تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوع درصد
روزشمار 10
کوتاه مدت 10
سالیانه 15
بیش از یکسال ممنوع

دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 110212 تاریخ انتشار : ۱۴ آبان ۱۳۹۷

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: تلاشگران عرصه علم و صنعت در چهارمین همایش و نمایشگاه جانبی صنعت سیمان، باری دیگر گرد هم آمدند تا با ارایه آخرین دستاوردهای علمی و فنی خود در مسیر پیشبرد و توسعه هرچه بیشتر این صنعت مهم زیر ساختی بیش از پیش گام های بلندی برداشته شود.

چهارمین همایش و نمایشگاه جانبی صنعت سیمان و افق پیش رو، امسال نیز همچون سالهای گذشته با حضور پررنگ شرکت های معتبر و خوشنام داخلی و خارجی، اساتید سرشناس و برجسته از دانشگاههای صنعتی سراسر کشور، کارشناسان، صاحبان صنایع، فعالان عرصه سیمان واصحاب رسانه در مرکز همایش های رازی تهران برگزار شد.

تلاش برای برگزاری چنین همایشی که مفهوم واقعی همکاری صنعت و دانشگاه را محقق می سازد دغدغه کسانی است که نمی خواهند صنعت کهنه کار سیمان کشور با توجه به عمری بالای فعالیت آن، در مسیر پیشرفت در جا برند ودر مقابل توسعه جهانی این صنعت مهم، فرتوت و عقب مانده شود. فعالان صنعت سیمان می کوشند تا با برگزاری چنین همایش هایی علم و صنعت را به هم گره بزنند و همگام و همراه با پیشرفت های جهانی صنعت سیمان نیز متحول و پویا شود.

از آنجایی که صنعت سیمان به عنوان صنعتی پیشرو و استراتژیک از جایگاه مهمی در عرصه اقتصاد هر کشوری برخورداراست بنابراین توجه ویژه به این صنعت مهم و ارز آور در راستای توسعه و پیشرفت می تواند نردبان ترقی و توسعه اقتصادی، عمرانی و آبادانی هر کشوری شود.

اکنون که مشعل صنایع سیمان در جای جای پهنه جغرافیای ایران زمین روشن است و از طرفی موقعیت استراتیژیک و ژءو پولتیکی کشوربرای توسعه صادرات محصولات این صنعت، جایگاه ویژه ای را در کشور فراهم کرده است، در چنین شرایطی توجه و تمرکز بر به روز شدن تولید و تجهیزات و ماشین الات صنعت سیمان و نیز بهره گیری از آخرین دستاوردهای علمی و فنی در راستای پیشرفت این صنعت مهم ضرورتی اجتناب ناپذیری است که باید به جد به آن پرداخته شود.

ضرورت تنوع تولید با محصولات نوین در صنعت سیمان

دکتر غلامعلی فرزی دبیر چهارمین همایش و نمایشگاه جانبی صنعت سیمان و افق پیش رو در گفتگو با ما به مزایای برگزاری این همایش اشاره کرد و گفت: برگزاری چنین کنفرانس هایی موجب می شود تا علاوه بر ارایه و معرفی آخرین دستادودهای علمی و فنی صنایع سیمان بستر تبادل نظر از سوی صاحبان صنایع، پژوهشگران و خبرگان این حوزه در تمام بخش ها با هدف حرکت صنعت سیمان در مسیر صنعت سبز با راندمان خوب کیفی تولید و توجه به بهینه سازی مصرف انرژی فراهم شود.

وی با بیان این که برگزاری کنفرانس صنعت سیمان کمک می کند تا ایده های نو و خلاقانه در میزگردها و سخنرانیها برای توسعه صنعت سیمان به دست اندرکاران این صنعت ارایه و بکار گرفته شود گفت: با توجه به موقعیت ایران در تولید و فروش سیمان به کشورهای همجوار همچنین نفش ارزآوری در این بخش، ضرورت تنوع تولید با محصولات نوین، بکارگیری آخرین فن آوریها برای تولید نسل جدید به گونه ای که کمترین آسیب به محیط زیست وارد شود و نیز توجه به مصرف سوخت تجدید پذیر تشریح و تاکید خواهد شد تا تولید بر مبنای علم و فن آوری روز دنیا صورت گیرد.

فرزی اضافه کرد: در همایش امسال از اسانید سرشناس علوم صنعتی ۱۲ دانشگاه کشور دعوت به عمل آمد تا آنها با ارایه مقالات علمی خود صاحبان صنایع، دست اندرکاران و فعالان این بخش را از آخرین دستاودهای علمی خود مطلع کنند.

وی افزود در کنار این همایش نمایشگاه جانبی صنعت سیمان نیز برگزار شده است و شرکت های خارجی و داخلی با ایحاد غرفه هایی محصولات تولید مرتبط با صنعت سیمان و آخرین دستاوردهای تولیدی خود را به معرض دید عموم قرار داده اند.

دبیر علمی این همایش افزود: همایش صنعت سیمان و نمایشگاه جانبی، به همت انجمن صنفی کارخانجات سیمان، دانشگاه‌ها و برخی موسسات تشکیل شده و در هریک موضوعات خاصی مورد بحث قرار گرفته است علاوه بر این نمایشگاه جانبی از شرکت‌های مرتبط با صنعت سیمان نیز در کنار آن تشکیل شده که ماشین‌آلات، تجهیزات و خدمات مورد نیاز صنعت سیمان در آن ارائه می شود.

۴۰ درصد قیمت تمام شده سیمان در دنیا صرف انرژی

دکتر سید حسن هاشم آبادی عضو هئیت علمی دانشگاه علم و صنعت طی سخنانی در چهارمین همایش و نمایشگاه جانبی صنعت سیمان و افق پیش رو با اشاره به سهم بالای این صنعت در مصرف سوخت گفت: تولید و صادرات سیمان در عمل صدور پکیجی از انرژی است چرا که صنعت سیمان جزو پر مصرف ترین صنایع انرژی بر محسوب می شود.

وی خاطرنشان کرد: ۴۰ درصد قیمت تمام شده سیمان در دنیا صرف انرژی برای تولید این کالا می شود چرا که برای تولید یک تن سیمان باید ۷۰۶ کیلو کالری انرژی مصرف شود. البته باید گفت؛ متوسط مصرف انرژی برای تو لید سیمان در کشور ۲۵ درصد بالای نرم جهانی است.

این کارشناس صنعت سیمان اضافه کرد: ایران با تولید سالانه ۷۵ میلیون تند سیمان در این کشور چهارمین تولید کننده سیمان در جهان شناخته شده و مقام نخست را در منطقه از آن خود کرده است.

هاشم آبادی اضافه کرد: تامین سوخت برای تولید سیمان در ایران از طریق گاز طبیعی یا مازوت صورت می گیرد. این استاد دانشگاه تصریح کرد: برای تولید هر تن سیمان در کشور ۱۰۰ متر مکعب گاز طبیعی یا مازوت نیاز است که هزینه آن ۱۲ میلیارد تومان تمام می شود.

وی با بیان این که گاز مصرفی برای تامین تولید سیمان در کشور تمیز و خالص نیست گفت: در شبکه سوخت رسانی اثر ذرات همراه گاز مصرفی در کارخانه های سیمان، صدماتی را به سیستم و تجهیرات تولید سیمان واردات می کند که این روند به مرور زمان استهلاک کارخانه ها را بیشتر می کند.

هاشم آبادی اضافه کرد: در پژوهشکده سیمان دانشگاه علم و صنعت بدنبال آن هستیم تا با حرکت در مسیر بهینه سازی مصرف سوخت، اقداماتی انجام شود تا در آینده افزایش هزینه های سوخت برای تولید سیمان این صنعت تهدید کننده نشود.

ضرورت ایجاد زیرساخت ها برای تامین سوخت جایگزین در صنایع انرژی بر

همچنین مهندس مجید نوید کارشناس و فعال صنعت سیمان در حاشیه این همایش گفت: تاکید صنعتگران بر حرکت در مسیر کاهش مصرف سوخت های فسیلی و توجه به استفاده از ابزارها، تجهیزات و نرم افزارها لازم آنگونه که رویکرد فاصله گیری از استفاده سوخت ارزان قیمت در کشور شود ضروری است. بنابراین ایجاد یک سیستم خاص برای محاسبه و تعریف میزان هزینه تولید و چگونگی مصرف سوخت در فرایند احتراق کارخانه ها نیازمند یک سیکل کامل انرژی است که باید مد نظر گرفته شود.

وی با بیان اینکه می توان به جای سوخت های فسیلی برای تولید سیمان از بازیافت زباله ها استفاده شود گفت: ۷۰ درصد تولید سیمان در کشور آلمان اکنون از طریق سوخت های غیر فسیلی و انرژی های تجدید پذیر انجام می شود و قرار است  تا سال ۲۰۲۵ این میزان به ۱۰۰ درصد برسد.

مهندس نوید با بیان این که زیرساخت های صنایع انرژی بر برای تولید کالاها با سوخت جایگزین در کشور باید فراهم شود اظهارداشت: انرژی های تبدیل پذیر پایدار نیستند و نمی توان برآن تکیه کرد البته با توجه به ارزان بود سوخت در کشور توجههی به این موضوع نمی شود.

این فعال اقتصادی بر بهینه سازی مصرف سوخت و انرژی ، طراحی جهت سوخت های جایگزین، شبیه سازی فرایند ها به کمک cfd ، بهبود راندمان احتراق در مشعل ها، تبدیل سوخت از مازوت به گاز، کاهش انتشار گازهای آلاینده، افزایش راندمان کلساینز و بهینه سازی فرایند تولید تاکید کرد و افزود: رویکرد مصرف سوخت در صنایع انرژی بر باید با سیستم های نوین و تجهیزات مدرن که مصرف سوخت را کاهش و بهینه می کنند تجهیز کنند.

وی با بیان این که ۶۰درصد انرژی در ایران صرف دو صنعت سیمان و فولاد می شود گفت: تا کی باید دست روی دست گذاشت و فقط از سوخت های فسیلی برای تولید در کارخانه های بزرگ انرژی بر استفاده کرد.

گفتنی است چهارمین همایش و نمایشگاه جانبی صنعت سیمان و افق پیش رو از ۱۳ تا ۱۵ آبانماه جاری  با محوریت انرژی و محیط زیست در صنعت سیمان، اقتصاد محیط زیست و انرژی و توسعه پایدار در این صنعت سیمان ،ایمنی، بهداشت و محیط زیست (HSE)  در صنعت سیمان، بهینه سازی و ارتقاء فناوری های تولید درصنعت سیمان، بهینه سازی مصزف انرژی و سوخت های جایگزین در صنعت سیمان، مدیریت اقتصادی و مهندسی فروش و حمل و نقل در صنعت سیمان ، کاربردها و عملکردهای نوین در صنعت سیمان، استراتژی و راهبردهای تعمیر و نگهداری دستگاه ها و تجهیزات در این صنعت و کنترل کیفیت و استاندارد ها در صنعت سیمان در مرکز همایش های رازی تهران در حال برگزاری است.

Twitter Google+ Facebook
2,227 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه