پیام‌رسان بین بانکی اعضا را از سوئیفت بی‌نیاز می‌کند

  • ۱ خرداد ۱۴۰۲
  • 170

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: معاون امور بین‌الملل بانک مرکزی جزییات پنجاه و یکمین اجلاس اتحادیه پایاپای آسیایی در تهران را تشریح کرد. 

به گزارش بانک مردم و به نقل از ایبِنا، محسن کریمی، معاون امور بین الملل بانک مرکزی با تشریح جزییات پنجاه و یکمین اجلاس اتحادیه پایاپای آسیایی در تهران گفت: در این اجلاس علاوه بر تصمیمات مهمی در زمینه دلار زدایی و کاهش وابستگی به دلار در مبادلات بین اعضا، در خصوص پیام رسان بین بانکی اعضا به منظور بی نیاز شدن از سوئیفت تصمیم گیری خواهد شد.

وی  با بیان اینکه پنجاه و یکمین اجلاس اتحادیه پایاپای آسیایی با نیم قرن سابقه روزهای سه شنبه و چهارشنبه دوم و سوم خردادماه سال جاری در بانک مرکزی برگزار خواهد شد، گفت: اتحادیه پایاپای آسیایی با هدف کاهش نیاز و وابستگی به ارزهای جهانروا به ویژه دلار در دهه ۷۰ میلادی تاسیس شد.

دلار زدایی محور اصلی اجلاس پایاپای آسیایی

این مقام بانک مرکزی افزود: ظرفیت خوبی برای دلار زدایی در اتحادیه پایاپای آسیایی شناسایی شده است، خوشبختانه دبیرخانه اتحادیه در بانک مرکزی ایران است و از سال گذشته در اجلاس پنجاه این اتحادیه مصوب شد که جمهوری اسلامی ایران میزبان اجلاس پنجاه و یکم این اتحادیه باشد.

وی افزود: در راستای گسترش و تقویت این اتحادیه تلاش هایی به منظور پذیرش سایر کشورها در اتحادیه پایاپای آسیایی انجام شده است، در حال حاضر ۹ کشور عضو اتحادیه از زمان تاسیس تا کنون هستند که کشورهای مهمی همچون ایران، هند، پاکستان و کشورهای دیگری در شبه قاره هند در این اتحادیه حضور دارند.


کریمی با بیان اینکه در یکسال گذشته کشورهای جدیدی نیز درخواست عضویت در این اتحادیه را داده‌اند، گفت: بر این اساس در اجلاس فردا در خصوص پذیرش عضویت این کشورها تصمیم‌گیری خواهد شد.

وی تاکید کرد: در اجلاس فردا علاوه بر حضور ۹ عضو اصلی اتحادیه پایاپای آسیایی کشورهای روسیه، بلاروس،افغانستان و بانک توسعه اسلامی نیر حضور خواهند داشت.

معاون امور بین‌الملل بانک مرکزی در خصوص سطح برگزاری اجلاس پایاپای آسیایی گفت: اجلاس پنجاه و یکم در سطح روسای کل بانک های مرکزی عضو اتحادیه، جانشینان و قائم مقام ها و معاونان آنها به همراه مقامات بانک های مرکزی سه کشور روسیه، بلاروس و افغانستان و بانک توسعه اسلامی برگزار خواهد شد.

اصلاح اساسنامه اتحادیه به منظور سهولت در پذیرش اعضای جدید

کریمی با تشریح دستورکار اجلاس پنجاه و یکمین اتحادیه پایاپای آسیایی گفت: در اجلاس فردا بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده از سال گذشته در کمیته‌های تخصصی تلاش‌های زیادی انجام شده است که اساسنامه این اتحادیه به نحوی که متناسب با تحولات فعلی پولی و بانکی بین‌المللی باشد اصلاح شود بر همین مبنا مفاد مهمی از مواد اساسنامه به منظور اصلاح در زمینه تسهیل در عضویت سایر کشورها مورد بازبینی و همچنین استفاده از ارزهای کشورهای عضو به عنوان ارزهای تسویه به شور گذاشته خواهد شد.

تصمیم‌گیری در زمینه سبد ارزی تسویه

وی افزود: علاوه بر نحوه عضویت و استفاده از ارزهای محلی برای تسویه مبادلات، سه ارز دیگر به عنوان ارزهای سبد تسویه در دستور کار اجلاس قرار دارد تا در حد امکان وابستگی و نیاز کشورها را برای پایاپای سازی در دفاتر اتحادیه به دلار و یورو کاهش دهیم.

کریمی با تاکید بر اینکه ۹ عضو اصلی عضو اتحادیه پایاپای آسیایی هستند، گفت: ‌سه کشور به صورت حضوری عضو ناظر در این اتحادیه هستند و امیدواریم تصمیمات خوبی در این اجلاس گرفته شود و گامی برای تقویت این اتحادیه در زمینه دلارزدایی و کاهش وابستگی به زیرساخت های پولی و بانکی تحت کنترل برداشته شود.


معاون امور بین‌الملل بانک مرکزی در خصوص مذاکرات دو جانبه با کشور روسیه در این اجلاس گفت: فردا تهران میزبان رئیس کل بانک مرکزی روسیه خواهد بود و مذاکرات دوجانبه‌ای با بانک مرکزی این کشور در راستای توافقات و اسنادی که در یک سال گذشته توسط طرفین به امضا رسیده است، انجام خواهد شد و روسیه به عنوان عضو ناظر امسال در اجلاس شرکت می‌کند.

کریمی در خصوص محتوای مذاکرات اجلاس فردا نیز گفت: علاوه بر اصلاحات پیش بینی شده در اساسنامه و رای گیری در این خصوص، یک سری اقدامات محتوایی نیز در این اجلاس مورد بررسی قرار می گیرد و در آستانه برگزاری این اجلاس موضوعات مهمی همچون پیام‌رسان بین بانکی برای بانک‌های مرکزی عضو این اتحادیه فراهم شده است که پیام‌های بانکی میان اعضا را از سوئیفت بی‌نیاز خواهد کرد و همچنین امکان‌سنجی و به کارگیری ارزهای دیجیتال بانک های مرکزی برای پرداخت‌های برون مرزی مورد بررسی و تبادل نظر قرار خواهد گرفت.

ثبت دیدگاه

ثبت