تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوع درصد
روزشمار 10
کوتاه مدت 10
سالیانه 15
بیش از یکسال ممنوع

دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 87908 تاریخ انتشار : ۲۵ بهمن ۱۳۹۶

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: جمعی از سپرده گذاران برخی تعاونی های اعتبار منحل شده، عصر دیروز با معاون نظارت بانک مرکزی و مدیران این حوزه و بخش حقوقی بانک مرکزی دیدار کردند.

در این جلسه که با هدف آگاهی از روند تسویه حساب سپرده گذاران تعاونی های منحله از جمله  وحدت، البرز ، فرشتگان و افضل توس برگزار شد، معاون نظارت بانک مرکزی در ابتدا درباره روند شکل گیری تعاونی‌ها و فعالیت غیرمجاز آنها، نحوه ورود بانک مرکزی به این مساله و وضعیت کنونی دارایی‌ها و بدهی های این تعاونی ها توضیحاتی ارایه کرد.

حیدری در باره مسایل و مشکلات مطرح شده توسط سپرده گذاران در باره روند تسویه حسابها به ویژه موضوع عدم پرداخت بخشی از سود سپرده ها برمبنای قرارداد های اولیه گفت: به دلیل کسری دارایی های شناسایی شده این تعاونی ها، پرداخت اصل و سود سپرده ها به صورت کامل در حال حاضر امکان پذیر نبود و لازم بود در مورد نحوه تقسیم دارایی هایی که تا کنون شناسایی شده اند، بین طلبکاران تصمیم گیری شود.

بر اساس تصمیمات اتخاذ شده مقرر شد ابتدا سپرده های خرد تعیین تکلیف شوند که این امر از ابتدای آذر ماه آغار و تا آخر بهمن ماه سال جاری پایان خواهد یافت و در ادامه در صورت  شناسایی دارایی های جدید و ارزیابی آنها،  زمینه  پرداخت سپرده های سایر اشخاص فراهم خواهد شد. برای تحقق این امر هیات های تصفیه فعلی تعاونی ها برکنار و هیات های تصفیه جدید از سوی کمیته منتخب سران محترم قوا تعیین و مشغول به کار شده اند. بدیهی است تعهد تعاونی ها در قبال سپرده گذاران بر اساس قراردادهای منعقده است و اقدامات صورت گرفته، نافی مسئولیت سهامداران و مدیران این تعاونی ها در قبال قراردادهای منعقدشده با سپرده گذاران نیست و بایستی مسئولین تعاونی های منحل شده پاسخگوی دیون خود باشند و مسیر قانونی برای پیگیری حقوق مالباختگان هموار است.

حیدری در خصوص ادعای طرح شده مبنی بر ضعف نظارت بانک مرکزی نسبت به تعاونی های منحله تصریح کرد: بانک مرکزی در ابتدا مسئولیت قانونی مبنی بر نظارت بر تعاونی های اعتبار نداشته است ولی پس از تصویب قانون تنظیم بازار غیر متشکل پولی و تصویب آیین نامه اجرایی قانون یاد شده، ساماندهی نهادهای غیرمجاز از سال ١٣٨۶ توسط بانک مرکزی آغاز و تا سال جاری به انجام رسیده است.

وی در پاسخ به سپرده گذاران دارای سپرده کلان که معتقد بودند اولویت دادن به سپرده گذاران خرد به جای انطباق با الزامات قانون ورشکستگی به منزله اجحاف به آنهاست، گفت: براساس تصمیمات اتخاذ شده، مقرر شد در این مرحله برای مدیریت مسائل اجتماعی، سپرده های سپرده گذاران خرد تعیین تکلیف و در مراحل بعد و پس از شناسایی اموال جدید، وضعیت سپرده گذاران کلان تعیین تکلیف شود. انتظار می رود وضعیت سپرده گذاران عمده با شناسایی سایر اموال تعاونی ها، سهامداران و مدیران مربوطه روشن شود.

وی افزود: بر اساس تصمیمات اتخاذ شده، تا کنون مشکل ٩٨ درصد تعداد سپرده گذاران حل و شرایط مناسب برای رسیدگی به وضعیت دارایی های این تعاونی ها و اشخاص وابسته آنها برای فراهم شدن امکان تادیه سایر سپرده ها مهیا شده است.

معاون نظارت بانک مرکزی در پاسخ به گروه دیگری از سپرده گذاران که خود را قربانی ناهماهنگی میان دستگاه های اجرایی می دانستند گفت: سران محترم سه قوه و اعضاء محترم  کمیته منتخب و رئیس کل بانک مرکزی با اطلاع کامل از وضعیت سپرده گذاران و با تشکیل جلسات هفتگی و صرف وقت بسیار، نهایت مساعدت را برای ایجاد هماهنگی دستگاه های مسئول و حل وفصل مسائل سپرده گذاران به عمل آورده اند، تخصیص خطوط اعتباری بانک مرکزی برای تادیه سپرده ها، تعقیب قضایی متخلفین و تعیین هیات های تصفیه برای تعیین تکلیف هر چه سریعتر وضعیت تعاونی های منحله از جمله اقدامات به عمل آمده توسط کمیته منتخب سران محترم قوا می باشد.

معاون نظارت بانک مرکزی در پایان اشاره کرد علیرغم اینکه با اقدامات به عمل آمده توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، مساعدت بی شائبه قوه  قضاییه، وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی، استانداران و سایر دستگاه ها و اشخاص مسئول در حال حاضر  نهاد پولی غیر مجاز حائز اهمیتی در کشور فعالیت ندارد اما انتظار می رود هموطنان گرامی در صورت مواجه شدن احتمالی با نهادهای غیر مجاز ضمن اطلاع به دادستان محل، بانک مرکزی یا نیروی انتظامی، از  تودیع سپرده های خود نزد موسسات فاقد مجوز اکیدا خودداری کنند.

در این نشست روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرد برگزاری جلسات گفت وگو با نمایندگان سپرده گذاران با هدف اطمینان از روند تسویه سپرده ها مطابق با ضوابط و دستورات ابلاغی به بانکها و موسسات عامل و پاسخگویی به سپرده گذاران محترم ادامه خواهد داشت.

Twitter Google+ Facebook
3,878 views
نظرات
 1. مسعود چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶

  تا کی میخواید دروغ بگید؟مال مردم خوردن نداره.پس
  مبالغ بالای ۲۰۰ چی میشه؟ مگه اموال جدیدی هست که کشف بشه!زندگیمونو نابود کردید …خدایا خودت به دادمون برس

 2. محسن چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶

  ممنونیم ازتمام مسعولین زحمتکش وتشکربیشتربابت بلوکه کردن پولهام وبه خاک سیاه نشاندن سپرده گذاران وازجمله خودم

 3. پاسدار چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶

  مسئولین دروغگو من ۱۰۰ ملیون تومان در کاسپین شهرستان صحنه دارم ولی از پرداخت طلبم خود داری می نمایند .چرا بدروغ تبلیغ می کنید ؟

 4. مالباخته چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶

  سلام با تشکر از پیگیری همه مسئولان طور خدا یه کاری کنید ما زودتر به پولامون برسیم به خدا زندگیمان داغون شده ما که آقا زاده نیستم با هزار بدبختی این پول ها رو پس انداز کردیم

 5. بیات چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶

  چطور افضل توس مدعیه که تکلیف ۹۸ درصد رو مشخص کرده؟هفت میلیون از سپرده ی من کسر شده و ۲۵ میلیون هم به اجبار در بانک‌ آینده سپرده گذاری شده بدون رضایت من که صاحب حساب هستم.خواهش میکنم از شما کاری کنید که بانک آینده بتونه سپرده ها رو تسویه کنه.من میخوام پولم رو برداشت کنم و نمیخوام در بانک آینده بمونه،اصلا لازمش دارم هنه ی دار و ندارمه،چکار باید بکنیم ما بیچاره ها؟؟؟

 6. حسن چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶

  سوال اول نظارت بر تعاونی ها قبل ازسال ۱۳۸۶ به عهده کدام نهادحکومتی بوده وکوتاهی واهمال ان ارگان را بایستی حکومت جبران کند.یعنی اصل سپرده وسود طبق قرارداد درهرنظام طاغوتی یا یاقوتی بایستی پرداخت شودتا روز اخرکه پول دراختیار سپرده گذار نیست …دوم ازسال ۱۳۸۶ بانک مرکزی چه کرده فقط چند اطلاعیه مبهم وشریک بودن با تعاونی اعتبار با بخشنامه هایی که حمایت وطرفداری که نشان دهنده تحت نظارت بانک مرکزی است تداعی شده ودربرگه سپرده ودفترچه سپرده گذاران قیدشده وهیچ شکایتی نشده است که خلاف موسسه رفتارمی کند.پس هرچه بگوید بانک مرکزی درهمه حال مقصراست درحقیقت دولت جمهوری اسلامی بایستی طبق قراردادهای حقوقی جبران زیان کند با عذرخواهی ازگرفتارکردن مردم.نه ان که نام غیرمجازبزند..درحقیقت خودبانک مرکزی غیرمجازاست ومسئولان ان غیرقانونی درسمتی نشسته اندکه جز حقوق نجومی گرفتن چیزی بلدنیستند..بعدهم کانادا یا جای دیگری بروند..ما برای گرفتن شیره جانمان وهستی زندگی با هزاران گرفتاری حاضربه فداکردن جانمان هستیم تا حق خود…اصل سپرده وسودتا روزتسویه طبق قراداد خواستاریم…

 7. محمدظاهری چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶

  جوانی ۳۱ ساله هستم تازه ازدواج کرده و بیکار، ۴۵ میلیون در موسسه افضل توس سرمایه گذاری کردم که اندوخته ای برای زندگیم باشد.نوزده میلیون از موسسه وام گرفتم که با سود ۳۲ درصد اقساط آن را تا سال ۹۷ از حسابم کسر کردند و ۷ میلیون دیگر بابت کسری سود کم شد.پنج ماه هیچ سودی به سپرده ی من تعلق نگرفته!!!چطور ادعا میکنند که مشکل ۹۸ درصد مخصوصا سپرده های زیر صد میلیون حل شده؟؟؟کلا به من مبلغ ۶میلیون و سیصد پرداخت شده و الباقی (۲۴ میلیون تومان) را به حسابی در بانک آینده که قابل برداشت نیست واریز کرده اند!!از مسئولین تقاضا دارم فکری به حال امثال من بکنند،چرا باید به من وام با سود ۳۲ درصد بدهند در حالی که از سال ۹۲ سود سپرده ی من ده درصد شد!!!الان مجبور شدم سپرده ی ۲۴ میلیونی خودم را بخاطر مشکلات اقتصادی و نزدیک شدن به ایام عید به مبلغ ۲۰ میلیون در بازار بفروشم.خدا از باعث و بانی این مشکلات برای من و امثال من نگذره که بیچارمون کردید…لطفا فکری کنید به حال ما مردم بیچاره البته اگه براتون اهمیتی داره!!!

 8. پ.م چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶

  چند بار بگیم مشکل ۹۸ درصد سپرده گذارا اینه که از اصل سپرده هاشون میلیونها تومن کسر شده وفقط قسمت کمی از اون داده شده.هیچ تسویه هم نشده.
  مردم اصل پولشونو میخوان.با چه زبونی اینو باید بگیم تا بفهمید.
  حالا هی بگین ۹۸ در صد تسویه حساب شد.!!

 9. یکی ازسپرده گداران موسسه ارمان وحدت بندرعباس چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶

  ترابه خدا تااخر امسال بقیه ی پول مردم بدهید مردم مشکل دارند

 10. گزل چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶

  چرا تکلیف ثامن را مشخث نمیکنید .تمام زندگیمون.آبرومون. رفت .پول رهن خونه نداریم گرسلنمونه .بلید به کی بگیم

 11. مسعود چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶

  در این جلسه کسی نبود از آقای حیدری سوال کنه که اگه کاسپین یا ارمان ایرانیان در شهریور ۹۵ منحل بوده چطور در اسفند ۹۵ به اون مجوز دادید و مردم به اعتماد امضا رییس بانک مرکزی که به در و دیوار موسسه نصب بود در آن سپرده گذاری کردند و حالا مثل من که پول فروش خانه ام را گذاشته بودم بدبخت شدم . چرا صدای اعتراض مردم رو نمیشنوید ….راستی شبها خوابتون میبره!!!!

 12. سپرده گذار کاسپین جمعه ۲۷ بهمن ۱۳۹۶

  اقای سیف ……… بداند که سرمایه سپرده گذاران موسسه مجاز کاسپین حاصل سالها تلاش و ضامن ادامه حیات بسیاری از سپرده گذاران و خانواده هایشان می باشد. اگر ایشان بخواهد مردم را از حیات ساقط کند ما حیاتش را ساقط خواهیم کرد و اگر بخواهد برای همه عمر خواب ما را اشفته سازد خواب همه مسئولان بانک و روسای بالاترشان را اشفته خواهیم ساخت و اگر بخواهد این ضرر را به مردم بزند ده برابر این ضرر را به دولت وارد خواهیم ساخت . قرار نیست به واسطه اعتماد به دولت و مسئولان مردم از هستی ساقط شوند. این خائنان به اسلام باید محاکمه شوند.

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه