تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوع درصد
روزشمار 10
کوتاه مدت 10
سالیانه 15
بیش از یکسال ممنوع

دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 59967 تاریخ انتشار : ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۶

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: مدیرکل نظارت بر بانک‌های بانک مرکزی با بیان پیشینه‌ای از دلایل بروز مشکلات مربوط به موسسه کاسپین، از جدیت و فشار این بانک برای تعیین تکلیف  تعاونی های منحله و رفع مشکلات سپرده‌گذاران خبر داد.

عباس کمره ای در گفتگو با ایبِنا با اشاره به اینکه موسسه کاسپین در واقع متشکل از ۸ تعاونی غیرمجاز بود که مجوز فعالیت از بانک مرکزی نیز نداشته اند، گفت: سپس بانک مرکزی مجوز فعالیت موسسه کاسپین را صادر کرد و قرار شد آن ۸ تعاونی منحل شوند.

مدیرکل نظارت بر بانک های بانک مرکزی اظهارداشت: این اتفاق افتاد و دارایی ها و بدهی های اینها قرار شد به موسسه کاسپین منتقل شود. در این بین اتفاقاتی افتاد از جمله اینکه هنوز روند انتقال دارایی و بدهی ها شکل نگرفت البته یک مرجعی حکم صادر کرد که تابلوهای تمام آن تعاونی های غیرمجاز که حدود ۶۰۰ شعبه شاید بود همه به موسسه کاسپین تبدیل شوند و دفترچه ها تغییر کند.

کمره ای تاکید کرد: عملا این تعاونی ها به موسسه کاسپینی تبدیل شدند که برای خودشان فعالیت می کردند. افراد می دیدند که نام کاسپین در شعبه است و اسم آن نیز در بانک مرکزی تایید شده و سپس سپرده گذاران در آن حساب باز می کردند ولی منابع به خود موسسه کاسپینی نمی رفت که مدیرعامل و اعضای هیات مدیره داشت و منابع در آن تعاونی وارد می شد.

وی خاطرنشان کرد: بانک مرکزی در زمانی که این اتفاق افتاد اطلاع رسانی کرد و ما جلساتی برگزار کردیم و به دنبال تسریع در نقل و انتقالات بودیم. پس اتفاق این بود که تعاونی ها تابلوی کاسپین داشتند و دفترچه این موسسه نیز وجود داشت اما هر تعاونی برای خودش کار می کرد.

مدیرکل نظارت بر بانک های بانک مرکزی افزود: از سویی نیز مدیرعامل و اعضای هیات مدیره کاسپین نیز فشار لازم برای انتقال دارایی و بدهی های تعاونی ها انجام ندادند و در این مورد مدیران این موسسه قصور کردند و باید می رفتند دارایی ها و بدهی ها را شناسایی می کردند.

به گفته کمره ای، قیمت ها باید با نرخ کارشناسی روز انجام  و مشخص می شد که مثلا فلان ملک چقدر می ارزد و به میزان آن سپرده می آمد. بعد از آن موسسه با کسری روبرو شد.

وی با اشاره به اینکه کاسپین شعبه ای نداشته و تنها یک پوسته و اداره مرکزی بود، گفت: شاید بعد از ایجاد تابلوهای کاسپین با حکم مرجع قضایی و اینکه مردم رفتند سپرده گذاری کردند،‌پول در حساب موسسه نرفت.

این مقام مسئول در بانک مرکزی تاکید کرد: شما اگر از کاسپین یک ترازنامه و خلاصه دفتر کل بخواهید که بگویند چقدر خود موسسه واقعی سپرده دارد. در عین حال، اگر فرایند نقل و انتقال دارایی ها و بدهی ها تکمیل شود و موسسه ای شفاف بیرون بیاید بانک مرکزی حمایت می کند و طبعا مردم را رها نخواهیم کرد.

مدیرکل نظارت بر بانک های بانک مرکزی با تاکید بر اینکه  مردم را درک می کنیم گفت:‌ما همیشه گفتیم اگر جایی به شما نرخ سود بالا می دهند باید بررسی کنید. ممکن است برخی سودی برابر با سپرده خود را قبلا دریافت کرده باشند و مرجع قضایی حکم بدهد فرضا ۳۰ درصد طلب فلان سپرده گذار مورد قبول است.

وی تصریح کرد: وقتی موسسه با بانکی ۳۲ تا ۳۴ درصد سود پرداخت می کند جای تعجب دارد و مردم باید بدانند جایی این حباب خواهد ترکید. مگر می توان اینگونه فکر کرد که موسسات بسیاری در کشور زیان دیده باشند و تنها در بانک ها سود بدهند.

این مقام مسئول در بانک مرکزی ادامه داد: با این حال، تغییر و تحولاتی درباره این موسسه انجام شده و موضوع اصلی در این شرایط احصاء و شناسایی دارایی ها و بدهی ها است. بعد از این اگر کسری ها مشخص شود کسانی که تعاونی های منحله را درست کردند باید جوابگو باشند و این بخش کار بانک مرکزی نیست.

کمره ای اظهارداشت: در هر حال ما جلسات مختلفی داشتیم و دستگاه قضایی نیز برای حل مشکلات این موسسه در حال کمک به بانک مرکزی است. مسئولیت احتمالی دارایی ها و بدهی های احتمالی موسسه با مدیران است و چیزی که ما به دنبال آن هستیم این است که فرایند قیمت گذاری و مشخص شدن دارایی ها و بدهی ها نهایی و تعاونی ها تک تک منتقل شوند و در حال حاضر بخشی از تعاونی ها آماده اند که این فرایند طی شود که بالاخره موسسه شکل خواهد گرفت.

به گزارش ایبنا، ولی الله سیف؛ رییس کل بانک مرکزی نیز در روزهای اخیر مسائلی را درباره تعیین تکلیف موسسه کاسپین مطرح کرد و گفت: بزودی تعیین تکلیف سپرده‌گذاران تعاونی منحله فرشتگان در دستور کار قرار خواهد گرفت.

رییس کل بانک مرکزی افزود: بر این اساس بخش عمده‌ای از سپرده گذاران فرشتگان که بیشترین حجم مسایل این روزهای کاسپین مربوط به آنهاست تعیین تکلیف می‌شوند آنگاه می‌توانند مبلغی که به عنوان سپرده داشته‌اند را بنا بر تصمیم خود در موسسه مجاز سپرده کاسپین سپرده گذاری کرده و یا دریافت کنند.

سیف ادامه داد: در کل ۸ تعاونی بودند که در جریان ساماندهی موسسات غیرمجاز و با وجود اینکه در ابتدا گریزان بودند اما در نهایت با توجه به قطعی بودن تصمیم بانک مرکزی و همراهی قوه قضاییه آنها نیز تصمیم به اعلام انحلال گرفتند. اکنون با اقدامات انجام شده و نقل و انتقال دارایی‌ها، مشکل شش تعاونی حل شده و این تعاونی‌ها دارای برنامه زمانی هستند که سپرده گذاران، هیات تصفیه و هیات مدیره کاسپین درجریان آن بوده و تا آخر مرداد ماه شرایط آنها کاملا عادی می شود.

رییس کل بانک مرکزی همچنین از صدور مجوز برای تاسیس شعب کاسپین نیز خبر داد و گفت: ما پذیرفتیم تا اولین مجوز خود برای تاسیس تعدادی شعبه کاسپین را صادر کنیم.

Twitter Google+ Facebook
869 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه