چطور دسته چک بگیریم؟

  • ۲۹ شهریور ۱۴۰۱
  • 259

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: اگر شما هم متقاضی دریافت دسته چک هستید این مطلب چگونگی درخواست و شرایط لازم برای دریافت دسته چک را توضیح می دهد.

به گزارش بانک مردم و به نقل ار اقتصادآنلاین، از اردیبهشت سال۱۴۰۰ چک صیاد جایگزین دسته چک‌های قدیمی که در تمام بانک‌ها صادر می‌شد شده است. هدف از راه‌اندازی سامانه صیاد کاهش آمار چک برگشتی، جلوگیری از صدور دسته چک برای افراد بدحساب، کنترل استعلام حساب صادرکننده‌ چک توسط گیرنده و در نتیجه افزایش اعتبار چک در معاملات می‌باشد.

این نوع چک ها ویژگی خاصی دارند که ان ها را از انواع قدیمی متمایز میکند اول اینکه تمامی چک‌های صیاد صادرشده از بانک‌های مختلف به رنگ بنفش بوده و دارای کد‌ شناسه ۱۶ رقمی هستند که امکان استعلام حساب صادرکننده چک را به دریافت کننده می‌دهد همچنین عبارت کارسازی این چک منوط به ثبت آن در سامانه صیاد است در پایین این نوع دسته چک ها درج شده است.

 مهم ترین تفاوت چک صیاد با چک قدیمی در اعتبار آن است، در دسته چک‌های قدیمی چک اعتبار زیادی نداشت؛ هرفرد حتی با وجود چک برگشتی در سوابق خود در صورتی که با مسئول شعبه آشنایی داشت به راحتی دسته چک دریافت می‌کرد و می‌توانست با هرمبلغی و هر تعدادی چک بلامحل صادر کند.

درصورتی که درچک‌های صیادی فرد باید حداقل دوسال حساب بانکی با کارکرد بالا داشته باشد و بانک نقشی در صدور دسته چک برای وی نداشته و فقط به عنوان واسطه درخواست صدور دسته ‌چک را در سامانه صیاد ثبت می‌کند.

در صورتی که فردی دارای چک برگشتی باشد تا زمانی که از سوابق خود رفع سوءاثر نکند نمی‌تواند درخواست چک صیاد کند.

شرایط دریافت دسته چک به شرح زیر است:

۱- فرد متقاضی باید شغل ثابت یا محل سکونت ثابت داشته باشد.

۲- فرد متقاضی دریافت دسته چک باید در بانک مورد نظر حساب قرض‌الحسنه جاری داشته باشد و ۲ سال از افتتاح حسابش در آن بانک گذشته باشد.

۳-لازم است درخواست دریافت چک به رئیس شعبه تحویل داده شود. در این صورت رئیس شعبه از حساب فرد استعلام می‌گیرد و اگر نتیجه مثبت و رتبه فرد بالا باشد، فرآیند تحویل چک انجام می‌شود.

۴-در صورت وجود چک برگشتی در سابقه بانکی، فرد متقاضی باید سوء اثر را رفع کند و مجددا درخواست دسته چک دهد.

۵-متقاضی باید یک حساب سپرده بلند مدت با حداقل موجودی ۵ میلیون تومان در بانک مورد نظر داشته که حداقل ۶ ماه از زمان بازگشایی آن گذشته باشد.

مدارک لازم افتتاح حساب برای افراد حقیقی:

کپی از تمام صفحات شناسنامه

یک قطعه عکس

کپی از مدارک شغلی شما

به همراه داشتن یکی از قبوض آب، برق، گاز و … از محل سکونت خود برای ثبت آدرس دقیق

در صورتی که مستاجر هستید، یک کپی از اجازه‌نامه

همراه داشتن معرف ) به همراه داشتن یک فرد معتبر به عنوان معرف، در کاهش زمان رسیدگی به درخواست و آسان‌تر شدن فرآیند دریافت چک تاثیر زیادی دارد.)

مدارک لازم برای افتتاح حساب در افراد حقوقی:

درخواست افتتاح حساب بانکی با امضای صاحبان امضای مجاز شرکت

تایید امضای صاحبان امضای مجاز شرکت

اصل و کپی گواهی‌نامه ثبت شرکت یا شرکت‌نامه

اصل و کپی اظهارنامه ثبت شرکت یا اساسنامه

اصل و کپی آخرین آگهی رسمی ثبت شرکت در روزنامه رسمی

اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی هیئت مدیره شرکت

 

ثبت دیدگاه

ثبت