چرا نرخ سکه و طلا کاهش یافت؟

  • ۲۵ مرداد ۱۴۰۱
  • 672

پایگاه خبری تحیلی بانک مردم: محمد کشتی‌آرای در گفتگو با نبض بازار تصریح کرد: در دو روز گذشته شاهد ریزش قیمت طلا و سکه در بازار هستیم، اما ریشه و آغاز آن از تحولات سیاسی از جمله ترور سلمان رشدی نشات گرفت. این رویداد موجب شد تا قیمت اونس جهانی در معاملات روز جمعه با افزایش قابل توجه همراه شده و به بیش از ۱۸۰۰ دلار در هر اونس برسد. روز شنبه و یکشنبه بازار‌های جهانی با تعطیلی مواجه بود، اما در داخل کشور نیز با آمدن اخباری مثبت از مذاکرات برجامی و تعیین متن توافق، قیمت ارز از روز شنبه این هفته روندی نزولی به خود گرفت.

کاهش ۲۲ دلاری اونس در معاملات امروز بازار جهانی طلا

به گزارش بانک مردم، وی در تشریح دلایل کاهش قیمت طلا و سکه ادامه داد:‌اوج این کاهش امروز یک شنبه به وجود آمد و قیمت هر اونس طلا در بازار جهانی با کاهش ۲۲ دلاری همراه شد و سیر نزولی ارز نیز دوباره شدت گرفته و نرخ دلار در بازار ارزی در محدوده ۳۰ هزار تومان قرار گرفت؛ موضوعی که باعث شد تاثیر عمده‌ای بر بازار طلا داشته باشد، چون دلار حدود ۱۰۰۰ تومان آن هم طی دو روز کاهش یافت.

نائب رئیس اتحادیه طلا وجواهر عنوان کرد: کاهش نرخ ارز و هر اونس طلا در بازار جهانی دو عامل تاثیرگذار و مهم در سقوط و ریزش بازار طلا در دو روز اخیر بوده است به گونه‌ای که قیمت سکه در مقایسه با نرخ‌های روز پنج‌شنبه با ۹۰۰ هزار تومان کاهش همراه شده و کاهش ۹۰۰ هزار تومانی نرخ سکه در دو روز عاملی مهم در اقتصاد است.

کاهش تقاضا و افزایش عرضه سکه و طلا در بازار این روز‌ها

وی ادامه داد: کاهش تقاضا و عرضه مناسب سکه یکی از دیگر از عوامل ریزش نرخ سکه در بازار بود. در مواقعی که قیمت طلا و سکه در بازار نزولی می‌شود تقاضا کاهش یافته و عرضه بیشتر می‌شود که خود عاملی برای ریزش است.

حباب سکه کاهش یافت

کشتی آرای خاطرنشان کرد:‌در هفته‌های گذشته شاهد افزایش خرید تقاضای سکه بودیم که حباب سکه را به یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسانده بود، اما طی دو سه روز اخیر با کاهش نرخ ارز و اونس حباب سکه نیز سیر نزولی به خود گرفته و حباب سکه امروز در محدوده یک میلیون و ۱۵۰ هزار تومان رسید.

ادامه اخبار مثبت برجامی ریزش بیشتر قیمت طلا و سکه را رقم می‌زند

وی درباره پیش‌بینی بازار طلا و سکه در روز‌های آینده اظهار کرد: با توجه به متغیر‌های موجود اگر شرایط توافق برجامی رو به اخبار مثبت باشد، طبیعی است که شاهد کاهش بیشتر قیمت‌ها در بازار خواهیم بود. شرایط خوشبینانه این است که اگر شرایط به شکل فعلی باقی بماند ظرف چند روز آینده قیمت‌ها در سطح کنونی باقی خواهد ماند.

۳۵۰ هزار تومان از حباب سکه تخلیه شد

نائب رئیس اتحادیه طلا و جواهر خاطرنشان کرد: بخشی از کاهش قیمت سکه مربوط به حباب آن است که حدود ۳۵۰ هزار تومان از آن کاهش یافته و اکنون به محدوده یک میلیون و ۱۵۰ هزار تومان رسید.

وی در پاسخ به این پرسش که دلیل کاهش ۲۲ دلاری اونس در معاملات روز یک شنبه بازار چه بوده است، تصریح کرد: در مواقعی که اتفاقات عجیب و غریبی مانند ترور در آمریکا به وجود می‌آید ارزش دلار در بازار جهانی با کاهش مواجه می‌شود و به همان نسبت نرخ طلا افزایش می‌یابد، افزایش قیمت طلا در روز جمعه با تثبیت شرایط سلمان رشدی با کاهش ۲۲ دلاری پس از تعطیلات بازار‌های جهانی مواجه شد.

 

 

ثبت دیدگاه

ثبت