محدودیت‌های جدید تراکنش‌های بانکی اعلام شد

  • ۱۸ بهمن ۱۴۰۲
  • 645

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: مرکز اطلاعات مالی یا گمرک مالی کشور است که به بانک مرکزی نامه زده و اعلام کرده است: ارائه خدمات کارت به کارت بیش از ۱۰میلیارد ریال یا ۲۰۰تراکنش دریافتی در ماه به اشخاص حقیقی فاقد پرونده مالیاتی در تمامی کارت‌های بانکی متصل به کد ملی اشخاص یادشده ممنوع است.

به گزارش بانک مردم، این تصمیم می‌تواند راه دور زدن قانون با روش کارت به کارت به حساب‌های اجاره‌ای را مسدود کند؛ چراکه دیگر افراد و اصناف نمی‌توانند به‌راحتی رد پای معاملات خود را پنهان کنند و هدف این نهاد مبارزه با پولشویی است. هادی خانی، رئیس گمرک یا مرزبانی مالی ایران یا همان مرکز اطلاعات مالی کشور خبر داده که برخی صنوف از حساب‌های نیابتی به‌ویژه از طریق خدمات کارت به کارت در شبکه بانکی کشور برای دور زدن قانون استفاده می‌کنند.

 

محدودیت های جدید تراکنش بانکی شامل سقف تراکنش هر کارت، برداشت چند کارت هر نفر در اینترنت، کارتخوان، موبایل و اپلیکیشن‌، خودپردازها و حواله ساتنا و پایا اعلام شد.

همچنین بانک‌های بورسی و دولتی مکلف شدند سامانه‌ها اینترنتی را با محدودیت های جدید تراکنش به‌گونه‌ای طراحی کنند که هدف از انتقال یا واریز وجه مشخص باشد.

بر اساس این گزارش، برای اینترنت بانک و دستگاه کارتخوان سقف تراکنش برای هر کارت حداکثر ۵۰ میلیون تومان و سقف برداشت چند کارت هر نفر ۱۰۰ میلیون تومان در شبانه روز، برای موبایل بانک و اپلیکیشن‌های پرداخت سقف ۱۵ و ۵ میلیون تومانی، برای خودپردازها حداکثر برداشت وجه ۲۰۰ هزار تومان و سقف انتقال وجه کارت در روز ۱۰ میلیون تومان، برای حواله ساتنا حداقل مبلغ قابل انتقال ۱۵ میلیون تومان و شرط انتقال وجه مراجعه حضوری به شعبه، برای حواله پایا شرط انتقال وجه مراجعه حضوری به شعب بانک و سقف انتقال حداکثر ۱۰۰ میلیون تومان تعیین شده است.

همچنین اگر فردی ۱۰۰ میلیون تومان با استفاده از حواله ساتنا انتقال دهد دیگر امکان انتقال با حواله پایا را نخواهد داشت. اگر ۵۰ میلیون تومان با حواله ساتنا انتقال دهید، امکان ۵۰ میلیون تومان دیگر نیز با حواله پایا یا مجدداً با حواله ساتنا وجود دارد.

ثبت دیدگاه

ثبت