تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوع درصد
روزشمار 10
کوتاه مدت 10
سالیانه 15
بیش از یکسال ممنوع

دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 110735 تاریخ انتشار : ۲۲ آبان ۱۳۹۷
پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: بانک ایران زمین در نیمه نخست سال جاری با رشد ۴۱۲ درصدی در حوزه درآمدزایی  غیرمشاع فضایی متفاوت نسبت به سال گذشته ایجاد کرده است.
به گزارش بانک مردم، درآمد غیر مشاع بانک ایران زمین در شش ماهه نخست سال ۹۷  افزون بر ۹ هزار و ۳۷۰ میلیارد ریال بوده که نسبت به دوره مشابه در سال قبل بالغ بر ۴۱۲ درصد رشد داشته است چرا که در نیمه نخست سال  گذشته جمع درآمد غیر مشاع یک هزار و ۸۳۱ میلیارد ریال بوده  است.
بر اساس صورتهای مالی و گزارش های حسابداری صنعت بانکداری ، بانک‌ها دارای دو نوع درآمد هستند که عبارت از درآمد مشاع و درآمد غیر مشاع.
درآمد مشاع به واسطه مشارکت با افراد به دست می‌آید. دریافت سپرده‌های مدت دار از مشتریان، سرمایه‌گذاری سپرده‌ها در کسب‌وکارهای مختلف و ارائه تسهیلات مدت‌دار به مشتریان سبب ایجاد درآمدی برای بانک می‌شود که این درآمد ناشی از اختلاف نرخ سود سپرده‌ها و تسهیلات اعطایی و همچنین سود حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها است.
درآمدهای غیرمشاع  دسته‌ای دیگر از درآمدهای بانک است که به واسطه دریافت کارمزد خدمات ارائه شده و ارائه مشاوره‌های مالی و سرمایه‌گذاری حاصل می‌شود. از جمله این درآمدها: ۱- خدمات اعتبار اسنادی ۲- خدمات ضمانت‌نامه بانکی ۳-خدمات بانکداری الکترونیک ۴-خدمات ارزی ۵-کارمزد نگهداری اسناد و اوراق بهادار مشتریان ۶- صدور انواع چک‌ها و…
اهمیت این درآمد (غیرمشاع) را باید در تفاوت آن با درآمدهای مشاع جست‌وجو نمود و این تفاوت را اینگونه می‌توان بیان نمود که اگر در کسب درآمدهای مشاع که ناشی از اختلاف نرخ سود سپرده‌ها و تسهیلات اعطایی و همچنین سود حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها است و با توجه به بهای تمام شده پول که از دو آیتم اصلی: ۱- هزینه‌های تخصیص منابع (بهره‌ای) ۲- هزینه‌های غیرپولی (شامل هزینه‌های اداری، پرسنلی و هزینه مطالبات ) تشکیل شده است. در نتیجه با معوق شدن تسهیلاتی که بانک‌ها درآمد خود را مخصوصا در سال‌های قبل بر سود کسب شده از آنها متمرکز نموده‌اند نه‌تنها آن هزینه‌ها پوشش لازم پیدا نمی‌کند بلکه هزینه‌های دیگر تحمیل شده ناشی از این معوقات را که در حال حاضر به عنوان بیماری سیستم بانکی محسوب می‌گردد، تحمیل بانک‌ها می‌نماید و از ارزش آن درآمد (مشاع) کاسته شده و اهمیت آن را کم‌رنگ‌تر می‌نماید، اما در مقابل درآمدهای غیرمشاع به عنوان یک درآمد نقدی تاثیر بیشتری در سودآوری بانک‌ها از خود نشان می‌دهد که باعث شده بانک‌ها با پی بردن به اهمیت این درآمد (غیرمشاع) با تبلیغات خدمات متنوع خود رقابت خود را در کسب سهم بیشتر از این نوع درآمد در بازار را شروع نمایند و با نگاهی کوتاه به صورت‌های مالی ارائه شده بانک‌ها که نشان دهنده افزایش درآمدهای غیرمشاع هر سال نسبت به سال قبل آنها بوده حاکی از تلاش بانک‌ها در به‌دست آوردن این نوع درآمد می‌باشد. بنابراین برای ایجاد شرایط درآمدزای مطلوب در بانکداری امروز این نوع درآمد (غیرمشاع) را باید با برنامه‌ریزی صحیح و بلندمدت در بانک‌ها بیش از پیش ایجاد و تقویت نمود.(دنیای‌اقتصاد/شماره ۲۲۷۵)
بنابراین این وضعیت درآمد غیرمشاع  بانک ایران زمین نشان‌دهنده  شرایط در اینده بانک است دریچه‌ای برای بهبود شرایط گشوده شده است.
بانکداری ایرانی
Twitter Google+ Facebook
985 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه