دانشجویان دانشگاه آزاد چگونه وام دانشجویی بگیرند؟

  • ۱۵ مرداد ۱۴۰۱
  • 198

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: در حال حاضر، برخی دانشجویان نمی‌توانند به صورت رسمی و تمام وقت کار کرده و هزینه‌های زندگی را تامین کنند. در این شرایط، یکی از راه‌های رفع نیازهای مالی می‌تواند گرفتن وام دانشجویی باشد.

به گزارش بانک مردم و به نقل از اقتصادآنلاین، یکی از بانک‌هایی که وام دانشجویی ارائه می‌دهد، بانک ملی است. البته اگر دانشجوی دانشگاه آزاد باشید می‌توانید از این وام بهره‌مند شوید.

برای دریافت این وام، ابتدا باید وارد سایت صندوق رفاه دانشجویان شده و با شماره تلفن همراهی که به نام خودتان است، در آنجا ثبت نام کنید. سپس، از دانشگاه محل تحصیل خود معرفی‌نامه گرفته، به یکی از شعبه‌های بانک ملی مراجعه کرده و مراحل دریافت وام را پشت سر بگذارید.

مبلغ و اقساط وام نیز بسته به مقطع تحصیلی شما متفاوت است که می‌توانید جزییات آن را در جدول زیر مشاهده کنید:

اگر مبلغ وامی که می‌خواهید دریافت کنید کمتر از ۱۵ میلیون تومان است شما به یک ضامن نیاز دارید، اما اگر مبلغ بیش از ۱۵ میلیون تومان باشد، باید دو ضامن داشته باشید.

از آنجایی که این وام صرفا برای دانشجویان است، پس دریافت آن به معدل تحصیلی آنان هم بستگی دارد. اگر دانشجو نیمسال قبلی را مشروط شده باشد می‌تواند نیمی از کل مبلغ وام را دریافت کند، اما اگر پیش از دریافت وام، دوبار به صورت متوالی مشروط شده باشد، امکان گرفتن وام دانشجویی را ندارد. بنابراین، اگر مایل به دریافت وام هستید باید معدل مناسبی داشته باشید.

نحوه بازپرداخت وام دانشجویی

نحوه بازپرداخت وام دانشجویی را خود دانشجو انتخاب می‌کند. برای این کار، بعد از ورود به سامانه صندوق رفاه دانشجویان، به بخش «بازپرداخت» رفته و می‌توانید شروع زمان بازپرداخت و تعداد اقساط را  انتخاب کنید.

نکاتی که درخصوص بازپرداخت باید بدانید، این است که زمان پرداخت اولین قسط حداکثر ۹ ماه بعد از روز دریافت وام است. ضروری است که طی این مدت دفترچه اقساط خود را دریافت کنید، در غیر اینصورت بدهی تبدیل به دین شده و شما باید مبلغ وام را یکجا پرداخت کنید.

نکته بعدی هم این است که شما حداکثر ۵ سال برای پرداخت وام دانشجویی فرصت دارید و اگر طی این مدت اقساط خود را پرداخت نکنید، نام شما در فهرست بدهکاران بانک مرکزی قرار گرفته که این امر روی امتیاز اعتبارسنجی شما تاثیر منفی می‌گذارد. درضمن، اگر طی مدتی که ذکر شد، اقدام به تسویه حساب نکنید، نمی‌توانید مدرک تحصیلی خود را هم بگیرید.

با این وام چقدر سود می‌کنیم؟

وام دانشجویی سودی ندارد. تنها نکته‌ای که باید گفته شود این است که صندوق رفاه دانشجویان می‌تواند بابت فاصله زمانی بین موعد دریافت وام تا پرداخت اولین قسط، ۴ درصد کارمزد ازتان بگیرد. اما اگر پرداخت قسط وام را از همان ماه اول آغاز کنید، کارمزدی از شما دریافت نمی‌شود و سودی هم به شما تعلق نمی‌گیرد. بنابراین، درصورتی که پرداخت اقساط را مثلا ۵ ماه بعد از روز دریافت وام شروع کنید، بانک از شما به دلیل این ۵ ماه کارمزد خواهد گرفت.

 

ثبت دیدگاه

ثبت