تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوع درصد
روزشمار 10
کوتاه مدت 10
سالیانه 15
بیش از یکسال ممنوع

دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 116318 تاریخ انتشار : ۱۹ دی ۱۳۹۷

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: رییس کل اسبق بانک مرکزی با بیان اینکه در شرایط فعلی اولویت اقتصاد ما اصلاح زیرساخت های پولی و بانکی است نه حذف صفر از پول ملی گفت: همچنین در حال حاضر دولت ظرفیت حذف صفر از پول ملی را به شکل صحیح ندارد و ممکن است دچار انحراف و کج روی شود.

حذف صفر از پول ملی اولویت اقتصاد ایران نیست

به گزارش بانک مردم به نقل از تسنیم، طهماسب مظاهری، رییس کل اسبق بانک مرکزی، در خصوص حذف چهار صفر از پول ملی، اظهار کرد: قرار بر این نیست که حذف صفر از پول ملی به عنوان سیاست اقتصادی بخشی از مشکلات مربوط به این حوزه را حل کند، بلکه باید بخشی از مشکلات مربوط به مبادله پول و کالا بین مردم را رفع کند.

وی افزود: نسبت به مدیریت نرخ ارز، مدیریت ترازنامه بانک ها، عملیاتی کردن بانکداری بدون ربا و زدودن شائبه ربوی بودن و به طور کلی در اصلاح نظام بانکی مسئله حذف صفر از پول ملی در شرایط فعلی اولویت ندارد.

مظاهری ادامه داد: حذف صفر از پول ملی اقدام ضروری و لازم است و باید این امر انجام بپذیرد، اگر دولت و نظام بانکی ظرفیت و توان اصلاح موارد مذکور را همزمان با حذف صفر از پول ملی داشته باشند می تواند اقدام درخور توجهی باشد، اما اگر این ظرفیت وجود نداشته باشد باید این مسئله به تعویق بیفتد تا اقدامات بنیادین و زیرساختی در اولویت قرار بگیرد.

رییس کل اسبق بانک مرکزی گفت: در حال حاضر به دلیل تورم انباشته شده در چند دهه اخیر ارزش پول ملی کاهش یافته است و دولت تدبیری جدی برای مدیریت رشد نقدینگی و کاهش آن ندارد و این امر همچنان با روند صعودی ادامه دارد و تاثیر آن در یک سال آینده بر اقتصاد مشهود خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه این امر موجب شده نرخ برابری پول ملی ما با سایر کشورها در سطح نازلی قرار بگیرد، بیان کرد: به لحاظ قانونی، ابعاد اسکناس و عملیات حسابداری حذف پول کار خوبی است، اما نسبت به اصلاح زیرساخت ها و نظام بانکی اولویت کمتری دارد، لذا دولت و بانک مرکزی باید نیرویشان را بر اصلاح این سیاست ها متمرکز کنند.

مظاهری تصریح کرد: در حال حاضر دولت ظرفیت انجام این اقدام را به شکل صحیح ندارد و ممکن است دچار انحراف و کج روی شود، لذا باید با مطالعات کارشناسی و طراحی نرم فزارهای لازم در چند سال آینده به حذف صفر اقدام کنیم.

Twitter Google+ Facebook
1,765 views
نظرات
  1. علی حسن جهانگیری چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷

    آقای رییس بانک مرکزی مگر مشکلات فعلی را نمی بینید ،میخواهید پروژه ای دیگر را فرا خوان دهید؟آقای رییس محترم تدابیر شما نیاز به کار شناسی وزمان سنجی دارد . شما مشکل بانکها را حل کنید ،از تجمع سپرده گزاران بکاهید ،وضعیت ارز را حل کنید ،مردم در بازار گرانی گیج وماتمند شما میخواهید داستانی دیگر ببافید. و… شما در این طرح اول نظر کارشناسان خبره وبا تجره را جویا شوید ومورد را تجزیه وتحلیل کنید ،از اساتید اقتصاد کمک بگیرید و بر اساس اولویت پیش بروید ومتعاقب ان اطلاع رسانی نمایید تا مردم از چند وچون طرح شما آگاه شوند وبعد در صورت مساعد بودن شرایط اقدام کنید .مردم از همین حالا دانسته یا ندانسته پولهایشان از بانکها خارج می کنند وبه طلاو… تبدیل می نمایند چون معلوم نیست طرح شما به فرجام برسد و مردم سپرده گزار هم حاضر نیستند در این آزمایش شرکت کنند .

  2. کامران چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷

    خیلی پولمان ارزش داره اگه چهارصفرش برداشته بشه دیگه چیری ازش نمی مانه.

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه