تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوع درصد
روزشمار 10
کوتاه مدت 10
سالیانه 15
بیش از یکسال ممنوع

دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 79731 تاریخ انتشار : ۲۴ آبان ۱۳۹۶

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: هیات تصفیه فرشتگان به تازگی پیشنهاد جدیدی برای تکمیل پروژه‌های خود مطرح کرده و پذیرش آن را از سوی مسئولان مربوطه عاملی برای رفع مشکلات مردم و عدم استفاده از بودجه دولتی مطرح کرده است؛ اما محل تامین هزینه قابل توجه برای تکمیل طرح‌ها مشخص نیست و از سویی تاخیر در انتقال دارایی‌ها می‌تواند باعث کندی روند تعیین تکلیف سپرده‌گذاران شود.

به گزارش بانک مردم و به نقل از ایسنا، در ماجرای کاسپین که هشت تعاونی منحل و زیرمجموعه آن قرار گرفت، مقرر شد تا هیات‌های تصفیه این تعاونی‌ها تشکیل و کار شناسایی، ارزیابی و نقل و انتقال دارایی‌ها به موسسه را انجام دهند، بر این اساس مبنای هر گونه تعیین تکلیف و پرداختی‌ به سپرده‌گذاران نیز منوط به میزان دارایی و اموال شناسایی‌شده و احتمالا کسری‌های آن قرار گرفت.

فرشتگان که بزرگترین زیرمجموعه موسسه کاسپین محسوب می‌شود، حدود ۵۰۰ هزار سپرده‌گذار دارد. طبق آخرین اطلاعاتی که بانک مرکزی در رابطه با میزان اموال این تعاونی اعلام کردحدود ۸۶۰۰ میلیارد بدهی به سپرده‌گذاران وجود دارد که از آن رقمی نزدیک به ۳۰۰۰ میلیارد تومان سودهایی را در برمی‌گیرد که وجود خارجی نداشته و ماهیتی ندارند، چرا که بعد از انحلال تعاونی در شهریور ماه  ۱۳۹۴ به بعد فعالیتی نداشته و سودی ثبت نشده است. بنابراین مجموع بدهی این تعاونی به حدود ۵۶۰۰ میلیارد تومان می‌رسد. آمارهای قبلی نشان می‌داد که از اموال فرشتگان حدود ۳۱۰۰ میلیارد تومان شناسایی و مورد ارزیابی قرار گرفته که ۱۷۰۰ میلیارد آن را دارایی‌های غیرمنقول و تا ۱۴۰۰ میلیارد تومان دارایی منقول تشکیل می‌دهند.

از این رو شناسایی اموال ادامه پیدا کرد و قرار بر این شد تا با املاک و دارایی‌های که از طرف فرشتگان به موسسه کاسپین منتقل و در ادامه از طریق موسسه به وثیقه بانک مرکزی گذاشته می‌شود، این بانک خط اعتباری اختصاص داده و سپرده‌های فرشتگان تعیین تکلیف شود. در حالی تاکنون حدود ۲۴۰۰ میلیارد تومان بانک مرکزی در اختیار موسسه کاسپین قرار داده که هنوز گزارش مشخصی در رابطه با اینکه آیا هیات تصفیه فرشتگان، اموال و املاک این تعاونی را به کاسپین منتقل کرده و در نهایت در اختیار بانک مرکزی قرار گرفته باشد، منتشر نشده است.

این در حالی است که ظاهرا در رابطه با شناسایی و انتقال دارایی‌ها و همچنین قیمت‌گذاری اموال، اختلافاتی بین هیات تصفیه و دستگاه‌های مربوطه وجود داشته و هیات تصفیه فرشتگان، قیمت‌های اعلامی کارشناسان رسمی دادگستری را در مواردی نپذیرفته است. با توجه به اختلاف نظرهایی که وجود داشت کمیته نظارت بر ارزیابی اموال تعاونی فرشتگان در هفته‌های اخیر تشکیل  و در این جلسه وکیل هیات تصفیه تعاونی منحله فرشتگان اعلام کرد که حدود ۶۸ فقره ملک متعلق به این تعاونی وجود دارد. سپس کمیته نظارت، هیات تصفیه را موظف به تقسیم بندی این اموال کرد.

بر این اساس هیات تصفیه موظف شد اموالی که در حال حاضر دارای خریدار بوده و امکان فروش آنها به بالاترین قیمت وجود دارد، به فروش رسانده و وجوه حاصل از فروش این املاک با نظارت مرجع قضایی و بانک مرکزی به حساب سپرده‌گذاران واریز شود.

همچنین مقرر شد اموالی را که درباره قیمت آنها، هیات تصفیه تعاونی با هیات مدیره موسسه اعتباری کاسپین توافق دارد برای تسریع در پرداخت وجوه سپرده گذاران به موسسه کاسپین منتقل کند. در مورد سوم نیز هیات تصفیه موظف شد تا اموالی را که معتقد است قیمت آنها بیشتر از قیمت های تعیین شده توسط کارشناس رسمی دادگستری است، برای بررسی به کمیته نظارت ارائه کند.

بعد از این ماجرا بود که با رفع توقیف اموال کاسپین، تعیین تکلیف سپرده‌گذاران فرشتگان بار دیگر روال خود را از بیستم آبان‌ماه از سر گرفت و تمامی سپرده‌گذاران مشمول مراجعه برای تعیین وضعیت حساب‌های خود شدند، ولی در این بین بار دیگر هیات تصفیه فرشتگان پیشنهاد تازه‌ای مطرح کرده و به گونه‌ای خواسته تا فروش اموال و یا انتقال آن به موسسه کاسپین به تعویق بیفتد به طوری که تکمیل پروژه‌ها را در این رابطه مطرح کرده است.

اما به تازگی هیات تصفیه اعلام کرده با توجه به اینکه مقامات عالی بر حل و فصل معضل فرشتگان بدون استفاده از بیت‌المال و منابع دولتی تاکید دارند، بر این اساس هیات تصفیه طرحی با همین رویکرد تهیه و در اختیار مقامات بانکی وقضایی قرار داده که  در آن خواسته فعلا پروژه‌های آن به کاسپین منتقل نشود تا تکمیل و ارزش آن افزایش یابد. هیات تصفیه فرشتگان اعلام کرده که هدف از طرح، این است که بتواند با تکیه بر املاک و دارایی های فرشتگان و پتانسیل‌های ارزش افزایی موجود در پروژه های نیمه تمام فرشتگان قدرت حل و فصل کامل مشکل مشتریان و تسویه طلبشان را داراست  ولی با این وجود به دلایلی که بر این هیئت روشن نیست اجرای طرح تاکنون محقق نشده است در حالی که با اجرای این طرح نظر و مقصود مقامات عالی برآورده شده و مشکل مردم حتی الامکان بدون استفاده از بودجه دولتی برطرف می شود.

در حالی هیات تصفیه عقب افتادن مرحله فروش و انتقال املاک را مطرح کرده تا در نتیجه تکمیل آن، سود بیشتری ایجاد شود که علاوه بر اینکه برای تکمیل طرح ها باید هزینه قابل توجهی پرداخت شود و البته محل تامین آن مشخص نیست، این طرح می تواند باعث تاخیر در تعیین تکلیف سپرده‌گذاران شود. این در حالی است که در حال حاضر نیز باید توجه داشت یکی از دلایل اصلی طولانی شدن فرآیند بازپرداخت سپرده های سپرده گذاران تعاونی فرشتگان، عدم شفافیت و کندی در امر واگذاری دارایی‌ها است.

گرچه بانک‌ها و موسسات مجاز می‌توانند تا حد مشخصی از سرمایه خود را صرف هزینه برای سودآوری کنند ولی جای تامل دارد که  چرا سپرده های مردم که در  تعاونی فرشتگان به امانت بود صرف ساخت پروژه های فراوانی شده که در حال حاضر نیمه تمام است؟ از سویی دیگر اگر این نوع مدیریت پول، سودآور بوده چرا این تعاونی بر اساس اعلام دادستان تهران با ۴ هزار میلیارد تومان کسری مواجه شده است؟

به گزارش ایسنا، بعد از حواشی پیش آمده برای موسسه کاسپین از آبان ماه سال گذشته، سرانجام از اواخر اردیبهشت ماه سال جاری تصمیم بر تعیین تکلیف مرحله‌ای سپرده گذاران فرشتگان شد و از سقف سه میلیون تا ۲۰۰ میلیون پیش رفته بود که به دلایلی قوه قضائیه دستور توقف اموال کاسپین را صادر و در نتیجه آن تعیین تکلیف متوقف شد، اما از بیستم آبان ماه در روالی جدید پرداخت ها انجام می‌شود.

Twitter Google+ Facebook
1,298 views
نظرات
 1. babak چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶

  با کمال احترم خدمت مسولین محترم که کار رو تا جایی راه انداختند و از تمام کسانی که باعث این اتفاق شدند ولی اگر کاسپین واقعا میتونه این کار رو بکنه و سود کنه و دارایی رو برگردونه بدون بیت المال این کار خیلی راحتیه ! میتونه این وعده ها رو به شکل کتبی و تعهدی به دولت بده این جوری پول ملت سریع بر میگرده و اینام پول رو با سودش به دولت بر میگردونند . ولی این همه حرف من نیست جناب یکی بیاد و بگه من خونم رو در زعفرانیه به قیمت ۱۰۰۰ دونه تک تومنی یا یه اسکناس هزار تومنی میفروشم و یا به فلانی می بخشم قرار داد رو محزریش کنند هردو طرف رازی باشند خونه رو بندازه اسم یکی دیگه سند بزنند و همه چی تموم بشه ایا این ادم میتونه ۲ سال دیگه بیاد بگه این قرار داد منصفانه نبوده ؟ نه نمی تونه چون ما یه همسایه داریم خونش رو ۲۰ هزار تومن دو سال پیش تو مرکز شهر زد به اسم داداشش و هر جا میره که پسش بگیره مسخرش میکنند میگنند عقلت سر جاش نمی دادی . کاسپین سال ۹۴ و بعد اون قرار داد بسته سود بده . به خاطر این سود مردم پولشون رو اونجا گذاشتند کسی هم نمی تونه بگه ادم بدیند و طمع کارند از فلان رئیس فلان شرکت و یا ….. کسی میتونه بپرسه مثلا چرا حقوقت بالای ۱ ملیون تومنه ؟ نه دو طرف قرار داد راضی بودند این قرار دادش رو بسته تو این مدت هم شعبه داشته میرفتی شعبش میگفته من اسمم شده کاسپین باور نداری به سایت بانک مرکزی یه سری بزند . سایت بانک مرکزی هم نمی گفته این مجوز گرفته ولی مجوزش فقط رو کاغذه و باید اموال انتقال بده و اسم این موسسه رو انجا بین مجوز دارا گذاشته که اینم کلا چرته من الان برم بانک بگم وام میخام متعهد هم میشم زبونی یه روزی پولتون رو پس بدم و مدرک اینا رم بعد وام میدم یه روزی بهتون اگه با این حرفا بهم وام دادند …. این که یه روزی قرار بوده به صحبت های شفاهی عمل کنه و بانک مرکزی این ادعا رو بعد ۲ سال وقتی اوضا بیخ پیدا کرد مطرح کرد به نظر من اینا معنی نمیده به عقیده من اسم موسسه از سال ۹۴ کاسپین بوده و بانک مرکزی اگه میگه خلاف اینه باید همه کار کنانش محاکمه بشند که تو این موضوع شریک بودند و امنیت ملی کشور رو زیر سوال بردند سود کاسپین غیر متعارف بوده ؟ بوده باشه قرار داد بسته شده چطور اون موقع کا پول مردم رو میگرفت این قرار داد متعارف بود حالا نیست …..

 2. سپرده گذار کاسپین خواهان تسریع در وضعیت ماده 236 و پرداخت مطالبات مردم از منابع بانک مرکزی چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶

  بعد از انحلال تعاونی در شهریور ماه ۱۳۹۴ به بعد فعالیتی نداشته و سودی ثبت نشده است! این سخن مسئولین فعلی بانک مرکزی است که از اساس باطل است زیرا تعاونی فرشتگان در سال ۹۲ منحل و در موسسه آرمان ایرانیان با مجوز بانک مرکزی تجمیع شده است همچنین موسسه آرمان ایرانیان نیز در ۹۴/۱۲/۲۷ منحل و در موسسه کاسپین تجمیع شده است در واقع کاسپین شخصیت حقوقی ای خارج از آرمان ایرانیان یا فرشتگان ندارد بطوریکه حتی ۳۰۰ میلیارد ذخیره قانونی کاسپین نیز از محل سپرده های آرمان ایرانیان یا فرشتگان سابق تامین شده است این وسط بانک مرکزی سه بار اسم یک موسسه حقوقی مشخص را عوض کرده است تا بتواند ۹۰۰ میلیارد تومان ذخیره قانونی از آنها در واقع فقط از یک موسسه بگیرد .طبق قانون تجارت در هر انحلال تعهدات با موسسه تجمیع شده است یعنی در سال ۹۲ تعهدات فرشتگان با موسسه آرمان ایرانیان بوده و از تاریخ ۹۴/۱۲/۲۷ به بعد تعهدات موسسه آرمان ایرانیان با موسسه کاسپین می باشد .نکته مهم این است که موسسه ای بنام فرشتگان یا آرمان ایرانیان دیگر وجود خارجی ندارد چرا که همگی اول در آرمان ایرانیان و سپس در کاسپین تجمیع شده اند و مسئولیت پرداخت تعهدات همه تعاونی های تجمیع شده در آرمان ایرانیان از تاریخ ۹۴/۱۲/۲۷ بر عهده کاسپین می باشد .اگر هر یک از تعاونی های تجمیع شده در آرمان ایرانیان کسری دارند قطعا باید سهامداران کاسپین که همگی همان سهامداران تعاونی های تجمیع شده در آرمان ایرانیان می باشند بایستی پاسخگو باشند.چرا قانون تاکنون سهامداران کاسپین را آزاد گذاشته است شاید آینده همه چیز را مشخص کند.

 3. زارع چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶

  اومده بودم ۱۰درصدی را که اعلام کرده بودم از شعبه کاسپین بگیرم پای درد دل سپرده گذاران دیگر بقول سیف بانک مرکزی « دونه درشتها» نشستم یکی از اونها می گفت وقتی روز اول از زبون آقای جعفری دولت آبادی خبردستگیری مدیران فرشتگان رو شنیدم گفتم به روز ثامن احججی ها دچارمون کردند بدبخت شدیم رفت .دیگری می گفت روزهای اول پیرزنی اومده بود سود پولش رو بگیره که کارمندان فرشتگان بهش گفتند پولی در کار نیست که یه مرتبه دیدیم تو همون شعبه افتاد و بیهوش شد وقتی بهوش اومد گفت تموم دارائی ام رو توی این شعبه گذاشتم که بعدا معلوم میشه که فقط ۶ میلیون تومان سپرده گذاری کرده. سپرده گذار دیگه ای می گفت من حدود یک میلیارد تومان خونه ام رو فروختم تا یه مقداری روش بره تا بلکه بتونم یه خونه جدیدی بخرم که با این وضع روبرو شدم و ادامه می داد بانک مرکزی با این تخریبی که انجام داده من رو اجاره نشین کرده بطوریکه نمیتونم از عهده اجاره و رهن اجاره بر بیام سود این مدت رو نداده که هیچ یه مبلغ ناقابل ۱۴۵ میلیون تومن اومده توی حسابم تازه بقیه پولم هم که روی هواست حرف هم که بزنی وصله از همه طرف بهمون می چسبونند که دونه درشتها نمی گذارند که ما کاری برای دون ریزها بکنیم و از این جور حرفها و ادامه می داد ای کاش تهران هم زلزله می اومد همه ما از این زندگی ها راحت می شدیم …..

 4. سیاوش چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶

  نویسنده عزیز این مقاله
  لطفا اگر خبر منعکس میکنید اظهار نظر شخصی نکنید
  ، همه میدانند فرشتگان کسری نداشت و
  اگر الان هم روسا فرشتگان را آزاد کنند مشکل را بازهم حل خواهند کرد
  به فکر مردم باشید
  نگزارید مردم در این دعوا چوب بخورند
  سپاسگذارم

 5. سپرده گذار کاسپین بعد از مجوز چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶

  از اذر ماه ۹۵ تا کنون فقط دروغ و دروغ و دروغ
  تا کی وچه وقت با اعصاب مردم بازی میکنید…

 6. علی پنج شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۶

  مردم پس از رویت مجوز فعالیت موسسه مالی فرشتگان تحت عنوان موسسه مالی واعتباری در شروف تأسیس آرمان در سایت بانک مرکزی در این موسسه مالی که بعداً به فرشتگان تغییر نام داد سپرده
  گزاری کردند ودر سایه نظارت تیزبین بانک محترم مرکزی خوردند وبردند وحالا پس از دوسال ارعاب ، تحقیر ومنت گذاشتن بر سرمردم اعلام کرده اند بایستی مبلغ سود پرداختی از سپرده مردم کسر والباقی تا سقف ۲میلیارد ریال بطور کامل پرداخت شود ولی در عمل مبلغ سودکل دوره سپرده گزاری را از حساب سپرده گزاران کسر می نمایند به عبارتی اگر کسی سپرده ۲ساله داشته باشد و۱۰ ماه سود سپرده دریافت کرده باشد بمدت ۲۴ماه سود از سپرده وی کسر والباقی را در سه یا چهار مرتبه پرداخت می نمایند یعنی ۱۴ماه سود نپرداخته را نیز از مردم می گیرند و وقتی سوال می شود چرا ؟ در جواب می گویند فرمول ارائه شده توسط سه قوه همین است خدا را شکر کنید به این اقل هم می رسید وفکر کنید موتوری زده پولتان را برده و ولی خودتان هنوز سالم هستید و… ظاهراً مدیران کاسپین با اطلاع ویا بدون اطلاع بانک مرکزی سر روئسای سه قوه ، نماینده گان مجلس ، مردم وعلی الخصوص سپرده گزاران کلاه گذاشته ویک کلاهبرداری عظیم سازمان یافته دولتی را رقم زده اند با این حال شما از این دولت خدمت گزار ، پاک دست ، تدبیرو امیدو دلسوز ومردمی چه انتظاری دارید نمی دانم لطفاً راهنمایی نمایید

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه