خبر مهم؛ اصل سرمایه در بورس تضمین شد

  • ۱ تیر ۱۴۰۱
  • 1311

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: خبر مهم امروز بازار سرمایه این است که برای نخستین بار در تاریخ بورس ایران با استفاده از یک ابزار مالی اصل سرمایه تضمین شد.

به گزارش بانک مردم، بورس ۲۴ نوشت: علیرضا ناصر پور، معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار ضمن اعلام این مطلب به خبرنگار بورس24 توضیح داد‌: هماگونه که مطلع هستید سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه همواره با ریسک همراه بوده و سرمایه‌گذاران باید سرمایه مازاد خود را وارد این بازار نمایند ، اما با توجه به این که تضمین اصل سرمایه همواره دغدغه سرمایه‌گذاران بوده و ورود سرمایه‌گذاران جدید به بازار سرمایه غالبا در اتمام روندهای صعودی و پس از رشدهای تصاعدی شدت گرفته و تغییر روند بازار موجب زیان تعداد قابل توجهی از سرمایه‌گذاران از اصل سرمایه شده است.
راستای ایجاد اطمینان خاطر برای سرمایه‌گذارانی که تمایل دارند به صورت غیرمستقیم از طریق صندوقهای سرمایهگذاری وارد بازار سرمایه شوند، اقدام به صدور موافقت اصولی برای 2 صندوق سرمایه‌گذاری مختلط با تضمین اصل مبلغ سرمایه‌گذاری در 2 قالب تضمبن اصل مبلغ سرمایهگذاری توسط رکن ضامن و تضمین اصل مبلغ سرمایه‌گذاری توسط دارندگان واحدهای سرمایه‌گذاری ممتاز نموده است.
این عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان این که در قالب مشخص شده تضمبن اصل مبلغ سرمایه‌گذاری توسط رکن ضامن، شخص ثالثی خارج از ساختار سرمایه‌گذاران صندوق، اصل مبلغ سرمایه‌گذاری را در قبال دریافت کارمزد ضمانت می‌نماید‌؛ خاطر نشان کرد‌: در قالب تضمین اصل مبلغ سرمایه‌گذاری که شامل دو نوع واحد سرمایه‌گذاری عادی و ممتاز (دارای 2 نوع ‌«نوع اول: تحت مالکیت مدیریت صندوق «‌و‌» نوع دوم: دارای قابلیت خریداری توسط اشخاص‌»)، واحدهای عادی توسط  دارندگان واحدهای سرمایه‌گذاری ممتاز که مشابه آن را در صندوق‌های اهرمی نیز شاهد هستیم سرمایه‌گذاران ممتاز، اصل مبلغ سرمایه‌گذاری را تضمین نموده و به صورت پلکانی در سود ایجاد شده صندوق سهم بیشتری را دریافت خواهند کرد.
وی افزود : از این جهت واحدهای ممتاز، واحدهایی با سود متغیر و واحدهای عادی، دارای ویژگی تضمین اصل سرمایه هستند. واحدهای ممتاز مختص به سرمایه‌گذارانی است که انتظار کسب سود و ریسکپذیری بالاتری داشته و واحدهای عادی مناسب اشخاص دارای انتظارات بازدهی و ریسک‌پذیری پایینتر است.در نتیجه، افراد بیشتری از آحاد جامعه، به سوی این نوع صندوق‌ها هدایت می‌شوند.
او گفت‌: سرمایه‌گذاران در این صندوق باید دید بلند مدت داشته باشند و حداقل ۹۰‌روز کاری اجازه ابطال وجود ندارد و البته حداکثر زمان به پیشنهاد مدیر صندوق خواهد بود

ثبت دیدگاه

ثبت