تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوع درصد
روزشمار 8
کوتاه مدت 11
سالیانه 15
بیش از یکسال ممنوع

دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 127410 تاریخ انتشار : ۱ خرداد ۱۳۹۸

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: جعبه سیاه بانک زنجانی در بخشی از دفاعیات خود در دادگاه با اقرار به اینکه شرکتهای صوری مورد استفاده زنجانی در مالزی را او ثبت کرده است، گفت: هیچ فعالیتی در زمینه نفتی و بانکی نداشتم و کارم دکوراسیون ساختمان بود.

زیباحالت منفرد: شرکتهای صوری بابک زنجانی را در مالزی من ثبت کردم

به گزارش بانک مردم به نقل از تسنیم، چهارمین جلسه رسیدگی به اتهامات علیرضا زیباحالت منفرد که از آن به‌عنوان جعبه‌سیاه بانک زنجانی نام برده می‌شود صبح امروز در شعبه چهارم رسیدگی به مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی برگزار شد.

زیباحالت‌منفرد در این جلسه در ادامه دفاعیات خود با استناد به صفحاتی از کیفرخواست به تناقض‌گویی‌های شمس در مورد خودش اشاره کرد و گفت: بازپرس در تحقیقاتی بنابر اقاریر آرش علایی به این نتیجه رسیده است که تمام دفاتر حسابها در تهران نگهداری می‌شود و واریزها از اینجا انجام شده است.

زیباحالت منفرد اظهارات شمس در مورد خودش را دروغ دانست و گفت: نکته بانمک آقای شمس این است که گفته منفرد چند سال اول مدیرعامل بانک بوده و بعد آقای علایی به جای او منصوب شده است که برخلاف گزارشهای وزارت اطلاعات است.

وی سپس مدعی شد که بازپرس پرونده وانمود کرده که او در تأسیس شرکت ایزو که قرار بوده در آینده در زمینه فروش نفت فعال باشد نقش داشته است و افزود: از نماینده دادستان تقاضا دارم چنانچه مدرکی از دخالت اینجانب در حوالجات آی‌بنک وجود دارد، ارائه کنند.

وی در خصوص اظهارات شمس درباره انبارداری نفت توسط او نیز گفت: حسب اظهارات آقای شمس هزینه انبارداری بالغ بر ۵۴میلیون یورو بوده، در صورتی که در اظهارات دو صفحه قبلش در کیفرخواست گفته ۳۰میلیون یورو، چقدر تناقض؟ آیا این انبارداری‌ها فیش ندارد؟ اگر ایشان فیش‌ها را ارائه کنند من تمام اظهارات دیگر ایشان علیه خودم را می‌پذیرم و اکنون خواهان دلایل طرح این اظهارات خلاف واقع علیه خودم هستم.

زیباحالت منفرد سپس با اشاره به اینکه شمس پیش از این ۱۰ مرتبه از شخصی بدون ذکر نام به‌عنوان نماینده سنگاپوری شرکت ایزو نام برده است که او عنوان کرده ۳۲درصد از محموله نفت آب بوده یا کشتی‌ها موتور نداشته‌اند، افزود: نام این فرد بجنوردی معروف به کاپیتان بجنوردی است که کارمند اخراجی شرکت نفتکش ایران است؛‌ فردی ۵۰ ساله و دارای تابعیت موقت سنگاپور که معرف خانم یو به شمس و زنجانی بوده است.

وی سپس مدعی شد که کاپیتان بجنوردی در پیشنهادی بی‌شرمانه به او گفته است “صدای این محموله را درنیاور، اجازه بده خانم یو آن را تصاحب کند و سود آن ۵۰ – ۵۰ تقسیم شود”.

منفرد در خصوص کاپیتان بجنوردی افزود: او ۵۰۰هزار دلار برای اجاره کشتی سیما از من گرفت، اما بعد از آن غیبش زد و هر وقت از زنجانی پیگیری کردم، گفت “مگر من گفتم از او کشتی اجاره کنی که پولت را از من می‌خواهی؟”.

وی سپس ادعایی را علیه پسندیده بازپرس پرونده مطرح کرد و گفت: او بعد از انتقال به دادسرای پولی و بانکی پرونده را از دادسرای کارکنان دولت مانند اموال شخصی‌اش با خود انتقال داد و پرونده ۵ جلدی مرا چند شبه رسیدگی کرد.

در اینجا قاضی صلواتی به گفته‌های متهم واکنش نشان داد و افزود: شما حق توهین به بازپرس را نداری و مراقب اظهاراتت باش.

سپس متهم به دفاعیات خود ادامه داد که قاضی مجدداً خطاب به او گفت: دفاعیاتی که خودت انجام می‌دادی، بهتر بود تا این دفاعیاتی که برایت نوشته‌اند.

متهم در پاسخ به قاضی گفت: آنها تایپ شده بود و این را با دستخط خودم شب تا صبح نوشتم و بد نوشتم.

قاضی نیز مجدداً گفت: نه اینها را به تو داده‌اند، تو صفحات کیفرخواست را ندیده‌ای، ولی داری به آنها استناد می‌کنی!

زیباحالت منفرد در ادامه داشتن عنوان سفیر‌کبیر و پاسپورت دیپلماتیک کشور مالزی را باعث افتخار خود دانست و ضمن اشاره به اقامتش در مالزی مدعی شد که ایران را ولایت عشق می‌داند و به آرمانهایش معتقد است.

در ادامه این جلسه نماینده دادستان از وی پرسید “در کدام حوزه‌ها با زنجانی همکاری داشتی؟” که متهم در پاسخ گفت: در زمینه ثبت شرکتهای صوری در مالزی و پیدا کردن مخازن نفتی که در آن زمان کار بسیار دشواری بود، با وی همکاری داشتم.

سپس نماینده دادستان از وی پرسید: “کار شما چه بود؟ آیا در زمینه نفت و بانکداری هم فعال بودید؟” و متهم در پاسخ گفت: کار من پیمانکار دکوراسیون ساختمان بود و به‌هیچ عنوان در زمینه نفت و بانکداری فعال نبودم.

وی سپس اقرار کرد که در تمام شرکتها رئیس هیئت مدیره بوده است.

در ادامه جلسه وکیل شرکت نفت از متهم خواست درباره نقشش در بانک FIIB و شرکتهای اس‌سی‌تی بنکرز و ایزو توضیح دهد که نقش اصلی را در اقدامات مجرمانه داشته‌اند، توضیح دهد که متهم در پاسخ گفت: اس‌سی‌تی بنکرز در اقلیم کردستان و دبی ثبت شده بود و کار صرافی از کیش به دبی را انجام می‌دادند. زنجانی تلاش کرد که با استفاده از این شرکت در مالزی بانکی تأسیس کند که به علت تابعیت ایرانی او و نداشتن دفتر ممکن نشد.

وی در رابطه با بانک FIIB مدعی شد که هیچگونه نقشی در آن نداشته و این بانک توسط معاون عالی نخست‌وزیر مالزی به زنجانی معرفی شده بود و او هم تلاش کرد و آن را خرید.

نماینده دادستان از منفرد پرسید نقش شما در این بانک چه بود که متهم در پاسخ گفت: من مدیر تعمیرات این ساختمان بودم.

قاضی صلواتی به پاسخ متهم در این مورد واکنش نشان داد و گفت “شما مشاور ویژه زنجانی در این بانک بودید” که متهم توضیح داد “این بانک نیازمند چارت بود و از نام من به صورت افتخاری به عنوان مشاور در این چارت استفاده شد تا در صورت بروز مشکل بتوانم از نفوذ خود برای حل آن استفاده کنم”.

پس از این اظهارات نماینده دادستان و قاضی متفقا اظهار کردند که اقدامات متهم زمینه بروز جرائم بابک زنجانی را مهیا کرده و او حلقه اتصال این جرائم است.

Twitter Google+ Facebook
2,154 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه