تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوع درصد
روزشمار 10
کوتاه مدت 10
سالیانه 15
بیش از یکسال ممنوع

دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 66371 تاریخ انتشار : ۲۳ تیر ۱۳۹۶

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: بانک مرکزی در کانال تلگرامی خود پاسخ مجری برنامه پایش را داد.

به گزارش بانک مردم، کیا داوود اسفندیاری مجری برنامه پایش در گفتگو با یک سایت خبری منتقد دولت گفته بود: روابط عمومی بانک مرکزی به دلیل اینکه صریحاً با مسئولان بانک مرکزی دراین خصوص سؤال پرسیده بودیم ناراحت شد و حتی شنیدیم که می خواهد با رئیس سازمان صداو سیما صحبت کند و ایشان را تهدید کند که به خاطر این اتفاق، بانک ها به رسانه ملی آگهی ندهند»

روابط عمومی بانک مرکزی در پاسخ به این اظهارنظر جوابیه‌ای منتشر کرده و از صدا و سیما خواسته که مشخص کند آیا اظهارات مجریان تلویزیون شخصی است یا موضع رسمی صدا و سیما محسوب می‌شود؟

روابط عمومی بانک مرکزی در جوابیه خود نوشته است:

مجری برنامه تلویزیونی “پایش” با یادآوری حضور مسئولان بانک مرکزی در این برنامه درباره کارت های اعتباری (یک و نیم سال قبل) گفته است: “روابط عمومی بانک مرکزی به دلیل اینکه صریحاً با مسئولان بانک مرکزی دراین خصوص سؤال پرسیده بودیم ناراحت شد و حتی شنیدیم که می خواهد با رئیس سازمان صداو سیما صحبت کند و ایشان را تهدید کند که به خاطر این اتفاق، بانک ها به رسانه ملی آگهی ندهند”.

به آگاهی هموطنان و مخاطبان محترم می رساند، کارت اعتباری ویژه خرید و تهیه کالاها و خدمات، در سال ١٣٩۴ با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت، اصناف و بانک مرکزی اجرایی و اطلاع رسانی لازم نیز به صورت روزانه و منظم از سوی این بانک از طریق رسانه ها انجام شد. در یکی از فرازهای رسانه ای، بنا به درخواست برنامه “پایش”برای حضور یکی از مسئولان بانک مرکزی برای پاسخگویی به پرسش ها و انتقادات اصناف، فروشندگان و مردم، این بانک تصمیم گرفت به جای یک نفر، زمینه حضور دو مقام مسئول را در برنامه فراهم کند تا هم از بُعد فنی -اجرایی و هم از بُعد اعتباری و نحوه اختصاص خط اعتباری، به صورت همه جانبه پاسخگو باشد که همین اتفاق نیز رخ داد.

علی رغم هماهنگی های لازم قبل از برنامه و توضیحات مکرر بانک مبنی بر اینکه کارت اعتباری برای خرید کالاهای ایرانی و غیر ایرانی است و در این زمینه محدودیتی لحاظ نشده است و قبل از برنامه، به ما سؤال نظر سنجی دیگری اعلام شده بود، ناگهان با این سؤال نظرسنجی روی آنتن برنامه زنده مواجه شدیم:

“تصمیم بانک مرکزی به اعطای وام برای خرید کالاهای وارداتی بیشتر به نفع کدام گروه خواهد بود؟
۱-تولیدکنندگان                  ۲-مصرف کنندگان                     ۳-واردکنندگان”

این اعلام خبر دروغ (اعطای وام به خرید کالاهای وارداتی) در همان آغاز برنامه مورد اعتراض مدیر روابط عمومی بانک مرکزی قرار گرفت که به آن وقعی گذاشته نشد. در واقع برنامه پایش، نظرسنجی خود را براساس گزاره  دروغ مطرح کرد و نتیجه نظرسنجی هم از پیش معلوم بود! و این در حالی بود که تا سه ساعت قبل از برنامه، سؤال دیگری را به صورت تلفنی اعلام کرده بودند.

نظرسنجی برنامه بر اساس ادعای نادرست مسئولان اصناف و صنف لوازم خانگی پایه ریزی شده بود و بانک مرکزی و وزارت صنعت بارها این ادعا را رد کرده بودند. این بی اخلاقیِ محض، بلافاصله بعد از برنامه، به صورت رسمی و مکتوب به مدیران محترم صدا وسیما اعلام شد. از این رو، تصمیم بر آن شد که تا اصلاح وضعیت و تعهد مسئولان برنامه پایش به رعایت حداقل بدیهیات اخلاقی و حرفه ای رسانه، به صورت غیر مستقیم از جمله پاسخگویی مکتوب به پرسش های برنامه، همکاری داشته باشیم.

یادآوری می شود در طول یک و نیم سال اخیر، رییس کل بانک مرکزی در بیش از شش برنامه گفت وگو محور تلویزیون که اتفاقا حاوی پرسش های انتقادی بوده، حضور یافته و به افکار عمومی گزارش عملکرد و توضیحات لازم را ارائه کرده است. حضور و پاسخگویی مکرر قائم مقام، معاون اقتصادی، معاون نظارتی، مدیرکل اعتبارات، مدیرکل نظارت بر بانک ها و سایر مدیران و کارشناسان در برنامه های مختلف صداوسیما، گویای کنشگری فعال رسانه ای بانک مرکزی در دوره اخیر بوده است. اما باید این حق را برای هر شخصیت حقیقی و حقوقی قائل شد که تا کسب اطمینان از رعایت اخلاق حرفه ای رسانه، نسبت به همکاری با یک برنامه، تصمیم گیری کند.

درباره موضوع دوم که مجری پایش در مصاحبه مطرح و به “شنیده” خود درباره تهدید بانکها به عدم انعقاد قرارداد تبلیغاتی با صداوسیما اشاره کرده اند، توجه مخاطبان را به یک خبر کوتاه جلب می کنیم و آن اینکه از زمان پخش آن برنامه تاکنون، رقم دریافتی رسانه ملی از بانک های کشور، نسبت به قبل از آن افزایش یافته است!

دست آخر اینکه؛ جای طرح این پرسش از مدیران محترم سازمان صداوسیما خالی است که آیا دستگاه ها و سازمان ها و شرکت ها قرار است از این پس، جوابگوی مصاحبه ها و یا توییت های مجریان و تهیه کنندگان آن رسانه باشند؟ آیا این گونه اظهارات، به منزله اعلام موضع رسمی رسانه ملّی تلقی می شود؟!

 

Twitter Google+ Facebook
834 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه