رویترز: ۶میلیارد دلار دارایی ایران به بانک‌های دوحه منتقل شد

  • ۲۷ شهریور ۱۴۰۲
  • 180

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: قطر تایید کرد، وجوه مسدود شده ایران به ارزش ۶ میلیارد دلار به حساب‌های بانکی در دوحه منتقل شده است. 

به گزارش بانک مردم و به نقل از فارس، یک منبع آگاه از جزئیات دارایی‌های مسدود شده ایران در کره جنوبی امروز به رویترز گفت، قطر تایید کرده است که وجوه مسدود شده ایران به ارزش ۶ میلیارد دلار به حساب‌های بانکی در دوحه منتقل شده است تا مبادله زندانیان ایران و آمریکا انجام شود.

به گفته این منبع آگاه، یک هواپیمای قطری صبح امروز در ایران در حالت آماده باش بود تا پنج زندانی آمریکایی و ۲ عضو خانواده آن‌ها را به دوحه بفرستد.

قرارداد تبادل زندانیان ایران و آمریکا که با میانجیگری قطر انجام شده است در ۱۰ ماه آگوست اعلام شد، به ۵ شهروند آمریکایی بازداشت شده توسط ایران اجازه می‌دهد در ازای انتقال وجوه به بانک‌های قطر و آزادی ۵ ایرانی بازداشت شده در آمریکا، این کشور را ترک کنند.

رویترز به نقل از منابع آگاه مدعی است، به محض اینکه دارایی‌ها به قطر که میانجی این مذاکرات بوده است، منتقل شود، ۵ زندانی آمریکایی از تهران به دوحه منتقل و از آنجا به آمریکا انتقال داده می‌شوند.

این درحالی است که قرار است ۵ تبعه آمریکایی که در ایران زندانی شده‌اند با ۵ ایرانی زندانی در آمریکا تبادل شوند.

در گام نخست، آمریکا تمامی تحریم‌ها برای انتقال این ۶ میلیارد دلار دارایی ایران از کره جنوبی به قطر را لغو کرد. این وجوه در کره جنوبی که یکی از بزرگ‌ترین مشتریان نفتی ایران بوده است به علت تحریم‌های آمریکا، مسدود شده بود.

بر اساس این توافق، قرار شده است تا دوحه بر نحوه استفاده ایران از این وجوع نظارت کند تا برای کالا‌های غیرتحریمی نظیر مواد غذایی و دارو استفاده شود.

ثبت دیدگاه

ثبت