تبلیغات
میزان سود سپرده قانونی
موضوع درصد
روزشمار 8
کوتاه مدت 11
سالیانه 15
بیش از یکسال ممنوع

دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
کد خبر : 127663 تاریخ انتشار : ۵ خرداد ۱۳۹۸
مالیات

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: مطرح شدن سه طرح «مالیات بر جمع درآمد»، «مالیات بر عایدی سرمایه با اولویت مالیات بر عایدی املاک» و «مالیات بر سود سپرده بانکی» همانطور که از عنوانشان پیدا است عملکرد سفته بازاران و دلالان را در اقتصاد ایران هدف قرار داده‌است.

به گزارش بانک مردم به نقل از ایسنا، سرپرست سازمان امور مالیاتی از در دستور کار قرار گرفتن سه پایه جدید مالیاتی جدید توسط دولت و مجلس خبر داده است. «مالیات بر جمع درآمد»، «مالیات بر عایدی سرمایه با اولویت مالیات بر عایدی املاک» و «مالیات بر سود سپرده بانکی» سه طرحی هستند که توسط محمد قاسم پناهی مطرح شده‌اند.

دلالان هدف اصلی طرح‌های مالیاتی سه‌گانه

همانطور که از عناوین این پایه‌های مالیاتی جدید برمی‌آید، تمرکز اصلی این طرح‌ها بر مساله دلالی و سفته‌بازی در اقتصاد است؛ مسأله‌ای که مخصوصاً در یک سال اخیر مانند طوفانی اقتصاد ایران را درنوردید و به همه فعالان اقتصادی نشان داد که کت اقتصاد ایران در تن کیست!

از بروز تلاطم بازارهای سرمایه‌ای که از جهش قیمت ارز آغاز شد حدود یک سالی می‌گذرد و حالا اثر تورم رکودی بر جان همه بازارهای سرمایه‌ای نشسته است. واقعیت این است که در شرایطی که سرعت تغییر و تحولات اقتصادی بسیار بالا است، تصمیم‌گیران اقتصادی هم باید چالاکی بالایی را در برخورد با مسائل به کار بگیرند.

احتیاط کنید؛ اقتصاد در رکود تورمی است!

با این همه مطرح شدن دیرهنگام سه طرح مالیاتی «مالیات بر جمع درآمد»، «مالیات بر عایدی سرمایه با اولویت مالیات بر عایدی املاک» و «مالیات بر سود سپرده بانکی» که با هدف کنترل سفته‌بازی مطرح شده‌اند باید با حساسیت بالایی به اجرا دربیایند چرا که به عقیده کارشناسان طرح‌های مالیاتی همچون دیگر دستورهای کلان اقتصادی می‌توانند باعث ایجاد پیامدهایی ناخواسته شوند، اهمیت این موضوع زمانی بیشتر درک می‌شود که بدانیم اقتصاد کشور در شرایط رکود تورمی است و در این شرایط باید نسبت به عدم تعمیق این شرایط هم حساس بود.

به گزارش ایسنا، پیش از این نیز یک اقتصاددان با بیان اینکه سیاستگذاری مالیاتی در همه جای جهان متکی بر قاعده پویایی است، اظهار کرده بود که پویایی در این گزاره به این معناست که سیاست گذاران مالیاتی در شرایط مختلف و با توجه به مسائل خاص اقتصادی سیاست‌های مناسب مالیاتی را در زمان درست آن طراحی و اجرا کنند.

Twitter Google+ Facebook
1,549 views
نظرات
  1. . یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸

    این گونه طرح ها ظاهرا قشنگ هستند ولی در باطن بدلیل وجود بندهایی بنفع دلالان و به ضرر مردم متوسط و ضعیف جامعه میشود.منظور ما پیش فروش سکه انجام دادیم ولی در بند های این ماجرا آمدیم و تعداد و شرایط را تبیین نکردیم و نتیجه آن شد که یارو اومد و هزار سکه پیش خرید کرد و در ادامه ما هرچه زور زدیم نتوانستیم دولت را که در واقع همدست دلالان بود را از این اقدام و تحویل این سکه ها منصرف کنیم.بگذریم در این ماجرا هم باید حد محدود مشخص شود که در نهایت دلالان راه فرار نداشته باشند و ما اقشار ضعیف و متوسط جامعه را نقره داغ نکنیم.بعنوان مثال چه اشکال دار که ما مثلا سپرده های زیر دویست میلیون تومان را معاف از مالیات و سپرده های بالای دویست میلیون تومان را مشمول مالیات کنیم ویا خانه ها ی اجاره ای بالای پانصد میلیون تومان را مشمول مالیات کنیم و یا دارندگان بیش از دو خانه را مشمول مالیات کنیم و در کل مشخص کنیم که افراد متوسط به چه کسی اطلاق میشود وغیره ویا کسیکه بیکار هستند و تحت حمایت کمیته امداد بهزیستی نیستند و با داشتن دو خانه یکی را اجاره و با آن امرار معاش میکنند آیا از این شخص باید مالیات هم گرفته شود؟! همانطور که مشخص است فقط هدف گیری کار کاملی نیست و در واقع به خال هدف زدن مهم هست؟ آیا در این بخشنامه رعایت شده است؟ حتی می‌شناسیم افرادی که ظاهرا معلم و کارمند جزء هستند ودر باطن هم سپرده گزاران کلان هستند وهم صاحب خانه های لاکچری ! آیا به این موضوعات توجه شده است؟؟؟؟؟

  2. سپرده گذار یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸

    واقعا قابل تامل است که با چه عقل و منطقی مالیات بر سود سپرده مطرح میشود در حالیکه با تورم به ظاهر حداقل ۵۰درصدی سود ماهیانه۱۶۰۰۰تومان حداکثر به ازای هر میلیون پول در بانک با ادعای۲۰ درصد سالانه پرداخت میشود که اگر کسی رغبت به سپرده گذاری در این شرایط در بانک داشته باشد با اینکار هجوم سپرده گذاران به بانکها اینبار دیگر فرو پاشی کامل اقتصاد خواهد بود و دیگر با عنوان طمعکار بودن سپرده گذار نمی توانید مردم را سرکوب کنید پول خود سپرده گذار است ودر هر لحظه بخواهد می تواند پولش را از بانک خارج کند ودر جای دیگری به کار بگیرد لذا بهتر است قبل از نابودی کامل بانکها و اقتصاد بهتر است به جای مالیات بر پولی که قبلا مالیات آن پرداخت شده جلوی اینهمه فساد رانت ودزدیهای نجومی را که هر روز فقط بخش خیلی کوچکی از آن رو میشود بگیرید نه اینکه فقط به فکر تلکه کردن ملت باشید

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

پیاده سازی: مکعب، گرافیک : تربچه