اگر با گواهینامه بدون اعتبار تصادف کنیم،‌ بیمه خسارت می‌دهد؟

  • ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۳
  • 197

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: راننده‌ای که گواهینامه آن اعتبار ندارد؛ در صورت بروز هرگونه تصادفی، نمی‌تواند از بیمه ها خسارت دریافت کند.

به گزارش بانک مردم و به نقل از ایسنا، سرهنگ احمد کرمی اسد با اشاره به اهمیت تمدید اعتبار گواهینامه رانندگی گفت: بسیاری از رانندگان، از تاریخ اتمام اعتبار گواهینامه خود اطلاعی ندارند یا برای تمدید اعتبار آن اقدام نمی‌کنند که متاسفانه این مسئله می‌تواند مشکل زا باشد. همچنین این مسئله جریمه نیز درپی خواهد داشت.  

 
وی با بیان اینکه اعتبار گواهینامه‌های افراد متفاوت است؛ افزود: افرادی که از نظر جسمی و روحی در سلامت کامل هستند؛ در ابتدا گواهینامه‌ای با اعتبار ۱۰ سال دریافت می‌کنند. برخی از رانندگان بر اساس شرایط جسمی خود و نظر کمیته پزشکی، گواهینامه‌های زیر ۱۰ سال مانند یک یا دوساله نیز دریافت می‌کنند.

رئیس مرکز صدور گواهینامه پلیس راهور فراجا ادامه داد: هنگامی که اعتبار گواهینامه رو به اتمام است؛ افراد باید به مراکز پلیس +۱۰ مراجعه کرده و درخواست تمدید اعتبار گواهینامه ثبت کنند. در فرآیند تمدید اعتبار گواهینامه، فرد پس از ثبت درخواست، تنها برای کنترل سلامت جسمی و روحی به پزشک ارجاع داده می‌شوند.

مبلغ جریمه عدم تمدید گواهینامه چقدر است؟
وی با بیان اینکه پلیس هیچ آزمون دیگری اعم از آئین نامه و شهری را مجددا از متقاضیان تمدید گواهینامه نمی‌گیرد، گفت:  عدم تمدید گواهینامه مشکلاتی را به وجود می آورد که شامل مشکلات جریمه‌ای و بیمه‌ای است.   بر اساس متن آئین نامه، راننده باید یک ماه پیش از اتمام اعتبارگواهینامه، برای تمدید آن اقدام کند و اگر فردی به هر دلیلی برای تمدید اعتبار گذرنامه‌اش اقدام نکند؛ به ازای هر سالی که دیرتر برای تمدید اعتبارگواهینامه اقدام کند، مبلغی به عنوان جریمه در نظر گرفته می‌شود.  

رئیس مرکز صدور گواهینامه پلیس راهور فراجا ادامه داد: این مبلغ تاکنون سالی ۲۵ هزار تومان است که شاید خیلی بازدارنده نباشد؛ اما عدم تمدید اعتبارگواهینامه، تبعات دیگری به جز جریمه هم دارد.  

کرمی اسد درباره تبعات عدم تمدید اعتبارگواهینامه رانندگی گفت: راننده‌ای که‌گواهینامه آن اعتبار ندارد؛ در صورت بروز هرگونه تصادفی، نمی‌تواند از بیمه ها خسارت دریافت کند. در قراردادهای برخی بیمه‌ها عنوان شده که بیمه  از پرداخت خسارت به متقاضیانی که اعتبارگواهینامه آنها تمام شده باشد؛ خودداری می‌کند.  

رئیس مرکز صدورگواهینامه پلیس راهور فراجا ادامه داد: وقتی افراد برای تمدید اعتبارگواهینامه اقدام نمی‌کنند؛ در واقع به پزشک نیز مراجعه نکرده‌اند؛ بنابراین اگر در تصادفات مشخص شود راننده ای که اعتبار گواهی نامه‌اش تمام شده، دچار مشکلات جسمی یا روحی نیز شده است؛ قطعا این مسائل مشکلات دیگری را برای راننده متخلف ایجاد می کند.

ثبت دیدگاه

ثبت