تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوع درصد
روزشمار 10
کوتاه مدت 10
سالیانه 15
بیش از یکسال ممنوع

دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 92177 تاریخ انتشار : ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: رییس کل بانک مرکزی حجم گشایش اعتبار بر مبنای دلار ۴۲۰۰ تومان را ۹۲۱۰ فقره اعلام کرد.

 به گزارش بانک مردم به نقل از تسنیم، ولی الله سیف در آیین رونمایی از سامانه الکترونیکی نیما که با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور در بانک مرکزی برگزار شد، افزود: این حجم از گشایش اعتبار معادل ۲ میلیارد و ۳۶۱ میلیون دلار بوده است.

وی با بیان اینکه در بخش یورو نیز ۵۲۵۰ فقره با ارزش یک میلیارد و ۵۵۵ میلیون دلار از تاریخ ۲۲ فروردین تا سوم اردیبهشت ماه تخصیص داده شده است، تصریح کرد: همچنین ۶۰۸۵ فقره به ارزش یک میلیارد و ۳۴۲ میلیون دلار نیز ارزهای محتلف با دلار ۴۲۰۰ تومانی تخصیص داده شده است.

سیف با اشاره به اعلام آمادگی صرافی بانک‌ها برای همکاری گفت: صرافی‌های بانک‌ها اعلام آمادگی کرده‌اند که بدون هیچ محدودیتی ارز را خریداری کنند البته هیچ محدودیتی برای آنها وجود ندارد.

رییس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه اولویت اصلی به حرکت در آمدن سامانه نیماست، تصریح کرد: بر همین اساس واردات و صادرات کشور در شرایط مناسبی جریان پیدا می کند، البته برای تامین ارز مسافرت‌های خارجی، دانشجویان و بیماران تصمیماتی گرفته شده و با امکاناتی که ممکن است در سامانه نیما ایجاد شود، اقدامات جدیدی در این موارد انجام می‌شود.

رییس شورای پول و اعتبار با اشاره به قابلیت‌های سامانه نیما گفت: تمام منابع و مصارف در یک محل جمع و بر اساس برنامه سیاست‌گذار عرضه تعیین می‌شود. ضمن آنکه واردکنندگان کالا و خدمات و همچنین صادرکنندگان که شامل دولت و بخش خصوصی است، می توانند از این سامانه بهره‌گیری کنند. همچنین واسطه‌گران شامل بانک‌ها و صرافی‌ها منابع را از سمت عرضه‌کنندگان به متقاضیان هدایت می‌کنند.

سیف با بیان اینکه نیما یک ابزار اطلاعاتی برای رصد لحظه‌ای بازار است، گفت: از طریق این سامانه امکان سیاست‌گذاری در زمینه ارز فراهم می‌شود. وی درباره ویژگی‌های این سامانه تصریح کرد: گردآوری داده‌ها و اطلاعات واقعی، فرآیند تامین منابع و مصارف، فرآیند تجارت خارجی از ثبت سفارش تا تامین کالا و قابلیت پوشش نیازهای خرد از ویژگی‌های این سامانه است.

رییس کل بانک مرکزی تصریح کرد: با عملیاتی شدن نیما، رویکرد سیاست‌گذار و بازار مشخص و نوسانات هیجانی، مقطعی و سیستمی قابل کنترل می‌شود، همچنین این سامانه به سامانه توسعه تجارت، پرتال ارزی و سامانه‌های مختلف متصل است.

وی با اشاره به نقش شبکه صرافی‌ها نیز گفت: شبکه صرافی‌ها مکمل نقش بانک‌ها است و براساس نیازهای اعلام شده امکان تخصیص، اولویت‌بندی و سیاست‌گذاری وجود دارد. به گفته وی، با اطلاعات این سامانه نیازمندی‌ها تخمین زده و منابع و مصارف به صورت سیستماتیک کنترل می‌شود.

رییس شورای پول و اعتبار اظهارداشت: نیما از ابتدای امسال آغاز به فعالیت کرده و با ورود داده‌ها در سطوح مختلف فعال شد، البته قرار بود بهره‌گیری صددرصدی از آن اواخر خرداد انجام شود اما به دلیل ضرورت‌های ایجاد شده نیما به سرعت کامل شد.

سیف با تاکید بر اینکه سامانه ای با این حجم و عظمت از روز اول فعالیت نمی‌تواند کامل باشد، گفت: تلاش‌های زیادی برای کاهش نواقص انجام شده تا بتوانیم بهترین بهره‌گیری را از آن انجام دهیم.

گزارش ایسنا/ سیف: فعلا تحمل کنید

به گزارش بانک مردم ایسنا نوشت:

رئیس کل بانک مرکزی خطاب به افرادی که تقاضای ارزی دارند که در سیاست جدید دولت سهمی نداشته و نیازمند تامین هستند گفت که فعلا تحمل کنند.

به گزارش ایسنا، از ٢١ فروردین ماه دولت سیاست یکسان سازی نرخ ارز را هر چند غیرقابل پیش‌بینی اما به مرحله اجرا درآورد. بر این اساس روند مبادلات دلاری تغییر کرد و بنا بر اعلام دولت هرگونه خرید و فروش دلار خارج از نرخ ۴٢٠٠ تومان ممنوع و قاچاق اعلام شد، همچنین صراف‌ها از خرید و فروش ارز منع شدند. در عین حال که باید تمام ارزهای صادرات و واردات به سیستم بانکی منتقل و واردات تماما بر اساس ثبت سفارش انجام شود.

اما در جریان اجرای این سیاست تقاضای ارز برای برخی گروه‌ها تعریف نشده و در این شرایط متقاضی راهی جز ورود به بازار و تامین ارز ندارد. در همین راستا ایسنا موضوع را از رئیس کل بانک مرکزی پرس‌وجو کرد و اینگونه مطرح شد که برای برخی بخش‌ها تامین ارزی وجود ندارد و باید متقاضی به سمت بازار آزاد برود و از صرافی تامین کند که دلار حدود ۵۵٠٠ تومان می‌فروشند، آن هم در شرایطی که بانک مرکزی معامله ارزی را در صرافی ممنوع کرده است. در شرایطی که اعلام کردید این مبادلات قاچاق است چون محل قانونی برای تامین وجود ندارد، بنابراین در این شرایط خواسته یا ناخواسته متقاضی ناچار به ارتکاب عملی است که قاچاق و جرم اعلام شده است. در این حالت تکلیف این متقاضیان چه زمانی روشن می‌شود؟
سیف در این باره توضیحاتی ارائه کرد و گفت: ما ادعا نکردیم که تاکنون تمام  مصارف را دیدیم تا این لحظه نکاتی که لازم بوده را گفتیم تا  در ادامه برای بقیه تصمیم‌گیری کنیم.

وی افزود: اقتصاد ایران نیاز به یک اقدام اساسی داشت و این که ظرف ١٠ روز این همه اتفاق افتاده خوب است و فکر نکنید که می‌شد در سرعت بیشتر شرایط ایجاد کرد که تمام نیازها تامین شود به هر حال زمان لازم است.

او گفت: در این بین مهم آن است که در صادرات و واردات خللی ایجاد نشده است.

بار دیگر از سیف سوال شد که اکنون  و در شرایطی که زمینه‌ها فراهم نیست، اگر نیازی تعریف نشده وجود داشت و نیاز فوری است، چه باید کرد تاکید کرد: باید مدتی صبر کنند. بالاخره شرایطی است که باید با آن کنار بیایند و مدتی عقب می‌افتد و بعد تامین می‌شود.

وی همچنین گفت: تعهدی برای افزایش سهم وجود ندارد.

آمار اختصاص دلار ۴٢٠٠ تومانی و سایر ارزها

اما با وجود برخی انتقادات نسبت به گره‌های ایجاد شده در روند صادرات و واردات بعد تک نرخی شدن ارز ، رئیس کل بانک مرکزی این موضوع را تائید نکرده و گفت که هیچ وقفه‌ای در صادرات و واردات ایجاد نشده است.

رئیس کل بانک مرکزی در حاشیه مراسم رونمایی از سامانه نیما (سامانه یکپارچه معاملات ارز) با اعلام اینکه از ٢١ فروردین تا به امروز حدود ٩٢١٠ فقره ارز ۴٢٠٠ تومانی تخصیص یافته و معادل دو میلیارد و ٣۶٠ میلیون دلار است گفت که برخلاف برخی اعلام‌ها، روند صادرات و واردات متوقف نشده و ارز اختصاص یافته است.

سیف همچنین به آمادگی صرافی بانک‌ها برای خرید و فروش ارز در چارچوب تعیین شده اشاره داشت و گفت که با هماهنگی های انجام شده اکنون بانکها آماده خرید ناشی از صادرات و ارائه آن به واردکنندگان هستند. در این زمینه هیچ محدودیتی وجود ندارد.

در بخش دیگری از این نشست شریعتمداری – وزیر صنعت، معدن و تجارت- از سامانه نیما به بانک ارزی کشور تعبیر کرد و گفت که این سامانه کمک قابل توجهی به ساماندهی سیستم ارزی می کند.

وی با اشاره به اینکه در سیستم جدید ارزی و تک نرخی شدن آن تعهدات از گردن بانک مرکزی برداشته می‌شود افزود: تا پیش از این بانک مرکزی ارزی ناچار بود تامین کند که می توانست موجبات خروج ارزی از کشور را فراهم کند ولی اکنون با شرایطی که فراهم شده ارز ناشی از صادرات و خروجی واردات ساماندهی خواهد شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت این راهم گفت که در شرایط جدید ارزی عملا صادرکنندگان عمده چه دولتی و چه خصوصی و همه آن‌هایی که به نوعی تحت حاکمیت قرار دارند، مبادلاتشان تحت اشراف دولت قرار می گیرند.

به گفته وی در این شرایط می توان اختصاص ارز را بر اساس اولویت کالاهای اساسی تامین کرد.

Twitter Google+ Facebook
774 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه