سیاستگذاری و مدیریت منابع ارزی باید برعهده بانک مرکزی باشد

  • ۲۹ آبان ۱۴۰۲
  • 176

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: رئیس اتاق مشترک ایران و چین گفت: بانک مرکزی به عنوان فرماندهی خزانه ملی باید اختیار سیاستگذاری منابع ارزی را بر عهده داشته باشد.
  
به گزارش بانک مردم، مجیدرضا حریری، رئیس اتاق مشترک ایران و چین با تاکید بر لزوم افزایش اختیارات و استقلال عمل بانک مرکزی برای اجرای سیاست‌های ضدتورمی و کنترل نقدینگی به خبرنگار ایبنا گفت: بانک مرکزی بر اساس قانون، مسئولیت حفظ ارزش پول ملی و همچنین امورات مالی و ارزی کشور را برعهده دارد در نتیجه طبق همین قانون و مقررات باید فرماندهی خزانه ملی را نیز در اختیار داشته باشد.

وی افزود: هرچند بانک مرکزی در حوزه وظایف خود از اختیارات نسبتا مناسبی مطابق قانون برخوردار است، اما همچنان درگیر مسایل و اتفاقاتی است که در یک دهه اخیر وجود داشته؛ اتفاقات و جریانی که دخالت و سیاستگذاری‌های موازی برخی نهاد‌ها و سازمان‌های دیگر در حوزه تنظیم ارز و خزانه داری مملکت را در بر دارد.

حریری تصریح کرد: به همین دلیل هر چقدر به این سمت برویم که وظایف بانک مرکزی با اختیارت آن متناسب باشد و از موازی کاری پرهیز شود، می‌توان نتیجه بهتری در این حوزه گرفت. در غیر اینصورت با فرماندهی متفرق، نتیجه خوبی حاصل نمی‌شود. در واقع باید مشخص شود که در هر رسته ای، چه کسی مدیریت و فرماندهی را بر عهده دارد.

 

این فعال اقتصادی با تاکید بر ضرورت استقلال بانک مرکزی گفت: اقتصاد‌های موفق و پیشرفته دنیا اقتصاد‌هایی هستند که بانک مرکزی آن‌ها به نوعی از قوای اجرایی و دولتی مستقل شده‌اند. طبیعتا اقتصاد‌هایی که با بانک مرکزی مستقل در سیاستگذاری موفق تر عمل کرده اند، اثبات می‌کنند این روش درست است؛ بنابراین این یک تجربه مشخص و موفق است که نشان می‌دهد ما هم نباید آن را بر خلاف اصول خود دوباره تجربه کنیم.

 

وی با یادآوری اینکه ما هم اکنون در شرایط جنگ اقتصادی قرار داریم، تکید کرد: مطمئنا با توجه به شرایط تحریم و محدودیت‌های بین المللی و قرار داشتن در جنگ اقتصادی، نیازمند فرماندهی مقتدرتری نسبت به اوضاع معمولی و طبیعی هستیم. بی تردید دشمن هم بر این موضوع تمرکز کرده و تمام انرژی خود را گذاشته تا ما را در حوزه اقتصاد و به ویژه اقتصاد خارجی که تاثیر مستقیمی در بحث ارز دارد، تحت فشار قرار دهد.

 

رئیس اتاق مشترک ایران و چین با اشاره به اینکه بانک مرکزی نگاه همه جانبه به انجام مسئولیت خود دارد، افزود: خوشبختانه بانک مرکزی «جامع الاطراف ترین» نگاه را بر اوضاع دارد، مشروط بر آنکه بتواند سیاست گذاری‌های خود را طبق جمیع توقعات انجام دهد.

حریری گفت: در واقع اولویت اصلی این است که بانک مرکزی به عنوان خزانه دار و کلیددار منابع ارزی کشور، عرضه و تقاضای بازار ارز را مدیریت و تایید کند.

نویسنده: علیرضا هنرمنش

ثبت دیدگاه

ثبت