تراکنش‌های شاپرک در آبان‌ماه کاهش یافت

  • ۲۳ آذر ۱۴۰۲
  • 5067

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: بر اساس گزارش شرکت شاپرک، با وجود رشد مبلغ اسمی تراکنش‌های تحت این شبکه در آبان ماه، رقم حقیقی تراکنش‌ها کاهشی شده که این موضوع ناشی از اثر تورم بر کاهش قدرت خرید مردم است.

شرکت شبکه الکترونیکی پرداخت کارتی در تازه‌ترین گزارش خود در راستای روند ماهانه انتشار داده‌های شبکه شاپرک، آمار و ارقام مربوط به آبان ماه سال جاری را در وبسایت خود به‌روزرسانی کرد. با استناد به اطلاعات این گزارش، تعداد تراکنش‌های تحت شبکه شاپرک در آبان ۱۴۰۲ برای دومین ماه متوالی نزولی شده است. با وجود این کاهش در تعداد تراکنش‌ها، مبلغ تراکنش‌های شبکه شاپرک باز هم صعودی شده و به بیشترین حد خود از ابتدای سال جاری رسیده است.

نکته مهم‌تر این گزارش اما کاهش ارزش حقیقی تراکنش‌هاست که از کوچکتر شدن سبدهای خرید مردم در پی رشد تورم حکایت دارد.

پیگیری تغییرات آمار تراکنش‌های شبکه شاپرک از آن جهت اهمیت دارند که امروزه، بخش عمده خرید و فروش‌ها با استفاده از تراکنش‌های بانکی و بدون جابه‌جایی فیزیکی اسکناس انجام می‌شوند. به علاوه تقریبا همه بانک‌ها و موسسات اعتباری فعال در شبکه بانکی ایران به شاپرک متصل هستند و از همین روی، بررسی گزارش‌های ماهانه این شبکه می‌تواند تصویر خوبی از وضعیت کل تراکنش‌ها در کشور ارائه کند.

شاپرک آبان

 

تراکنش‌های آبان ماه زیر ذره‌بین

بر اساس داده‌های ارائه شده در گزارش شرکت شاپرک، مجموع تعداد تراکنش‌ها تحت این شبکه در آبان ماه ۱۴۰۲ با افتی ۰.۷۱ درصدی مواجه شده و به چهار میلیارد و ۱۰۳ میلیون تراکنش کاهش یافته است. البته این رقم با وجود کاهش نسبت به ماه قبل، در مقایسه با مهر سال گذشته، صعودی ۹.۹۳ درصدی را تجربه کرده است.

واکاوی گزارش شرکت شاپرک از منظر مبلغ تراکنش‌ها نیز حاکی از آن است که آبان مهر ماه سال جاری بیش از یک میلیون و ۲۹ هزار میلیارد تومان تراکنش تحت این شبکه انجام شده است. رقمی که در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته، صعودی ۳۳.۵ درصدی را تجربه کرده و نسبت به شهریور امسال نیز ۰.۶۸ درصد افزایش یافته است.

اثر تورم بر تراکنش‌های بانکی

آمار و ارقامی که پیشتر ذکر شد، داده‌های اسمی مربوط به تراکنش‌های شاپرک بودند که نمی‌توانند دید چندان مناسبی از شرایط اقتصادی مهیا کنند. به همین دلیل، شرکت شاپرک در گزارش خود با حذف اثر تورم برای مبلغ تراکنش‌ها، ارزش حقیقی آنها را محاسبه کرده است.

این محاسبات نشان می‌دهند که با وجود رشد ۰.۶۸ درصدی ارزش اسمی تراکنش‌ها در آبان ۱۴۰۲ نسبت به مهر ماه امسال، ارزش حقیقی آنها ۱.۴۲ درصد کاهش یافته است. به عبارت دیگر، با حذف اثر تورم، ارزش تراکنش‌های انجام شده در آبان ماه ۱.۴۲ درصد کمتر از ماه قبل بوده است. همچنین این رقم در مقایسه با آبان سال گذشته نیز ۴.۱۱ درصد افت کرده است.

به این ترتیب، اگر فرض کنیم که همه خریدهای خرد با استفاده از شبکه شاپرک و برای مثال، دستگاه‌های پوز انجام شده‌اند، قدرت خرید مردم در آبان ماه نسبت به آبان سال گذشته و مهر ماه امسال کاهشی شده است.

میانگین مبلغ هر تراکنش به ۲۵۱ هزار تومان رسید

یکی دیگر از ارقام با اهمیتی که می‌توان آن را از گزارش شاپرک استخراج کرد و در بررسی وضعیت تراکنش‌های بانکی، از اهمیت بالایی برخوردار است، روند تغییرات میانگین مبلغ هر تراکنش است. زیرا میانگین مبلغ هر تراکنش نیز می‌تواند تا حدودی منعکس‌کننده اثر تورم بر تراکنش‌ها باشد.

بررسی‌ها نشان می‌دهند که رشد مبلغ تراکنش‌ها و کاهش تعداد آنها در آبان ماه سبب شده است که میانگین مبلغ هر تراکنش نیز صعودی شود. به طوری که میانگین مبلغ هر تراکنش از ۲۴۷ هزار تومان در مهر ماه به ۲۵۱ هزار تومان در آبان ماه افزایش یافته است. این در حالیست که میانگین مبلغ هر تراکنش در مهر سال ۱۴۰۱ معادل ۲۰۷ هزار تومان بود.

در واقع می‌توان چنین نتیجه‌گیری کرد که در آبان ماه سال گذشته هر فرد برای هر بار خرید کردن به طور میانگین ۲۰۷ هزار تومان پرداخت می‌کرده که این رقم در مهر ماه امسال به ۲۵۱ هزار تومان رسیده است که می‌توان حداقل بخشی از این افزایش ۲۱.۲ درصدی را ناشی از رشد قیمت‌ها و تورم در اقتصاد ایران دانست.

ثبت دیدگاه

ثبت