- بانک مردم - http://bankemardom.ir -

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم: جرایم دانشجویان بدهکار بانکی ۱۰۰ درصد بخشودگی خورد

پایگاه تحلیلی خبری بانک مردم: رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به بدهی ۶۰ میلیارد تومانی فارغ ‌التحصیلان گفت: این افراد از ۲۰ مرداد تا ۱۰ شهریور امسال فرصت دارد تا بدهی‌های خود را در قالب طرح بخشودگی ۱۰۰ جرایم بدهکاران به صندوق رفاه پرداخت کنند.

به گزارش بانک مردم به نقل از ایرنا، ذوالفقار یزدان مهر روز سه شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: سیاست صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در دولت تدبیر و امید، مدیریت مشارکتی مبتنی بر روحیه جهادی بوده تا مشکلات و مسائل جامعه دانشجویی را برطرف سازد.
وی گفت: جامعه هدف صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم ۲ هزار و ۷۰۰ واحد دانشگاهی و بیش از ۴ میلیون دانشجو است که مصمم به خدمات رسانی هر چه بهتر به آنان است.
رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم افزود: براساس آسیب شناسی های انجام شده مشخص شد که صندوق رفاه دانشجویان ۴۴۰ میلیارد تومان مطالبات سنواتی دارد که برخی صعب الوصول بودند اما به لطف خدا بیش از ۳۸۲ میلیارد تومان را وصول کرده و به چرخه خدمات رسانی صندوق بازگرداندنیم.

** کمپین اخذ مطالبات
وی ادامه داد: هم اکنون نیز کمپینی را راه اندازی کرده ایم تا مابقی مطالبات صندوق را اخذ کنیم به گونه ای که در راستای اجرای سیاست خدمات رسانی توام با کرامت انسانی به دانشجویان و دانش آموختگان بدهکار و فراهم ساختن تسهیلات برای بازپرداخت بدهی های معوق، طرح بخشودگی جرایم بدهکاران را از عید قربان تا غدیر عملیاتی خواهیم کرد.
یزداند مهر خاطرنشان کرد: طرح شامل دو گزینه است به گونه ای که دانش آموختگان می توانند با بازپرداخت کل بدهی خود به صورت یکجا از بخشش صد در صدی جرایم بهره مند شوند و یا با بازپرداخت ۵۰ درصدی جریمه از بخشودگی مابقی جرایم و تقسیط مجدد کل بدهی خود حداکثر در ۶ ماه برخوردار شوند.
وی اظهار داشت: متقاضیان باید صرفا با مراجعه به پرتال دانشجویی صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم به آدرس http://bp.swf.ir از این طرح استفاده کنند.

** افزایش دو برابری منابع صندوق رفاه دانشجویان
مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در ادامه اظهار داشت: همچنین با تدابیر صورت گرفته شده منابع صندوق رفاه دانشجویان برای سال جاری ۲ برابر افزایش یافته است به گونه ای که ۴۱۷ میلیارد تومان سال گذشته منابع داشتیم که در قالب تسهیلات به دانشجویان پرداخت می شد با مساعدت دولت این رقم به ۶۷۳ میلیارد تومان افزایش یافته و با هم افزایی با بانک های عامل منابع صندوق به یک هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته است تا پوشش حداکثری به دانشجویان داشته باشیم.
وی اظهار داشت: همچنین خدمات تغذیه دانشگاه ها در سطوح آشپزخانه و سالن های غذاخوری در سه سطح رتبه بندی شده و تا پایان تابستان امسال تمامی آشپزخانه های سطح سه از نظر فضا و تجهیزات با تخصیص اعتباری بالغ بر ۳۶ میلیارد تومان که ۵۰ درصد آن از طرف صندوق و ۵۰ درصد از طرف دانشگاه های تامین می شود؛ ارتقا می یابند.

** توزیع غذای رایگان در برخی دانشگاه ها
وی تصریح کرد: همچنین در برخی دانشگاه های کشور هم اکنون غذا رایگان به دانشجویان ارایه می شود که امیدواریم این طرح توسعه یابد و دیگر دانشجو حتی یک هزار و ۴۰۰ تومان نیز برای هر پرس غذا ندهد.
رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم افزود: در امر وام شهریه هم این صندوق طی تفاهم نامه ای با بانک قرض الحسنه مهر ایران تا سقف ۲۰۰ میلیون ریال وام شهریه به دانشجویان شهریه پرداز دانشگاه های آزاد، غیرانتفاعی و علمی و کاربردی با کارمزد ۳ درصد به صورا ترمی پرداخت می کند.
وی با بیان اینکه در دو سال اخیر به منظور افزایش اثربخشی وام های دانشجویی و رفع نیازهای داشنجویان، مبالغ وام ها دانشجویی از ۲۵ تا ۵۰۰ درصد رشد داشته اند، یادآور شد: صندوق رفاه دانشجویان از ابتدای سال ۹۶ تاکنون بیش از ۴۱۷ میلیارد تومان انواع وام به دانشجویان پرداخت کرده است.

**تخصیص ۱۰۰ درصد تسهیلات در سال ۹۶
یزدان مهر با تاکید بر اینکه صندوق رفاه در سال ۹۶ به صد در صد متقاضیان وام های دانشجویی تسهیلات پرداخت کرده است، اظهار داشت: در سال گذشته بیش از ۱۶۶ میلیارد تومان وام ویژه دانشجویان دکتری به تعداد بیش از ۷۲ هزار نفر پرداخت شده که نسبت به سال ۹۵ بیش از ۱۸۶ درصد رشد داشته اشت.
وی با اشاره به افزایش ۴۸ درصدی اعتبار وام های ضروری و ۳۸ درصدی وام های تحصیلی گفت: اعتبار وام تحصیلی از ۱۳۴ میلیارد تومان عملکرد در سال ۹۶ با رشد ۳۸ درصدی در سال ۹۷ به مبلغ ۱۶۵ میلیارد تومان رسیده است و همچنین وام ویژه دکتری در مجموع به ۲۲۵ میلیارد تومان با هم افزایی بانک توسعه تعاون افزایش یافته است.
رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم افزود: روند پرداخت وام های تحصیلی و ضروری ویژه دکتری و همچنین وام ضروری سایر مقاطع در سال ۹۷ نیز بدون محدودیت اعتباری ادامه خواهد داشت.

** کمبود ۲۰۰ سرای دانشجویی
وی ادامه داد: براساس آسیب شناسی های انجام شده با کمبود ۲۰۰ سرای داشنجویی مواجه هستیم به گونه ای که ۵۰ هزار دانشجو با تراکم پشت درهای خوابگاه ها هستند و بر همین اساس با کمک دانشگاه ها سعی در برطرف کردن این امر داریم و ۲۷ میلیارد تومان نیز برای این امر در راستای رهن سراهای دانشجویی در اختیار دانشگاه ها قرار داده ایم.
یزدان مهر اظهار داشت: یکی از مشکلات موجود در این امر برنامه پنجم توسعه بود که خوشبختانه برطرف شد و امسال برای ۲۰۰ سرای دانشجویی با مشارکت دانشگاه ها و موسسات و بخش های خصوصی برنامه تدارک دیده شده که حدود ۱۹ مورد آن امسال اجرایی می شود.
وی گفت: صندوق رفاه دانشجویان براساس برنامه ششم توسعه ۵۰۰ میلیارد تومان برای ۲۰۰ سرای دانشجویی در نظر گرفته که دانشگاه ها و موسسات خصوصی می توانند از این وام بهره مند شوند و سود بانکی آنها را نیز صندوق پرداخت خواهد کرد.
مشاور وزیر علوم افزود: صندوق رفاه همچنین به منظورعادلانه سازی نرخ اجاره بهای سراهای داشنجویی و شناسایی سراهای فرسوده طرح رتبه بندی خوابگاه ها را عملیاتی کرد و بر اساس آن در سال ۹۶ و ۹۵ تعداد ۳۷۸ سرای دانشجویی را با اعتباری بالغ بر ۷۰ میلیارد تومان به سطوح بالاتر ارتقا داده است.

** اعتبار ۱۸ میلیارد تومانی سراهای دانشجویی
یزدان مهر اظهار داشت: همچنین عملیات اجرایی طرح ارتقای سراهای دانشجویی سطوح ۳ و ۴ با تخصیص اعتباری بالغ بر ۱۸ میلیارد تومان در تابستان امسال آغاز شده که امیدوارم تا آغاز سال تحصیلی شاهد بهبود و تحول اساسی در سطح سراهای دانشجویی دانشگاه ها باشیم.
وی گفت: همچنین در بحث تعمیر و تجهیزات سعی در ایجاد نشاط در سراهای دانشجویی بوده و بر همین اساس ۲۰۰ اتاق تندرستی ایجاد شده و در مجتمع های خوابگاهی دختران نیز جاده تندرستی عملیاتی شده است.
رییس صندوق رفاه دانشجویان افزود: شعار هر خوابگاه یک کارگاه مهارت محور نیز در دستور کار بوده و بر همین اساس با دانشگاه فنی و حرفه ای برنامه ریزی شده تا ۵۰ کارگاه مهارت محور ایجاد شود.
وی ادامه داد: صندوق رفاه وزارت علوم برای هر کارگاه ۱۰۰ میلیارد تومان تسهیات قرض الحسنه ارایه می دهد و به هر دانشجوی ساکن در این خوابگاه ها نیز ۱۰ میلیون تومان وام قرض الحسنه پرداخت می کند.

**۶۰ خوابگاه دانشگاه فنی حرفه ای در رتبه پنجم
یزدان مهر در ادامه در پاسخ به سوال ایرنا در مورد وضعیت نامناسب خوابگاه های دانشگاه فنی و حرفه ای اظهار داشت: همزمان با بحث رتبه بندی سراهای دانشجویی در سال ۹۴ با دانشگاه فنی و حرفه ای نیز مکاتبه کردیم اما مدیران وقت این دانشگاه فرم های مربوطه را ارایه نداده و در رتبه بندی شرکت نکردند؛ البته طی ۲ هفته اخیر اقدامات و تفاهم نامه هایی ایجاد شده در بتوانیم سطوح خوابگاه های این دانشگاه را افزایش دهیم.
رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم گفت: تعداد ۶۰ خوابگاه دانشگاه فنی و حرفه ای در رتبه پنجم قرار دارند و این صندوق آمادگی همکاری و ارایه منابع لازم را برای بازسازی و ارتقای کیفی این سراهای داشنجویی دارد.
وی در مورد اجاره بهای سراهای دانشجویی نیز گفت: هنوز برای سال تحصیلی جدید تصمیم گیری نشده است اما صندوق رفاه دانشجویان طی ۲ سال گذشته هیچ افزایش اجاره بهایی برای سراهای دانشجویی نداشته است.

،، ممانعت برخی دانشگاه ها از ثبت نام دانشجویان بدهکار
یزدان مهر در پاسخ به سوالات یکی از خبرنگاران مبنی بر ممانعت برخی دانشگاه ها از ثبت نام دانشجویان به سبب بدهی اجاره بهای نیز افزود: اجاره بهای خوابگاه ها بایستی ابتدای ترم پرداخت شود منتهی سال گذشته بخشنامه کردیم که این امر در طول ترم هم محقق شود اما به طور حتم معاونان دانشجویی دانشگاه ها مراعات حال دانشجویان را می کنند.
وی در ادامه اظهار داشت: در راستای تسهیل مسافرت های تابستانی دانشجویان، همکاران دانشگاهی و خانواده آنها و استفاده بهینه از سراهای دانشجویی در ایام تعطیلات تابستانی، طرح آزمایشی اسکان مسافران تابستانی در سراهای دانشجویی با اولویت دانشگاهیان، دانشجویان و خانواده محترم آنان از روز پنج شنبه ۱۱ مرداد ماه آغاز شده است.
مشاور وزیر علوم افزود: دانشجویان و دانشگاهیان می توانند از طریق مراجعه به سامانه sara.swf.ir و انتخاب شهرهای اقامتی موجود در سامانه و گذراندن فرایند مربوطه به صورت اینترنتی رزرو اتاق را انجام داده و از طریق درگاه بانکی موجود مبلغ اجاره بها را واریز و به صورت آنلاین معرفی نامه مربوطه را برای ارائه به اماکن اقامتی دریافت کنند.
رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم با بیان این مطلب که حدود ۲۱ دانشگاه در نقاط مختلف کشور آمادگی خود را برای شرکت در این طرح اعلام کرده اند، افزود: دانشگاه های شرکت کننده حدود ۳۰ بلوک از جمله سراها، استاد سراها و مهمانسراهای موجود در دانشگاه ها را جهت اسکان مهمانان تابستانی تجهیز کرده اند.
یزدان مهر با بیان اینکه مدت اجرای این طرح ۴۰ روز بوده و پذیرش و اسکان مسافران از روز پنج شنبه ۱۱ مرداد آغاز شده است، افزود: ظرفیت پذیرش مهمانان در زمان اجرای این طرح در مجموع بالغ بر ۶۰ هزار نفر شب تخمین زده می شود.
مشاور وزیر و رییس صندوق رفاه دانشجویان تصریح کرد: به جهت رعایت حال دانشگاهیان سعی شده است اجاره بهاء در حداقل میزان محاسبه شده و مبلغ اجاره بها به ازای هرنفر تخت روزانه از ۸۰ هزار ریال تا ۲۵۰ هزار ریال متناسب با امکانات رفاهی تعیین شده است.
یزدان مهر ابراز امیدواری کرد: با استقبال عمومی از این طرح در سال های آینده شاهد افزایش تعداد دانشگاه های شرکت کننده و همچنین بالا رفتن ظرفیت اسکان مسافران خواهیم بود.