‌تبار است که تصویرش روی سکه نقش می‌بندد.

به گزارش بانک مردم و به نقل از رویترز، ضرب این‌ سکه بخشی از برنامه بزرگداشت زنان آمریکایی است که شامل ضرب سکه‌های بیست‌و‌پنج سنتی یا «کوارتر» با چهره‌های تعدادی از زنان برگزیده این کشور خواهد بود.

یکی از زنان دیگر که چهره او روی سکه بیست‌وپنج سنتی ضرب می‌شود، آنا می وانگ، نخستین ستاره سینمایی چینی- آمریکایی هالیوود است.

مایا آنجلو در اشعار، مقالات، و زندگی‌نامه خود به بیان تجربیاتش برای مقابله با نژادپرستی پرداخت ‌و یکی از رهبران جنبش مدنی ایالات متحده آمریکا بود که به شهرت جهانی رسید.

مایا آنجلو
او در کودکی توسط دوست پسر مادرش مورد تجاوز قرار گرفت، و سپس به شدت مضروب شد تا سکوت کند. ضربه روحی ناشی از تجاوز جنسی، و ضرب و شتم که او را در آستانه مرگ قرار داد، باعث شد به مدت شش سال قدرت تکلم را از دست بدهد. مایا آنجلو نوشتن و سرودن را در این دوران آغاز کرد.

او در سال ۲۰۱۴ در سن ۸۶ سالگی درگذشت. این نویسنده پرکار آفریقایی آمریکایی به خاطر غنای نثر، و صدای بلند خود معروف بود.

مایا آنجلو در سال ۱۹۹۳، در مراسم تحلیف بیل کلینتون، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، یکی از اشعار مشهور خود با عنوان «در نبض صبح» را خواند؛ او نخستین زن آمریکایی آفریقایی‌تباری است که در مراسم تحلیف رئیس جمهوری ایالات متحده، شعر خواند.

باراک اوباما، مدال افتخار ریاست جمهوری ایالات متحده را در سال ۲۰۱۰ به مایا آنجلو اهدا کرد. او در سال ۲۰۱۳ جایزه ادبی، و جایزه افتخاری کتاب ملی را برای خدمات خود به جامعه ادبی دریافت کرد.

از سایر زنان آمریکایی که در این برنامه بزرگداشت، تصاویر آنها روی سکه بیست‌وپنج سنتی ضرب خواهد شد، می‌توان به ولیما منکیلر، نخستین رئیس زن قبیله چروکی، آدلینا اوترو-وارن، رهبر جنبش حق رأی نیومکزیکو، و سالی راید، نخستین فضانورد زن آمریکایی اشاره کرد.

Twitter Google+ Facebook
190 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه