تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوع درصد
روزشمار 10
کوتاه مدت 10
سالیانه 15
بیش از یکسال ممنوع

دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 94254 تاریخ انتشار : ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: بانک مرکزی اعلام کرد که کلیه واردات به کشور چه واردات به مناطق آزاد باشد چه به سرزمین اصلی، نیازمند ثبت سفارش است.

بانک مرکزی: تمام واردات به کشور نیازمند ثبت سفارش است

به گزارش بانک مردم به نقل از تسنیم، بانک مرکزی در توضیح به خبری با عنوان «چالش جدید برای فعالان اقتصادی مناطق آزاد/ بخشنامه بانک مرکزی با مصوبه ارزی دولت تناقض دارد؟+سند»نوشت که این خبر بازتاب نظر یک کارشناس مجهول الهویه است، خوانش جدیدی از تصویب نامه دولت درخصوص نحوه واردات به کشور پیرو سیاست جدید ارزی، ارائه کرده و مدعی شده است که این تصویب نامه با بخشنامه بانک مرکزی تناقض آن دارد.

در این مطلب آمده است: «یک کارشناس اقتصادی معتقد است، بررسی مصوبه ارزی دولت و بخشنامه بانک مرکزی نشان می‌دهد، ثبت سفارش واردات کالا در مناطق آزاد بار دیگر با چالش دوگانگی در تعیین روند انجام ثبت سفارش مواجه شده است». در ادامه نیز تفسیر خبرنگار درخصوص این دوگانگی بدین صورت مطرح شده است: در واقع مصوبه دولت،واردات از مناطق آزاد به سرزمین اصلی را منوط به ثبت سفارشکرده بوده اما بخشنامه ارزی بانک مرکزیواردات به مناطق آزاد را نیز منوط به دریافت ثبت سفارشکرده است.

به همین منظور و برای آگاه سازی مخاطبان آن خبرگزاری تاکید می شود: تصویب نامه شماره ۴۳۵۳‏/ت۵۵۳۰۰هـ مورخ ۲۲‏/۱‏/۱۳۹۷ هیأت وزیران به صراحت درخصوص واردات کلیه کالاها به کشور صحبت کرده و هرگونه واردات کالاها به کشور را که شامل مناطق آزاد، تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی و سایر مبادی است، منوط به ثبت سفارش کرده و در متن آن آمده است: «واردات کلیه کالاها به صورت تجاری به کشور اعم از مناطق آزاد، تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی و سایر مبادی ورودی بدون ثبت سفارش ممنوع است.»

لازم به توضیح است پیش از زمان مصوب شدن این تصویب نامه واردات به مناطق آزاد، تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی بدون ثبت سفارش قابل انجام بود و تاکید این تصویب نامه که در اولین بند آن آورده شده و به دبیرخانه شورای عالی این مناطق نیز به عنوان یکی از مخاطبان ارسال شده است، بر تغییر رویه قبل است؛ بدین مفهوم که کلیه واردات به کشور چه واردات به مناطق آزاد باشد چه به سرزمین اصلی، نیازمند ثبت سفارش است. هدف از این موضوع نیز اشراف اطلاعاتی، ساماندهی و شفاف­سازی تجارت خارجی کشور است.

گفتنی است در تصویب نامه ۲۲ فروردین هیات وزیران، هیچ بندی درخصوص واردات از مناطق آزاد به سرزمین اصلی وجود ندارد و مطلب منتشره صرفا برداشتی ناصحیح از متن تصویب نامه هیات وزیران است.

Twitter Google+ Facebook
596 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه